Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Celem klubu jest:zmiana zachowania młodego pokolenia poprzez popularyzowanie zasad sportu szachowego wśród dzieci i młodzieży oraz naukę gry w szachy od poziomu przedszkolnego po arcymistrzowski. Skupienie sympatyków MKSz Rybnik w aktywną i twórczą organizację, działającą na rzecz wszechstronnego rozwoju intelektualnego i fizycznego społeczeństwa. Rozwijanie zainteresowania aktywnym wypoczynkiem na co dzień. Integracja środowiska sportowego z najmłodszymi mieszkańcami Rybnika i ich rodzinami poprzez współpracę z przedszkolami na terenie miasta Rybnika, w których prowadzone są zajęcia szachowe. Przeniesienie umiejętności radzenia sobie ze stresem i niepowodzeniami do życia szkolnego, a później zawodowego i społecznego. Osiągnięte cele zapewnią łatwiejszy start w przyszłość nie tylko sportowy a także intelektualny. Nauka gry w szachy wymusza rozwój kreatywnego myślenia, koncentracji i zapamiętywania, osiągnięcie tych celów pozwoli dzieciom i młodzieży uzyskanie lepszych w wyników w szkole. Kolejnym celem jest zapewnienie utrzymania aktualnego składu zawodników i dopływu najzdolniejszych dzieci do kadry juniorskiej MKSz Rybnik, która to reprezentuje klub w najwyższych klasach rozgrywkowych w Polsce i zawodach indywidualnych w Polsce, Europie i na Świecie.
Przekazanie 1,5% podatku jest niezwykle ważne dla ciągłości działalności sportowej klubu, rozwoju i doskonalenia umiejętności poszczególnych zawodników oraz umiejętności współpracy wśród dzieci i młodzieży. Ma to duże znaczenie dla dalszego rozwoju tej dyscypliny sportowej w mieście, a Rybnik ma w szachach duże osiągnięcia i tradycję, którą powinno się kultywować. Wspólne przygotowanie zawodników drużyn umożliwi przekazywanie wiedzy oraz doświadczenia szachowego kolejnym rocznikom zawodników. Dodatkowo ważne dla podnoszenia umiejętności szachowych młodszych roczników jest, aby najzdolniejsi Nasi juniorzy grali w rozgrywkach centralnych w macierzystym klubie, a nie wspomagali naszą konkurencję w przypadku braku perspektyw gry w drużynie ( nie zgłoszenie drużyny). Nadrzędnym naszym celem jest udział naszych drużyn w rozgrywkach o Mistrzostwo Polski, a tym samym uzyskanie wysokich osiągnięć sportowych przez klub MKSz w Rybniku i kontynuowanie pracy szkoleniowej i wychowawczej rybnickiej młodzieży i dzieci.
Pozyskane środki będą przekazane w szczególności na wsparcie zawodników którzy są w największej potrzebie, dla których kilkudniowe wyjazdy na turnieje szachowe są niemożliwe ze względu na braki finansowe.
Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, w okresie wzmożonych przemian społeczno-gospodarczych, powstał w Rybniku wielosekcyjny Rybnicki Młodzieżowy Klub Sportowy. Jego powołanie było nierozerwalnie związane z istnieniem Klubu Sportowego ROW Rybnik, utworzonego 6 sierpnia 1964 r. z połączenia RKS-u Rybnik oraz Górnika Chwałowice. W marcu 1996 r. Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego, podjęło uchwałę o przekazaniu z dniem 1 stycznia 1997 r. sekcji szachowej do nowo powstającego Miejskiego Klubu Szachowego w Rybniku. Ta data, to nowa karta w historii szachów w Rybniku.
Od początku działalności klubu, przez jego szeregi przewinęło się kilkaset dzieci i młodzieży z terenu miasta Rybnika, jak również z miejscowości ościennych. Rybnicki klub może pochwalić się wybitymi osobnościami to 2 arcymistrzynie należące aktualnie do czołówki światowej –Monika Soćko (z domu Bobrowska) i Karina Cyfka(z domu Szczepkowska) oraz arcymistrzowie –Bartłomiej Heberla i Marcin Krzyżanowski. Oprócz nich duża grupa rybnickich szachistów zdobyła wysokie tytuły szachowe.
Drużyna MKSz Rybnik dwukrotnie zdobyła Mistrzostwo Polski Juniorów, a kilkukrotnie medale innych kolorów. Drużyna kobieca MKSz Rybnik kilkukrotnie zdobywała Drużynowe Mistrzostwo Polski Kobiet, jak również zajmowała wysokie 2-gie i 3-cie miejsca. W 1998 r. w Klubowym Pucharze Mistrzyń Krajowych drużyna MKSz Rybnik zajęła 5 miejsce w Europie. Juniorzy klubu zdobywali medale we wszystkich kolorach na Szachowych Mistrzostwach Polski Juniorów. Na arenie międzynarodowej to Monika Bobrowska jako juniorka aż siedmiokrotnie zdobyła medale we wszystkich kolorach na Mistrzostwach Świata i Europy Juniorek. Ponadto medale na Mistrzostwach Świata i Europy zdobywały Agnieszka Matras, Karina Szczepkowska i inni juniorzy. Od lat Monika Soćko i Karina Cyfka to podstawowe zawodniczki reprezentacji Polski, zaliczanej do najlepszych na świecie. MKSz Rybnik wygrywał rywalizację sportową klubów w Polsce prowadzoną przez Ministerstwo Sportu, polegającą na punktowaniu osiągniętych miejsc w Mistrzostwach Polski w danej dyscyplinie sportowej. Barwy narodowe na Mistrzostwach Świata i Europy wielokrotnie reprezentowali zawodnicy rybnickiego klubu: GM Monika Bobrowska, IM Karina Szczepkowska, WIM Agnieszka Matras, Alicja Chmielińska, GM Bartłomiej Heberla, GM Marcin Krzyżanowski, Adrian Wiśniewski, Mateusz Kulesza, Kamil Kozioł, Jakub Seemann, Honorata Kucharska, Wiktoria Cieslak, Gabriela Króliczek, Pola Seemann, Zuzanna Gaszka.
Duże uznanie dla MKSz Rybnik przejawiło się w jeszcze inny sposób – PZSzach przyznał klubowi w 1999 r. nagrodę „Złotego Hetmana” dla najlepszego klubu w Polsce. Pokłosiem tego sukcesu była nominacja do reprezentowania barw Polski w drużynowym międzynarodowym turnieju szachowym w Paryżu w 1999 r. Reprezentację Polski stanowili wówczas wyłącznie zawodnicy rybnickiego klubu – w liczbie 10 osób wraz z trenerem i kierownikiem ekipy, którym był Piotr Bobrowski.
Na dzień 31.12.2022r.w centralnym rejestrze szachowym Polskiego Związku Szachowego rybnicki klub zrzesza 226 zawodników
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „MKSz Rybnik” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi