• E-deklaracje 2018

  Bezpłatny
  i najprostszy w Polsce
  program PITax.pl on-line

 • E-deklaracje z PITax.pl

  Rozlicz PIT online przez e-deklaracje z PITax.pl i wyślij zeznanie bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Korzystając z programu PITax.pl możesz rozliczyć dowolny PIT: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39. Nie musisz przy tym znać się na zawiłościach podatkowych - odpowiadając na kilka prostych pytań nasz program sam wybierze optymalne odpowiedzi i poprawne kwoty oraz zeznanie podatkowe. Dodatkowo aplikacja PITax.pl podpowie Ci kwoty oraz dane potrzebne do podpisu elektronicznego i odliczy wszystkie ulgi, które Ci przysługują.

 • Edeklaracje bez podpisu elektronicznego

  Edeklaracje bez podpisu elektronicznego

  Kilka lat temu do złożenia e-deklaracji zawsze konieczny był podpis elektroniczny z ważnym certyfikatem kwalifikowanym. Zdobycie takiego podpisu wymagało nieco zachodu i wiązało się z kosztami. E deklaracje rozliczane obecnie przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych nie wymagają tego rodzaju podpisu elektronicznego. Mogą być podpisane tzw. “danymi autoryzującymi”, czyli zestawem informacji zapewniających autentyczność deklaracji i podań.

  Do zestawu tego zalicza się:

  • Identyfikator podatkowy NIP lub numer PESEL,
  • pierwsze imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • kwotę przychodu podaną w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku złożonym rok wcześniej, a dotyczącym roku podatkowego o dwa lata wcześniejszego niż rok, w którym jest składana e-deklaracja.

  Nie ma przy tym znaczenia, czy zeznanie w poprzednim roku składaliśmy w formie e-deklaracji czy papierowej.

  W przypadku, gdy nie składaliśmy żadnego zeznania, wpisujemy 0 (zero).

 • Jak rozliczyć PIT w domu

  Jak rozliczyć PIT w domu

  Aby złożyć roczne zeznanie podatkowe pit 2016, nie musimy nawet wychodzić z domu. Dzięki temu, że możemy rozliczyć pit elektronicznie, ominą nas kolejki w urzędach skarbowych, a przez proces  wypełniania e-deklaracji  przeprowadzi nas dobry program do rozliczania pit. Wystarczy mieć dostęp do komputera z połączeniem internetowym. Niektóre programy jak PITax.pl Łatwe podatki nie wymagaja specjalnego oprogramowania. Działają na każdej przeglądarce internetowej. Rozliczenie pit przez internet możliwe jest też na laptopie, palmtopie, a nawet telefonie.  

  Dużym plusem rozliczania pit online jest możliwość wyboru czasu. Urząd skarbowy online przyjmuje wypełnione zeznania o każdej godzinie. System e- deklaracje dostępny jest przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia, również w święta. Możemy więc wybrać dowolnie porę, aby złożyć pit online.

  Mając już dostęp do internetu i trochę czasu, pit elektroniczny rozliczymy w kilka minut. Przygotowane dane osobowe oraz o przychodach i wydatkach potrzebne będą do tego, aby podać poprawne odpowiedzi na pytania zadawane przez program. Program pomaga znaleźć najlepsze rozwiązania, skorzystać ze wszystkich przysługujących ulg podatkowych. Po wprowadzeniu danych program do pit sam wypełnia formularze i załączniki do nich oraz wykonuje wszystkie obliczenia. Mamy przy tym pewność, że nie popełni pomyłki, jakie często zdarzają się podatnikom wypełniającym deklaracje papierowe pisemnie.

  Poprawnie wypełnione formularze wysyłamy do systemu e-Deklaracje jednym kliknięciem i możemy pobrać UPO - urzędowe potwierdzenie odbioru zeznania przez nasz urząd skarbowy online.

 • Kiedy e-deklaracja otrzymuje status 411?

  Kiedy e-deklaracja otrzymuje status 411?

  Status 411 oznacza negatywną weryfikację wysyłanej e-deklaracji. Weryfikacja negatywna może wystąpić z kilku powodów. Status 411 oznacza, że w systemie istnieje już dokument taki sam, jaki chcemy wysłać. Może się tak zdarzyć, jeśli chcemy wnieść do naszego zeznania poprawki i wysłać powtórnie. Nie jest to jednak możliwe, jeśli nie zaznaczymy jako celu złożenia e-deklaracji pola “korekta” w pozycji “Cel złożenia formularza”.

  Każdy podatnik ma prawo złożenia skorygowanego zeznania, ale musi to zaznaczyć. Natomiast próba przesłania ponownie e-deklaracji na poprzednio podany identyfikator zakończy się otrzymaniem statusu 411: “Weryfikacja negatywna – w systemie jest już złożony dokument (zeznanie) z takim Identyfikatorem podatkowym". Po otrzymaniu takiego statusu należy zaznaczyć pole “korekta” i wysłać e-deklarację ponownie.

 • Jakie błędy w e-deklaracji powodują otrzymanie statusu 414?

  Jakie błędy w e-deklaracji powodują otrzymanie statusu 414?

  Status 414 - oznacza negatywną weryfikację dokumentu z powodu wystąpienia błędu w danych autoryzujących, czyli w nazwisku, pierwszym imieniu, dacie urodzenia, NIP, numerze PESEL, kwocie przychodu.

  1. Błąd mogą zawierać dane identyfikacyjne przenoszone do sekcji danych autoryzujących w edeklaracji, np.:

  • niewłaściwy identyfikator podatkowy numer PESEL lub NIP podatnika, NIP pracodawcy, identyfikator podatkowy współmałżonka
  • błędnie wpisane nazwisko np. Kowalska Pawlak zamiast Kowalska-Pawlak
  • pierwsze imię podatnika wpisane z przestawieniem liter np. Jaeck zamiast Jacek lub wpisane dwa imiona Adam Marek
  • w pozycji dla pierwszego imienia wpisane nazwisko,a imię tam gdzie nazwisko
  • data urodzenia podatnika podana w niewłaściwym formacie


  2. Kwotę przychodu podana w danych autoryzujących jest błędna. Najczęściej spotykane w wysyłanych e-deklaracjach pomyłki to:

  • podawanie kwoty przychodu z bieżącego rozliczenia,,
  • kwota przychodu wpisywana z zaokrągleniem do dziesiątek groszy lub pełnych złotych,
  • w przypadku wspólnych rozliczeń podawanie łącznej kwoty przychodów małżonków, podczas gdy  powinna być tylko i wyłącznie kwota przychodu podatnika
  • wpisywanie kwoty 0 (zero) mimo złożenia w ubiegłym roku zeznania pit, gdy podatnik składał zeznanie na innym formularzu, (np. podatnik składa za 2016 rok zeznanie PIT-38, a za 2015 rok złożył PIT-37- w  takim przypadku w danych autoryzujących nie powinien wpisywać 0 (zero), lecz  podać kwotę przychodu podaną w złożonym do urzędu PIT-37).

   

Pomoc techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

 • (22) 330 0 330
 • pn - pt: 7:00 - 18:00