Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja "Koalicja Sprawiedliwego Handlu" - Fairtrade Polska wspiera społeczności drobnych rolników, pracowników najemnych i rzemieślników z krajów globalnego Południa w ramach Fairtrade - największego globalnego systemu certyfikacji produktów Sprawiedliwego Handlu. System Fairtrade obejmuje takie produkty, jak kawa, kakao, banany, herbata, bawełna i wiele innych. Nasze działania kierujemy do konsumentów, instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych i firm.
Sukces Sprawiedliwego Handlu zależy w dużej mierze od nawiązania i utrzymania więzi między producentami z krajów globalnego Południa i świadomymi konsumentami, którym nie jest obojętne to, w jaki sposób powstają wybierane przez nich produkty. Twój 1% pozwoli nam kontynuować działania na rzecz ugruntowania i rozwoju Fairtrade w Polsce. A co takiego robimy?
Informujemy
W serwisie fairtrade.org.pl publikujemy informacje o największych wydarzeniach związanych ze Sprawiedliwym Handlem. U nas przeczytasz o wyniszczających skutkach wieloletniej wojny domowej w Kolumbii, dowiesz się, skąd się wzięła rdza kawowa i jak można z nią walczyć i odkryjesz kulisy produkcji kakao. Chcemy pokazywać, dlaczego Fairtrade jest potrzebny i jak zmienia życie drobnych producentów i rolników w krajach globalnego Południa.
Oprócz serwisu fairtrade.org.pl jesteśmy obecni również na Facebooku, Instagramie, Youtubie, LinkedIn i Twitterze, publikując treści związane z tematyką Sprawiedliwego Handlu.
Edukujemy
Mimo że żyjemy w zglobalizowanym świecie, w naszych szkołach wciąż zbyt mało uwagi poświęca się edukacji globalnej. Jednocześnie wielu nauczycieli w Polsce jest przekonanych o tym, że dzieci powinny poznawać i rozumieć procesy zachodzące na obu półkulach kuli ziemskiej. Wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Sprawiedliwego Handlu i Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie prowadzimy kampanię Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu, w ramach której realizujemy w szkołach wiele działań mających na celu rozwijanie wrażliwości globalnej u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Szkolimy edukatorów, wysyłamy ich do szkół oraz oferujemy szkołom wsparcie merytoryczne na drodze do wypełnienia kryteriów kampanii. Przygotowujemy scenariusze zajęć i materiały; spotykamy się z uczniami, aby uświadomić im, że dokonywane przez nich codzienne wybory mogą mieć wpływ na sytuację ludzi żyjących na drugim krańcu świata.
Promujemy
Fairtrade to skuteczne narzędzie, które przyczynia się do rozwiązania wielu palących problemów dzisiejszego świata. Wykorzystujemy każdą okazję, aby promować ten alternatywny model handlu, który przywraca godność milionom producentów z krajów globalnego Południa i pozwala im z nadzieją patrzeć w przyszłość. Dlatego można nas spotkać na festiwalach, targach żywności, kongresach i innych wydarzeniach. Promujemy Fairtrade wśród konsumentów, a jednocześnie docieramy do przedsiębiorców, aby przekonać ich, że dynamicznie rozwijający się rynek produktów Sprawiedliwego Handlu to szansa, z której warto skorzystać.
Sprawiedliwy Handel to międzynarodowy ruch społeczny tworzony przez organizacje pozarządowe, działaczy i wolontariuszy oraz firmy, który dąży do większej równowagi w handlu światowym. Sprawiedliwy Handel powstał po to, aby mieszkańcy globalnego Południa produkujący m.in. kawę, herbatę, kakao, banany, miód, bawełnę czy nawet złoto, mogli godnie żyć z pracy własnych rąk. Podstawowe założenia Sprawiedliwego Handlu to dialog, przejrzystość i szacunek wobec rolników, pracowników najemnych i rzemieślników.
Fairtrade jest największym niezależnym systemem certyfikacji produktów Sprawiedliwego Handlu. W systemie Fairtrade działa już ponad 1,7 miliona drobnych rolników, pracowników najemnych i rzemieślników z ponad 70 krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej, Karaibów, Azji i Oceanii, zrzeszonych w około 1500 organizacjach producentów. Znakiem Fairtrade mogą być oznaczane produkty wytworzone zgodnie ze standardami Fairtrade. Standardy regulują trzy obszary zrównoważonej produkcji: ekonomiczny, środowiskowy i społeczny. Do głównych instrumentów wykorzystywanych przez Fairtrade do wspierania drobnych rolników, pracowników najemnych i rzemieślników należą cena minimalna Fairtrade i premia Fairtrade. Gwarantowana cena minimalna chroni producentów na wypadek nagłych spadków cen na rynkach światowych. Jest to niezwykle pomocne w planowaniu domowych budżetów i rozwijaniu produkcji. W przypadku gdy cena rynkowa jest wyższa od gwarantowanej ceny minimalnej, producenci otrzymują za swe plony cenę rynkową. Premia Fairtrade to dodatkowe środki wypłacane oprócz ceny skupu. Decyzje o jej przeznaczeniu podejmowane są wspólnie w drodze głosowania podczas Walnych Zgromadzeń spółdzielni lub związków pracowników plantacji. Środki z premii mogą służyć do finansowania budowy szkół, ośrodków zdrowia czy dostępu do wody pitnej. Jednocześnie producenci inwestują premię w modernizację produkcji, żeby podnosić wydajność i jakość plonów.
Standardy Fairtrade bezwzględnie zakazują wszelkich form dyskryminacji, np. ze względu na płeć, pochodzenie czy wyznawaną religię, pracy niewolniczej i przymusowej pracy dzieci. Pracownicy najemni mają prawo tworzyć demokratyczne związki zawodowe. Oprócz tego Fairtrade prowadzi szereg programów mających na celu ochronę najsłabszych grup społecznych i edukację w zakresie praw. 50% głosów na Walnym Zgromadzeniu Fairtrade International należy do przedstawicieli sieci producentów. Dzięki temu mają oni realny wpływ na to, w jakim kierunku rozwija się organizacja.
Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska jest wyłącznym przedstawicielem Fairtrade International w Polsce. Fairtrade Polska zajmuje się rozwojem rynku Fairtrade w naszym kraju. Współpracuje z niezależną jednostką certyfikacyjną FLO-CERT GmbH z Bonn, wspierając polskie firmy w zakresie certyfikacji Fairtrade i licencjonowania produktów Fairtrade. Jednocześnie Fundacja zajmuje się promowaniem produktów z certyfikatem Fairtrade wśród konsumentów, tworząc lepszy rynek zbytu dla marginalizowanych producentów z krajów globalnego Południa. Fairtrade Polska prowadzi również działania rzecznicze, np. ws. Zrównoważonych Zamówień Publicznych i zajmuje się edukacją globalną m.in. przez kampanię Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. Początki Fundacji sięgają 2009 roku, kiedy to z inicjatywy między innymi Polskiej Akcji Humanitarnej i Polskiej Zielonej Sieci sformowana została nieformalna Koalicja Sprawiedliwego Handlu.
Naszą wizją są sprawiedliwe relacje handlowe oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju, dzięki którym ludzie poprzez swoją pracę mogą zapewnić godne życie sobie i swoim rodzinom oraz rozwijać swój potencjał.
Naszą misją jest propagowanie idei oraz standardów Sprawiedliwego Handlu w celu wspierania marginalizowanych producentów i drobnych wytwórców z krajów globalnego Południa. Misję realizujemy poprzez budowanie świadomości, edukację w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji oraz działania na rzecz zwiększania dostępności produktów Sprawiedliwego Handlu w Polsce.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fairtrade Polska” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi