Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
ZIELONOGÓRSKIE TOWARZYSTWO EDUKACYJNE „Civilitas”
Nasze Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową ukierunkowaną na upowszechnianie wiedzy o prawach i wolnościach człowieka ze szczególnym uwzględnieniem praw dziecka, rozwoju demokracji i kształtowania postaw obywatelskich.
Towarzystwo powołano w 1997 roku z inicjatywy grupy absolwentów Helsińskiej Szkoły
Praw Człowieka. Występujące w nazwie pojęcie "CIVILITAS" wywodzi się z kultury antycznej i oznacza ideę życia obywatelskiego, ucywilizowanego, wolnego, czyli prawnie uregulowanego, łagodnego oraz cnotliwego.
Celem Towarzystwa jest:
1. Upowszechnianie wiedzy o prawach i wolnościach człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem upowszechniania i ochrony praw dziecka.
2. Propagowanie zasad i tworzenie atmosfery demokracji, oraz propagowanie idei państwa prawa.
3. Propagowanie idei i koncepcji wychowawczych sprzyjających wdrażaniu modelu szkoły kształcącej na rzecz demokracji.
4. Kształtowanie umiejętności korzystania z procedur demokratycznych.
5. Prowadzenie działalności edukacyjnej na rzecz upowszechniania demokracji, praw i wolności człowieka w różnych środowiskach i instytucjach ze szczególnym uwzględnieniem szkół i placówek oświaty.
6. Udział w rozwiązywaniu najważniejszych problemów społeczeństwa demokratycznego takich jak: bezrobocie, wykluczenie społeczne, uzależnienia, agresja, nietolerancja, oraz propagowanie zdrowego stylu życia, ochrony i promocji zdrowia, ekologii, rozwiązywania problemów poprzez mediacje i negocjacje.
7. Reagowanie na zdarzenia związane z naruszaniem praw i wolności człowieka, oraz zasad demokracji.
8. Poznawanie i propagowanie mechanizmów ochrony praw obywatelskich, praw i wolności człowieka w Polsce i na świecie.
9. Uczestniczenie w działaniach na rzecz integracji europejskiej, rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.
10. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa.
11.Działanie na rzecz osób starszych, w tym w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych, szczególnie dzieci.
12. Promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy.
Pozyskana kwota wraz z zaoszczędzonymi środkami z roku ubiegłego zostanie przeznaczona zgodnie z przepisami na działania statutowe pożytku publicznego,
w tym zgodnie ze wskazanymi przez część podatników celami szczegółowymi,
w tym dla naszych podopiecznych.
Środki z 1% chcemy wykorzystać jako własny wkład finansowy do Programu Wychowania w Kulturze Praw Człowieka, na który składają się np. projekty: Z prawami człowieka przeciw przemocy, (dla starszej młodzieży), warsztaty dla przedszkolaków Wiem, że, wszyscy ludzie są równi, planujemy wykorzystać część środków z 1% na zorganizowanie wspólnych działań z Naukowym Kołem Praw Człowieka z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Część środków przeznaczymy na kolejny Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie. Podejmiemy próbę przeprowadzenia kolejnego projektu Seniorzy? Aktywni i Zdrowi! , w tym z tematyką o prawach człowieka i wybranych problemach prawnych interesujących to środowisko i część środków z 1% wykorzystać w tym zadaniu publicznym.
Chcemy kontynuować z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego realizację projektów, w których celem jest integracja poprzez poznawanie kultury
i naukę języka polskiego cudzoziemców zamieszkujących i zatrudnionych
w województwie lubuskim. Projekty te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem obcokrajowców.
Wracamy do projektów wprowadzających uczniów w świat samorządności szkolnej, który wydaje się być znów zaniedbany w znacznej liczbie szkół oraz wykorzystać pozyskane z 1% środki na mini projekty dla szkolnych lub pozaszkolnych młodzieżowych kół przyjaciół praw i wolności człowieka.
Zamierzamy przy udziale studentów Naukowego Koła Praw Człowieka UZ rozszerzyć funkcjonowanie Punktu Konsultacyjnego Praw Człowieka, w którym można by uzyskać bezpłatne porady z zakresu praw i wolności człowieka, szczególnie dotyczące praw dziecka, w tym prawa dziecka do kontaktów z obojgiem rodziców.
DEMOKRACJA – PRAWA CZŁOWIEKA – RZĄDY PRAWA
Nasze Towarzystwo od 1997 roku ZTE „Civilitas”, jako pierwsza organizacja w regionie zainicjowała działania propagujące prawa człowieka. Przez ponad dwadzieścia lat działalności zrealizowała szereg inicjatyw. Uruchomiła m.in. Młodzieżową Wszechnicę Praw Obywatelskich. Przez dwadzieścia lat wspólnie z ODN organizowaliśmy Olimpiadę Wiedzy o Prawach Człowieka, skierowaną do uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Laureaci reprezentowali województwo lubuskie w finale ogólnopolskim
na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Civilitas zawsze zaprasza do projektów szkoły, przedszkola, tworząc demokratyczne statuty oraz organizując dla dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli szkolenia w obszarze praw człowieka (dziecka), czy demokracji. Przez prawie 10 lat we współpracy z Radiem Zachód prowadziliśmy Radiową Akademię Praw Człowieka z konkursem „na żywo” i nagrodami dla słuchaczy jako zadanie edukujące i promujące prawa
i wolności człowieka.
Przez kilkanaście lat współrealizowaliśmy z RAA Brandenburg i ODN w Zielonej Górze duży transgraniczy projekt Begegnug - znaczy Spotkanie – Uczę się Języka Sąsiada integrując młodych mieszkańców pogranicza przygotowując się do integracji z Unią Europejską. Uczestniczyliśmy aktywnie w kilku innych międzynarodowych projektach np. Anti Bias szkolący trenerów antydyskryminacji z Brandenburgi, Chorwacji, Sycylii, Zielonej Góry, czy Razem znaczy Zusammen-skuteczna komunikacja w projektach polsko-niemieckich. Obecnie wracamy do tej współpracy, wspólnie z ODN podjęliśmy nowe działania.
Towarzystwo podjęło inicjatywę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i od lat organizuje w regionie Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.
Podczas Festiwalu kilkakrotnie był organizowany konkurs dla młodzieży na filmy o tematyce praw człowieka.
ZTE „Civilias” Współpracuje z Uniwersytetem Zielonogórskim - Wydziałem Prawa i Administracji, Naukowym Kołem Praw Człowieka - dzieląc się wiedzą oraz wspólnie realizując projekty, np. w ramach Programu Wychowania w Kulturze Praw Człowieka studentki i studenci prowadzą warsztaty z przedszkolakami Wiem, że wszyscy ludzie są równi; w projekcie Seniorzy? Aktywni i Zdrowi! studenci V roku prowadzą pogadanki Prawo przyjazne seniorom.
Z Instytutem Filologii Polskiej UZ po pilotażowych projektach nauki języka polskiego dla cudzoziemców : Język oknem na świat, Z komunikacją ku integracji, Dwa kroki do integracji: kultura i język, jesteśmy partnerem przy realizacji trzyletniego projektu Słucham, rozumiem, działam. Poszerzanie kompetencji językowych cudzoziemców w celu zapobiegania alienacji społeczno-zawodowej upowszechniając w ramach tego zadania prawa i wolności człowieka.
Ponadto wspólnie z Instytutem Filologii Polskiej zrealizowaliśmy w latach 2019 i 2020 projekt Nauczanie języka polskiego jako obcego przy zastosowaniu tablicy interaktywnej oraz zadanie publiczne Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego (z uwzględnieniem zastosowania tablicy interaktywnej) .
Zadania były adresowane do cudzoziemców i nauczycieli nauczających dzieci obcojęzyczne języka polskiego.
Prowadzimy także Lubuski Ośrodek Edukacji Ustawicznej „Civilitas” organizując różne szkolenia dla dorosłych, w tym dla nauczycieli. Jest to niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego wpisana do rejestru szkół i placówek Miasta Zielona Góra oraz jako instytucja szkoleniowa rynku pracy w rejestrze Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze. Realizowaliśmy przez dwa lata projekt EFS Uczmy się całe życie – promocja kształcenia ustawicznego w formach szkolnych. Wielkim wsparciem dla Ośrodka jest projekt ODNOWA-czyli rozwój ZTE „Civilitas”, dzięki tej dotacji NIW-CRSO została wyposażona doskonale sala edukacyjna, w tym do nauczania zdalnego, które dominowało w roku 2020.
Inne przykładowe inicjatywy: Wokół Praw Dziecka – Konkurs o Nagrodę Doktora Korczaka; warsztaty dla przedszkolaków – „Wiem, że wszyscy ludzie są równi”; ”Z komunikacją ku Integracji”- z udziałem cudzoziemców; ”Z prawami człowieka przeciw przemocy”- dla starszych uczniów; „Idea społeczeństwa obywatelskiego”- jak być aktywnym w demokratycznym państwie , „Dwa kroki do integracji: kultura i język”; również pilotażowa inicjatywa dla aktywizacji seniorów m.in. z pogadankami „Jak tanio zadbać o zdrowie”, „Prawo przyjazne seniorom”, czy „Wyprawa Szlakiem Powstańców Wielkopolskich” w 100. Niepodległości. Od wielu lat ułatwiamy rodzinom dwóch osób z (od dziecka) pozyskiwanie środków finansowych z 1% dla OPP, które są w pełnej wysokości przeznaczane na leczenie i rehabilitację. Prowadzimy Punkt Konsultacyjny Praw Człowieka, w którym można uzyskać bezpłatne porady z zakresu praw i wolności człowieka, szczególnie dotyczące prawa dziecka do kontaktów z obojgiem rodziców i inne.
W drugiej połowie 2019 roku wniosek Zielonogórskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Civilitas” do Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego został zakwalifikowany i uzyskał dotację na lata 2019-2021 na łączną kwotę 347.570,00 złotych przeznaczona na zadanie publiczne pt.: ODNOWA – czyli rozwój ZTE „Civilitas”.
W ramach projektu, w latach 2019-2021 realizujemy działania w obszarach:
wzmocnienie działań statutowych i rozwój instytucjonalny organizacji,
szeroko pojęte prawa człowieka (dziecka), szkolenia i przygotowanie edukatorów, działalność Punktu Konsultacyjnego Porad Prawnych, prowadzenie cyklicznych warsztatów w przedszkolach i szkołach w ramach Programu Wychowania w Kulturze Praw Człowieka,
samorządność i współpraca w szkole,
praca z dziećmi obcojęzycznymi: Seminarium w Słubicach: Jak pracować z dziećmi obcojęzycznymi? Wyjazd studyjny dla nauczycieli do szkół w Brandenburgii: Metodyka pracy z dziećmi obcojęzycznymi i inne
Zielona Góra, styczeń 2021
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne CIVILITAS” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi