Dajmy Dzieciom Nadzieję
Stowarzyszenie zajmuje się dziećmi i młodzieżą z porażeniem mózgowym i zespołem Downa którym organizujemy terapię podnoszącą sprawność psychoruchową pozwalającą godnie przeżyć Swoje życie. Poprzez nasze działania wspieramy rodziców w ich ciężkiej pracy , naznaczonej wyrzeczeniami i walką o dobro niepełnosprawnych dzieci , trzeba zaznaczyć walką i pracą , która będzie im towarzyszyć do końca życia .
Stowarzyszenie zajmuje się dziećmi i młodzieżą z porażeniem mózgowym i zespołem Downa którym organizujemy terapię podnoszącą sprawność psychoruchową pozwalającą godnie przeżyć Swoje życie. Poprzez nasze działania wspieramy rodziców w ich ciężkiej pracy , naznaczonej wyrzeczeniami i walką o dobro niepełnosprawnych dzieci , trzeba zaznaczyć walką i pracą , która będzie im towarzyszyć do końca życia .
Jak wykorzystamy 1,5%
Będziemy wspomagać rozwój i aktywność życiową niepełnosprawnych dzieci. Będziemy dążyli do organizowania jak najlepszej rehabilitacji oraz stworzenia warunków poprawiających ich jakość życia. Naszą pracą pragniemy przyczynić się do poprawy zdrowia dzieci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa i dbać , aby godnie mogły przeżyć swoje życie .
Będziemy wspomagać rozwój i aktywność życiową niepełnosprawnych dzieci. Będziemy dążyli do organizowania jak najlepszej rehabilitacji oraz stworzenia warunków poprawiających ich jakość życia. Naszą pracą pragniemy przyczynić się do poprawy zdrowia dzieci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa i dbać , aby godnie mogły przeżyć swoje życie .
Więcej o nas
Stowarzyszenie jak sama nazwa wskazuje zajmuje się dziećmi i młodzieżą z porażeniem mózgowym i zespołem Downa , a do naszych działań ogólnie rzecz ujmując należy stwarzanie odpowiednich warunków do opieki , rozwoju , rehabilitacji , oraz dbanie , aby godnie mogły przeżyć swoje życie .
Dzieci i młodzież z porażeniem mózgowym i zespołem Downa cierpi na różne schorzenia i dolegliwości związane z niepełnosprawnością , oraz zaburzenia objawiające się trudnością w codziennej egzystencji . Cechą wspólną dla większości dzieci z porażeniem mózgowym i dzieci z zespołem Downa jest upośledzenie umysłowe oraz co się z tym wiąże zaburzone poszczególne zmysły które są podstawą prawidłowej egzystencji i rozwoju człowieka oraz decydują o poznawaniu przez nas otaczającego nas świata . Upośledzenie umysłowe wpływa bezpośrednio na Nieprawidłowy proces nabywania umiejętności uczenia w tym trudności w rozumieniu samego siebie i innych ludzi , posługiwania się mową , oraz pojmowania znaczenia większości wypowiadanych do nich słów , w konsekwencji przekłada się to na mocno ograniczone zdolności samodzielnego zdobywania doświadczeń , ich małą samodzielność oraz nieradzenie sobie z podstawowymi funkcjami niezbędnymi w życiu codziennym , które wpływają bezpośrednio na ich zdolności samoobsługowe oraz postrzegania świata , a w konsekwencji na jakość życia tych osób , oraz funkcjonowanie ich w społeczeństwie . Aby przeciwdziałać skutkom niepełnosprawności dzieci i młodzieży z porażeniem mózgowym i zespołem Downa pracujemy nad zwiększeniem potencjału intelektualnego naszych podopiecznych , uczymy na miarę ich możliwości radzenia sobie z różnymi czynnościami życiowymi , komunikowania się , aby zwiększyć ich zdolności radzenia sobie w życiu codziennym . Dbamy o rozwój i godne życie dzieci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa wspierając w tym rodziców i opiekunów wiedząc jak ciężka to walka o dobro tych dzieciaków naznaczona wieloma wyrzeczeniami , trzeba zaznaczyć walka i praca , która będzie im towarzyszyć do końca życia .
Przed nami wiele zadań i pracy , aby zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju i godnego życia niepełnosprawnych osób , chcemy rozbudować naszą bazę terapeutyczną , aby móc jeszcze skuteczniej pomagać tym którzy tej pomocy naprawdę potrzebują .
Skala naszych działań zależy przede wszystkim od pozyskanych środków w ramach których organizujemy przez cały rok rehabilitację z wykorzystaniem różnych form terapeutycznych podnosząc sprawność intelektualną dzieci i młodzieży . Organizujemy zajęcia indywidualne podnoszące sprawność intelektualną , świetlice terapeutyczne . Prowadzimy zajęcia w Sali Doświadczania Świata oferującej wzmocnione różnego rodzaju bodźce , pobudzając poszczególne ludzkie zmysły . Uruchomiliśmy gabinet magnetostymulacji , aby przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia , Prowadzimy działalność integracyjną , oraz organizujemy konferencje z udziałem czołowych naukowców .
Terapia indywidualna .
W ciągu roku szkolnego stowarzyszenie prowadzi indywidualne zajęcia rewalidacyjno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Podczas zajęć wykorzystywane są różnorodne formy i metody pracy, dostosowywane do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników. Zajęcia mają za zadanie wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka (umysłowego, psychicznego i społecznego) , poprzez stymulowanie i usprawnianie funkcji psychomotorycznych , ćwiczenie spostrzegawczości , koncentracji uwagi , pamięci i logicznego myślenia , doskonalenie sprawności ruchowej , doskonalenie sprawności manualnej , usprawnianie funkcji wzrokowo - słuchowej i orientacji przestrzennej , usprawnianie integracji percepcyjno-motorycznej.
W pracy Pedagogicznej z dużym powodzeniem wykorzystujemy komputer z specjalistycznym oprzyrządowaniem i oprogramowaniem do wczesnej terapii zaburzeń funkcji poznawczych , oraz wspierania rozwoju , poprzez tego typu zajęcia oddziałujemy na sferę emocjonalną dziecka uruchamiając określone procesy motywacyjne , podnosząc jednocześnie trwałość i skuteczność efektów uczenia .
Dzięki stymulacji wielozmysłowej, usprawnianiu intelektualnemu, rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności życia codziennego, dążymy do wyrobienia u beneficjentów na miarę ich indywidualnych możliwości zaradności osobistej, nabycia umiejętności prawidłowego postrzegania świata i współżycia w społeczeństwie.
Gabinet Magnetostymulacji .
Aby dostarczyć naszym podopiecznym kompleksową dostępność do rehabilitacji rozpoczęliśmy terapię z wykorzystaniem specjalistycznego sprzęt do magnetostymulacji , poprzez zastosowanie impulsowego pola magnetycznego niskiej częstotliwości , oraz energii światła ( magnetoledoterapia ) . Jest to produkt medyczny o wysokiej skuteczności terapeutycznej potwierdzonej w wielu badaniach i obserwacjach klinicznych .
Rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa jest złożonym procesem terapeutycznym wymagającym udziału w nim wielu specjalistów oraz wykorzystania różnego rodzaju sprzętu pomocniczego , dlatego mając na uwadze problemy zdrowotne związane z niepełnosprawnością wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych podopiecznych i rozszerzając zakres naszej działalności , chcemy przyczynić się do zwiększenia dostępności dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie do odpowiedniej rehabilitacji ,właśnie poprzez zastosowanie nowoczesnych bezpiecznych rozwiązań terapeutycznych , których celem jest poprawa funkcjonowania psychofizycznego , która przekłada się bezpośrednio na poprawę zdrowia , zaradność życiową i funkcjonowanie w społeczeństwie .
Poprzez rehabilitację impulsowym polem magnetycznym niskiej częstotliwości , które oddziałując może regulować pracą całych układów w organizmie , wpływać na biochemiczne i biofizyczne reakcje na poziomie samych komórek , wywieramy w ten sposób dobroczynny wpływ na większość procesów naszego organizmu i dostarczamy narzędzie posiadające działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyspastyczne, regeneracyjne oraz poprawiające krążenie krwi , i w ten sposób przyczyniamy się do pobudzenia procesów naprawczych w organizmach . W szczególności to na czym nam najbardziej zależy , magnetostymulacja wpłynie na niwelowanie - stanów bólowych różnego pochodzenia , schorzeń narządu ruchu , oraz schorzeń neurologicznych . Poprzez poprawę zdrowia w wielu przypadkach pozwali nam to na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków, w szczególności leków przeciwbólowych. Efektywność magnetostymulacji w odniesieniu do dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym i zespołem Downa jest nieoceniona przede wszystkim ze względu na swoje działanie :
- Antyspastyczne
- W stanach po urazie mózgu
- W schorzeniach zwyrodnieniowych układu nerwowego w których występuje spastycznośc , nerwice , zaburzenia snu ,
- Rozładowujące napięcie psychiczne ,
- Profilaktyczne działanie uspokajające .
Oprócz działań typowo odnoszących się do mózgowego porażenia dziecięcego magnetostymulacja skutecznie wspomoże leczenie i rehabilitację , mając m.in. następujące działanie :
- Przeciwbólowe i przeciwzapalne
- Przyśpiesza regenerację komórek
- Zapobiega obrzękom
- Stymuluje wytwarzanie kolagenu
- Przyspiesza zrost i regenerację kości
- Poprawia krążenie krwi
- Wzmacnia odporność
Poprzez udział w rehabilitacji u dzieci zmniejszy się nadpobudliwość psychoruchowa , impulsywność, nadwrażliwość dotykowa , zwiększy się koncentracja , dzieci będą lepiej zorganizowane, skoncentrowane, pewniejsze siebie i łatwiejsze we współżyciu .
Działania integracyjne /kulturalne / sportowe
W ramach działań integracyjnych od kilkunastu lat organizujemy Festyny Integracyjne , których celem jest zbliżenie się do siebie , oraz lepsze poznanie się nawzajem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i pełnosprawnej , podczas wspólnego udziału w licznych konkursach i zabawach . Organizując tego typu działania pomagamy zapobiegać podziałom , uprzedzeniom i marginalizacji osób niepełnosprawnych . Każdy kto ma tylko chęć może przyłączyć się do wspólnej zabawy z bohaterami , którzy tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat organizowanego festynu . I tak ostatnio bawiliśmy się w klimatach pirackich , gościliśmy znanych z komiksów i kina Superbohaterowów: Batmana, Supermana, Spidermana , jak również odwiedzili nas bohaterowie Star Wars , spotykając się z dużym entuzjazmem ze strony uczestników , po prostu dzieciaki nie odstępowały na krok .
Na festynie atrakcjom nie ma końca – dla każdego zawsze jest coś miłego . Można wziąć udział w rozmaitych konkursach i konkurencjach sportowych, poskakać na dmuchańcach i eurobangi, a jakby tego było mało to jeszcze poszaleć na dmuchanym torze przeszkód . Dodatkowo do dyspozycji są zawsze konie i możliwość spróbowania swoich umiejętności w robieniu dużych baniek mydlanych. Nie brakuje także warsztatów plastycznych, malowania twarzy, czy zdobienia ciastek kolorowym lukrem i wielu innych atrakcji . Zabawa u nas zawsze jest przednia , a atrakcji zapewniamy taką ilość że o nudzie nie ma mowy .
W ramach festynu zawsze organizowany jest Regionalny Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych , z udziałem uczestników z ościennych powiatów , którego celem jest rozwijanie i kształtowanie wrażliwości muzycznej dzieci niepełnosprawnych , promowanie ich zainteresowań i zdolności muzycznych .
Świetlice terapeutyczne :
Od kilkunastu lat stowarzyszenie w czasie zimowych ferii , oraz letnich wakacji organizuje świetlicę terapeutyczną, skierowaną do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w różnym wieku. Jej celem jest twórcze i atrakcyjne zagospodarowanie czasu wolnego w okresie ferii i wakacyjnym . Świetlica jest doskonałą alternatywą nie tylko na dalszy wszechstronny rozwój, doskonalenie i utrwalanie już posiadanych umiejętności, oraz zdobywanie nowych , ale przede wszystkim szansą na ciekawy, aktywny wypoczynek, rozwój swoich zainteresowań i pasji . Podjęte w trakcie świetlic działania inicjowały wspólną twórczą pracę, której towarzyszyły pozytywne emocje, budzenie wiary we własne siły, aktywizującej jednocześnie do podejmowania następnych wyzwań, wykorzystanie własnego potencjału dla rozwijania aktywnej postawy życiowej i motywacji do uczestnictwa w działalności kulturalnej.
Szeroki wachlarz organizowanych działań, a mianowicie zajęcia z zakresu teatru, plastyki, muzyki, choreoterapii oraz gry i zabawy ruchowe, umożliwił dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej aktywnie spędzić czas i wspomagał ich ogólny rozwój . Stałym elementem każdego spotkania były zajęcia terapeutyczno-edukacyjne, zajęcia z zakresu terapii życia oraz zajęcia rekreacyjno-sportowe. W atmosferze wzajemnego zaufania, poprzez dostarczanie uczestnikom świetlicy określonej ilości i jakości bodźców sensorycznych wielozmysłowo poznawali świat .
Popularyzowanie wiedzy :
Szczególnie ważnym zagadnieniem , jako że zajmujemy się dziećmi z uszkodzeniami mózgu jest dla nas popularyzowanie wiedzy o mózgu i problemach z jego funkcjonowaniem . Dlatego w ramach naszej działalności informacyjnej organizujemy konferencję popularno-naukową poświęconą zagadnieniu funkcjonowania mózgu pt. ,, Głogowski Dzień Mózgu ” . Tematyką nawiązujemy do organizowanego w Polsce od kilku lat Światowego Tygodnia Mózgu , którego ideą jest popularyzowanie wiedzy o najważniejszej części naszego organizmu jakim jest mózg , przekazywanie informacji o odkryciach naukowych , o osiąganych sukcesach i problemach jakie naukowcy napotykają w swoich laboratoriach . Wychodząc naprzeciw coraz większemu zainteresowaniu funkcjonowaniem mózgu , postanowiliśmy również w Głogowie zorganizować tego typu konferencję zapraszając naukowców z czołowych Instytutów Naukowych w Polsce . Do tej pory na konferencji gościliśmy :
- Prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie . Poprowadził wykład pt. "Neurobiologia Moralności".
- Pani Prof. dr.hab. Teresa Zalewska z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie , wykład poświęcony był Strategiom terapeutycznym w uszkodzeniu mózgu .
- Pan Prof. dr.hab Jerzy Mozrzymas z Uniwersytetu medycznego we Wrocławiu , prowadził wykład pt. Plastyczność synaptyczna .Na ile znamy synaptyczny kod pamięci ?
- Pani Dr. Monika Liguz – Lęcznar z Instytutu Nenckiego w Warszawie opowiadała o Możliwościach regeneracyjnych mózgu .
- Pani Dr. Anna Mietelska – Porowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego z Warszawy wykład pt. ,, Co się dzieje w chorym mózgu – Neurodegeneracja ” .
- Pani Katarzyna Świątkowska – Wróblewska – Specjalista neurochirurg mówiła o Mikropolaryzacji jako nowoczesnej terapii stymulacji mózgu .
- Prof. Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Komórkowej i Molekularnej w Warszawie. Poprowadził wykład pt. "Czy można zrobić mózg ze skóry?
- Prof. Jolanta Zawilska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Poprowadziła wykład pt."Mózg na dopalaczach".
- Dr Kinga Gzieło-Jurek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Poprowadziła wykład pt. "Dwa oblicza gleju" – wykład o odkryciu roli komórek tworzących tzw. Drugi mózg.
- Pamela Sobczak i Anna Kozak – Fundacja Mózg z Warszawy – wykład pt. „Krótka historia o mózgu, czyli jak to zrozumieć?”
- Prof. Andrzej Pilc w wykładzie pt. „Przyszłość leczenia schorzeń neuropsychiatrycznych – perspektywa farmakologii” .
- Dr Konrad Szychowski – wykład pt. „Wpływ Zanieczyszczeń Środowiska na Funkcjonowanie Układu Nerwowego” .
- Dr Grzegorz Pochwatko – „Wpływ gier akcji i strategii czasu rzeczywistego na funkcjonowanie poznawcze”.
Stowarzyszenie jak sama nazwa wskazuje zajmuje się dziećmi i młodzieżą z porażeniem mózgowym i zespołem Downa , a do naszych działań ogólnie rzecz ujmując należy stwarzanie odpowiednich warunków do opieki , rozwoju , rehabilitacji , oraz dbanie , aby godnie mogły przeżyć swoje życie .
Dzieci i młodzież z porażeniem mózgowym i zespołem Downa cierpi na różne schorzenia i dolegliwości związane z niepełnosprawnością , oraz zaburzenia objawiające się trudnością w codziennej egzystencji . Cechą wspólną dla większości dzieci z porażeniem mózgowym i dzieci z zespołem Downa jest upośledzenie umysłowe oraz co się z tym wiąże zaburzone poszczególne zmysły które są podstawą prawidłowej egzystencji i rozwoju człowieka oraz decydują o poznawaniu przez nas otaczającego nas świata . Upośledzenie umysłowe wpływa bezpośrednio na Nieprawidłowy proces nabywania umiejętności uczenia w tym trudności w rozumieniu samego siebie i innych ludzi , posługiwania się mową , oraz pojmowania znaczenia większości wypowiadanych do nich słów , w konsekwencji przekłada się to na mocno ograniczone zdolności samodzielnego zdobywania doświadczeń , ich małą samodzielność oraz nieradzenie sobie z podstawowymi funkcjami niezbędnymi w życiu codziennym , które wpływają bezpośrednio na ich zdolności samoobsługowe oraz postrzegania świata , a w konsekwencji na jakość życia tych osób , oraz funkcjonowanie ich w społeczeństwie . Aby przeciwdziałać skutkom niepełnosprawności dzieci i młodzieży z porażeniem mózgowym i zespołem Downa pracujemy nad zwiększeniem potencjału intelektualnego naszych podopiecznych , uczymy na miarę ich możliwości radzenia sobie z różnymi czynnościami życiowymi , komunikowania się , aby zwiększyć ich zdolności radzenia sobie w życiu codziennym . Dbamy o rozwój i godne życie dzieci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa wspierając w tym rodziców i opiekunów wiedząc jak ciężka to walka o dobro tych dzieciaków naznaczona wieloma wyrzeczeniami , trzeba zaznaczyć walka i praca , która będzie im towarzyszyć do końca życia .
Przed nami wiele zadań i pracy , aby zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju i godnego życia niepełnosprawnych osób , chcemy rozbudować naszą bazę terapeutyczną , aby móc jeszcze skuteczniej pomagać tym którzy tej pomocy naprawdę potrzebują .
Skala naszych działań zależy przede wszystkim od pozyskanych środków w ramach których organizujemy przez cały rok rehabilitację z wykorzystaniem różnych form terapeutycznych podnosząc sprawność intelektualną dzieci i młodzieży . Organizujemy zajęcia indywidualne podnoszące sprawność intelektualną , świetlice terapeutyczne . Prowadzimy zajęcia w Sali Doświadczania Świata oferującej wzmocnione różnego rodzaju bodźce , pobudzając poszczególne ludzkie zmysły . Uruchomiliśmy gabinet magnetostymulacji , aby przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia , Prowadzimy działalność integracyjną , oraz organizujemy konferencje z udziałem czołowych naukowców .
Terapia indywidualna .
W ciągu roku szkolnego stowarzyszenie prowadzi indywidualne zajęcia rewalidacyjno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Podczas zajęć wykorzystywane są różnorodne formy i metody pracy, dostosowywane do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników. Zajęcia mają za zadanie wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka (umysłowego, psychicznego i społecznego) , poprzez stymulowanie i usprawnianie funkcji psychomotorycznych , ćwiczenie spostrzegawczości , koncentracji uwagi , pamięci i logicznego myślenia , doskonalenie sprawności ruchowej , doskonalenie sprawności manualnej , usprawnianie funkcji wzrokowo - słuchowej i orientacji przestrzennej , usprawnianie integracji percepcyjno-motorycznej.
W pracy Pedagogicznej z dużym powodzeniem wykorzystujemy komputer z specjalistycznym oprzyrządowaniem i oprogramowaniem do wczesnej terapii zaburzeń funkcji poznawczych , oraz wspierania rozwoju , poprzez tego typu zajęcia oddziałujemy na sferę emocjonalną dziecka uruchamiając określone procesy motywacyjne , podnosząc jednocześnie trwałość i skuteczność efektów uczenia .
Dzięki stymulacji wielozmysłowej, usprawnianiu intelektualnemu, rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności życia codziennego, dążymy do wyrobienia u beneficjentów na miarę ich indywidualnych możliwości zaradności osobistej, nabycia umiejętności prawidłowego postrzegania świata i współżycia w społeczeństwie.
Gabinet Magnetostymulacji .
Aby dostarczyć naszym podopiecznym kompleksową dostępność do rehabilitacji rozpoczęliśmy terapię z wykorzystaniem specjalistycznego sprzęt do magnetostymulacji , poprzez zastosowanie impulsowego pola magnetycznego niskiej częstotliwości , oraz energii światła ( magnetoledoterapia ) . Jest to produkt medyczny o wysokiej skuteczności terapeutycznej potwierdzonej w wielu badaniach i obserwacjach klinicznych .
Rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa jest złożonym procesem terapeutycznym wymagającym udziału w nim wielu specjalistów oraz wykorzystania różnego rodzaju sprzętu pomocniczego , dlatego mając na uwadze problemy zdrowotne związane z niepełnosprawnością wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych podopiecznych i rozszerzając zakres naszej działalności , chcemy przyczynić się do zwiększenia dostępności dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie do odpowiedniej rehabilitacji ,właśnie poprzez zastosowanie nowoczesnych bezpiecznych rozwiązań terapeutycznych , których celem jest poprawa funkcjonowania psychofizycznego , która przekłada się bezpośrednio na poprawę zdrowia , zaradność życiową i funkcjonowanie w społeczeństwie .
Poprzez rehabilitację impulsowym polem magnetycznym niskiej częstotliwości , które oddziałując może regulować pracą całych układów w organizmie , wpływać na biochemiczne i biofizyczne reakcje na poziomie samych komórek , wywieramy w ten sposób dobroczynny wpływ na większość procesów naszego organizmu i dostarczamy narzędzie posiadające działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyspastyczne, regeneracyjne oraz poprawiające krążenie krwi , i w ten sposób przyczyniamy się do pobudzenia procesów naprawczych w organizmach . W szczególności to na czym nam najbardziej zależy , magnetostymulacja wpłynie na niwelowanie - stanów bólowych różnego pochodzenia , schorzeń narządu ruchu , oraz schorzeń neurologicznych . Poprzez poprawę zdrowia w wielu przypadkach pozwali nam to na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków, w szczególności leków przeciwbólowych. Efektywność magnetostymulacji w odniesieniu do dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym i zespołem Downa jest nieoceniona przede wszystkim ze względu na swoje działanie :
- Antyspastyczne
- W stanach po urazie mózgu
- W schorzeniach zwyrodnieniowych układu nerwowego w których występuje spastycznośc , nerwice , zaburzenia snu ,
- Rozładowujące napięcie psychiczne ,
- Profilaktyczne działanie uspokajające .
Oprócz działań typowo odnoszących się do mózgowego porażenia dziecięcego magnetostymulacja skutecznie wspomoże leczenie i rehabilitację , mając m.in. następujące działanie :
- Przeciwbólowe i przeciwzapalne
- Przyśpiesza regenerację komórek
- Zapobiega obrzękom
- Stymuluje wytwarzanie kolagenu
- Przyspiesza zrost i regenerację kości
- Poprawia krążenie krwi
- Wzmacnia odporność
Poprzez udział w rehabilitacji u dzieci zmniejszy się nadpobudliwość psychoruchowa , impulsywność, nadwrażliwość dotykowa , zwiększy się koncentracja , dzieci będą lepiej zorganizowane, skoncentrowane, pewniejsze siebie i łatwiejsze we współżyciu .
Działania integracyjne /kulturalne / sportowe
W ramach działań integracyjnych od kilkunastu lat organizujemy Festyny Integracyjne , których celem jest zbliżenie się do siebie , oraz lepsze poznanie się nawzajem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i pełnosprawnej , podczas wspólnego udziału w licznych konkursach i zabawach . Organizując tego typu działania pomagamy zapobiegać podziałom , uprzedzeniom i marginalizacji osób niepełnosprawnych . Każdy kto ma tylko chęć może przyłączyć się do wspólnej zabawy z bohaterami , którzy tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat organizowanego festynu . I tak ostatnio bawiliśmy się w klimatach pirackich , gościliśmy znanych z komiksów i kina Superbohaterowów: Batmana, Supermana, Spidermana , jak również odwiedzili nas bohaterowie Star Wars , spotykając się z dużym entuzjazmem ze strony uczestników , po prostu dzieciaki nie odstępowały na krok .
Na festynie atrakcjom nie ma końca – dla każdego zawsze jest coś miłego . Można wziąć udział w rozmaitych konkursach i konkurencjach sportowych, poskakać na dmuchańcach i eurobangi, a jakby tego było mało to jeszcze poszaleć na dmuchanym torze przeszkód . Dodatkowo do dyspozycji są zawsze konie i możliwość spróbowania swoich umiejętności w robieniu dużych baniek mydlanych. Nie brakuje także warsztatów plastycznych, malowania twarzy, czy zdobienia ciastek kolorowym lukrem i wielu innych atrakcji . Zabawa u nas zawsze jest przednia , a atrakcji zapewniamy taką ilość że o nudzie nie ma mowy .
W ramach festynu zawsze organizowany jest Regionalny Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych , z udziałem uczestników z ościennych powiatów , którego celem jest rozwijanie i kształtowanie wrażliwości muzycznej dzieci niepełnosprawnych , promowanie ich zainteresowań i zdolności muzycznych .
Świetlice terapeutyczne :
Od kilkunastu lat stowarzyszenie w czasie zimowych ferii , oraz letnich wakacji organizuje świetlicę terapeutyczną, skierowaną do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w różnym wieku. Jej celem jest twórcze i atrakcyjne zagospodarowanie czasu wolnego w okresie ferii i wakacyjnym . Świetlica jest doskonałą alternatywą nie tylko na dalszy wszechstronny rozwój, doskonalenie i utrwalanie już posiadanych umiejętności, oraz zdobywanie nowych , ale przede wszystkim szansą na ciekawy, aktywny wypoczynek, rozwój swoich zainteresowań i pasji . Podjęte w trakcie świetlic działania inicjowały wspólną twórczą pracę, której towarzyszyły pozytywne emocje, budzenie wiary we własne siły, aktywizującej jednocześnie do podejmowania następnych wyzwań, wykorzystanie własnego potencjału dla rozwijania aktywnej postawy życiowej i motywacji do uczestnictwa w działalności kulturalnej.
Szeroki wachlarz organizowanych działań, a mianowicie zajęcia z zakresu teatru, plastyki, muzyki, choreoterapii oraz gry i zabawy ruchowe, umożliwił dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej aktywnie spędzić czas i wspomagał ich ogólny rozwój . Stałym elementem każdego spotkania były zajęcia terapeutyczno-edukacyjne, zajęcia z zakresu terapii życia oraz zajęcia rekreacyjno-sportowe. W atmosferze wzajemnego zaufania, poprzez dostarczanie uczestnikom świetlicy określonej ilości i jakości bodźców sensorycznych wielozmysłowo poznawali świat .
Popularyzowanie wiedzy :
Szczególnie ważnym zagadnieniem , jako że zajmujemy się dziećmi z uszkodzeniami mózgu jest dla nas popularyzowanie wiedzy o mózgu i problemach z jego funkcjonowaniem . Dlatego w ramach naszej działalności informacyjnej organizujemy konferencję popularno-naukową poświęconą zagadnieniu funkcjonowania mózgu pt. ,, Głogowski Dzień Mózgu ” . Tematyką nawiązujemy do organizowanego w Polsce od kilku lat Światowego Tygodnia Mózgu , którego ideą jest popularyzowanie wiedzy o najważniejszej części naszego organizmu jakim jest mózg , przekazywanie informacji o odkryciach naukowych , o osiąganych sukcesach i problemach jakie naukowcy napotykają w swoich laboratoriach . Wychodząc naprzeciw coraz większemu zainteresowaniu funkcjonowaniem mózgu , postanowiliśmy również w Głogowie zorganizować tego typu konferencję zapraszając naukowców z czołowych Instytutów Naukowych w Polsce . Do tej pory na konferencji gościliśmy :
- Prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie . Poprowadził wykład pt. "Neurobiologia Moralności".
- Pani Prof. dr.hab. Teresa Zalewska z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie , wykład poświęcony był Strategiom terapeutycznym w uszkodzeniu mózgu .
- Pan Prof. dr.hab Jerzy Mozrzymas z Uniwersytetu medycznego we Wrocławiu , prowadził wykład pt. Plastyczność synaptyczna .Na ile znamy synaptyczny kod pamięci ?
- Pani Dr. Monika Liguz – Lęcznar z Instytutu Nenckiego w Warszawie opowiadała o Możliwościach regeneracyjnych mózgu .
- Pani Dr. Anna Mietelska – Porowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego z Warszawy wykład pt. ,, Co się dzieje w chorym mózgu – Neurodegeneracja ” .
- Pani Katarzyna Świątkowska – Wróblewska – Specjalista neurochirurg mówiła o Mikropolaryzacji jako nowoczesnej terapii stymulacji mózgu .
- Prof. Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Komórkowej i Molekularnej w Warszawie. Poprowadził wykład pt. "Czy można zrobić mózg ze skóry?
- Prof. Jolanta Zawilska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Poprowadziła wykład pt."Mózg na dopalaczach".
- Dr Kinga Gzieło-Jurek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Poprowadziła wykład pt. "Dwa oblicza gleju" – wykład o odkryciu roli komórek tworzących tzw. Drugi mózg.
- Pamela Sobczak i Anna Kozak – Fundacja Mózg z Warszawy – wykład pt. „Krótka historia o mózgu, czyli jak to zrozumieć?”
- Prof. Andrzej Pilc w wykładzie pt. „Przyszłość leczenia schorzeń neuropsychiatrycznych – perspektywa farmakologii” .
- Dr Konrad Szychowski – wykład pt. „Wpływ Zanieczyszczeń Środowiska na Funkcjonowanie Układu Nerwowego” .
- Dr Grzegorz Pochwatko – „Wpływ gier akcji i strategii czasu rzeczywistego na funkcjonowanie poznawcze”.
- Obszar działalności:Osoby niepełnosprawne
- Obszar działania:województwo dolnośląskie
- KRS:0000173438
- Wizytówka:www.pitax.pl/dajmy_dzieciom_nadzieje
- Konto:33 8646 0008 0000 0014 0399 0001
- Adres:ul. Herkulesa 4 67-200 Głogów
- WWW:www.dajmy-dzieciom-nadzieje.pl
- E-mail:dajmydzieciomnadzieje@tlen.pl
- Telefon:600380925
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Dajmy Dzieciom Nadzieję” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi
Pomoc Techniczna
- 534 30 50 40
- pn-pt 9:00 – 12:00
- pomoc@pitax.pl
Krajowa Informacja Skarbowa
- 22 330 0 330
- pn-pt 8:00 – 18:00