Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Głównym celem Stowarzyszenia jest inicjowanie i podejmanie wspólnych działań dla ochrony zasobów przyrodniczych, monitorowanie upraw ex situ gatunków rzadkich i zagrożonych w skali kraju, tworzenie regionalnych banków nasion, planowanie wspólnej strategii rozwoju; przygotowywanie programów dydaktycznych i edukacyjnych. Stowarzyszenie podejmuje również działania interwencyjne dla obrony interesów ogrodów botanicznych.
Zebrane środki posłużą na:
inicjowanie i podejmowanie wspólnych działań związanych z ochroną zasobów przyrodniczych, w szczególności ochronę ‘ex situ’ zagrożonych gatunków roślin;
podejmowanie działań interwencyjnych dla obrony interesów ogrodów botanicznych i specjalnego rodzaju ogrodów oraz ochrony ich zasobów przyrodniczych i majątkowych, a także w sprawach zagrożenia żywych zasobów przyrody w kraju i na świecie;
udzielanie konsultacji i opinii dotyczących metodyki prowadzenia kolekcji i ekspozycji roślin w ogrodach, a także w sprawach związanych z tworzeniem nowych ogrodów botanicznych oraz specjalnego rodzaju ogrodów, w tym z ich projektowaniem i zakładaniem, a także opracowywaniem programów działalności oraz przekazywania materiału roślinnego;
inicjowanie współpracy z ogrodami botanicznymi za granicą oraz innymi organizacjami zrzeszającymi ogrody w różnych krajach i regionach ponadkrajowych, a także z międzynarodowymi organizacjami i agencjami zajmującymi się ochroną bioróżnorodności świata roślin.
Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce jest organizacją pozarządową, która inicjuje, obejmuje patronatem i podejmuje wspólne badania naukowe, monitoruje uprawę ex situ gatunków rzadkich i zagrożonych w skali kraju, tworzy regionalne banki nasion, planuje wspólną strategię rozwoju; przygotowuje i udostępnia programy dydaktyczne i edukacyjne ogrodom botanicznym zrzeszonym w sieci. Podejmuje również działania interwencyjne dla obrony interesów ogrodów botanicznych oraz ochrony zasobów przyrodniczych a także opiniuje tworzenie nowych ogrodów botanicznych w Polsce. Stowarzyszenie zrzesza 38 ogrodów i arboretów, tworzących tzw. krajową sieć ogrodów botanicznych.
Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce jest najstarszą i najważniejszą organizacją koordynującą całokształt działalności tych instytucji w skali ogólnopolskiej. Upoważniona jest również do reprezentowania polskich ogrodów botanicznych w organizacjach międzynarodowych. Stowarzyszenie jest jedną z 23 europejskich krajowych sieci ogrodów botanicznych i reprezentuje polskie ogrody botaniczne w organizacjach międzynarodowych takich jak: European Botanic Gardens Consortium (EBGC), w którym spotykają się przedstawiciele sieci krajowych w celu planowania ogólnoeuropejskich inicjatyw dotyczących ogrodów botanicznych, w szczególności w kontekście wdrażania Konwencji o różnorodności biologicznej i innych europejskich strategii. Posiedzenia Konsorcjum odbywają się dwa razy do roku w ogrodach członkowskich; Botanic Gardens Conservation International (BGCI); International Association of Botanic Gardens (IABG); European Native Seed Conservation Network (ENSCONET) jako europejskiej sieci ochrony nasion rodzimych gatunków roślin koordynującą działalność banków nasion z różnych państw Europy. W ostatnich latach Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów współorganizowała kilka konferencji oraz sympozjów międzynarodowych sieci Botanic Gardens in the Baltic Sea Region oraz m.in. uczestniczyła w pracach związanych z organizacją Kongresu Edukacyjnego Botanic Gardens Conservation International (BGCI). Posiedzenia Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce odbywają się minimum raz w roku. Stowarzyszenie wspólnie z wybranym ogrodem co roku organizuje zjazd ogrodów botanicznych i arboretów połączony z konferencją naukową.
Aktualnie do organizacji należy osiemnaście wielofunkcyjnych i typowych ogrodów botanicznych gromadzących wszystkie rodzaje roślin, szesnaście arboretów i ogrodów dendrologicznych poświęconych roślinom drzewiastym, trzy ogrody roślin leczniczych specjalizujące się w kolekcjach roślin leczniczych i przyprawowych oraz jedna palmiarnia przystosowana do uprawy roślin stref klimatu ciepłego. Wszystkie te ogrody, wraz z zrzeszającą i reprezentującą je Radą, zajmują się szeroko rozumianą popularyzacją wiedzy botanicznej i co roku docierają ze swoim przekazem do wielu setek tysięcy odbiorców.
Dodatkowo program ochrony wybranych gatunków roślin ginących na terenie naszego kraju prowadzony jest równolegle przez ogrody botaniczne w Powsinie, Poznaniu, Lublinie, Mikołowie, Kostrzycy i Łodzi. Działania botaników obejmują prawie 75 proc. obszaru Polski. Ich praca polega na pozyskiwaniu, rozmnażaniu, a następnie reintrodukcji blisko 20 proc. gatunków zagrożonych wyginięciem do naturalnego środowiska. W wyniku współpracy zawiązanej w obrębie Stowarzyszenia w latach 2013-2015 udało się stworzyć konsorcjum pięciu partnerów – instytucji prowadzących badania naukowe, monitoring oraz uprawę ex situ gatunków rzadkich i zagrożonych w skali kraju, a tym samym udało się zrealizować ogólnopolski projekt pod nazwą: „Ocena stanu populacji oraz ochrona ex situ wybranych dziko rosnących gatunków roślin rzadkich i zagrożonych na terenie Polski”. Realizacja powyższego zadania pozwoliła na utworzenie regionalnych banków nasion, które będą ważnymi ogniwami w krajowym systemie ochrony ex situ. W przyszłości chcielibyśmy również aby systemem tym zostały objęte kolejne ogrody botaniczne i arboreta w Polsce.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „RADA OGRODÓW BOTANICZNYCH I ARBORETÓW W POLSCE” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi