Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja powstała w 2008 roku, obecnie otacza opieką ponad 1800 podopiecznych z terenu całego kraju, oraz zza granicy.
Swoim podopiecznym udostępniamy specjalne subkonta, na których gromadzić mogą środki pochodzące 1% podatku oraz darowizn.
Z środków, które uda się zgromadzić podopiecznym, mogą oni refundować koszty rehabilitacji, zabiegów operacyjnych, koszty leczenia, rozwoju talentu czy poprawy sytuacji bytowej. Fundacja stara się jednak przede wszystkim sama pozyskiwać środki finansowe na leczenie i rehabilitację naszych podopiecznych organizując eventy, zbiórki publiczne, loterie fantowe, imprezy charytatywne oraz szereg innych działań.
Fundacja Złotowianka od wielu już lat organizuje imprezy charytatywne, które poza głównym celem jakim jest zbiórka środków finansowych, integrują lokalną społeczność. Każdorazowo nasze działania wspierane są przez lokalnych włodarzy, oraz przedsiębiorców, którzy wysoko cenią sobie współpracę z naszą organizacją. Do naszych sztandarowych imprez, które rok rocznie gromadzą setki osób chcących nieść pomoc należą: Gwiazdkowy Rynek, Świętojanki oraz Pchli Targ. Cały dochód z organizowanych eventów przekazywany jest na rzecz naszych podopiecznych. Podczas każdej z tych imprez, na odwiedzających czeka szereg atrakcji, których przygotowanie zajmuje nam, oraz naszym wolontariuszom kilka miesięcy. Dokładamy wszelkich starań, by każda z naszych inicjatyw przygotowana była z jak największą dokładnością i zachęcała darczyńców do wspierania. Wiele z nich organizowanych jest przy współudziale np. Urzędu Miasta i Gminy Złotów, Starostwa Powiatowego, realizowaliśmy również projekty wspierane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej czy Fundację PZU.
Oprócz wydarzeń, które sami organizujemy, chętnie przyłączamy się do innych inicjatyw, które powiązane są z ideą niesienia pomocy.
W obecnym roku ponownie przyłączamy się do ogólnoświatowej inicjatywy ,,Wings for life”, w której udział biorą również nasi podopieczni.
W 2016 roku wzięliśmy udział w ogólnopolskiej kampanii Kilometry Dobra. Udało się nam pozyskać fundusze, dzięki którym zakupiliśmy pierwsze w Polsce rowery biegowe dla osób niepełnosprawnych RaceRunning. Sport ten wywodzi się z Danii, a do Polski przybył dzięki naszej fundacji. Obecnie jesteśmy jedynym producentem i dystrybutorem mobileRów w kraju, prowadzimy również pierwsze w Polsce sekcje RaceRunning oraz prelekcję mające na celu promocję tego sportu.
Dwukrotnie gościliśmy na mistrzostwach, które rozgrywane były w Danii, a nasi zawodnicy z dumą zdobyli na nich brązowe oraz srebrne medale. RaceRunning został zakwalifikowany do grupy sportów paraolimpijskich, a nasi zawodnicy mają szansę wziąć udział w najbliższych Igrzyskach. Nasze mobileRy zdobyły również w 2017 roku certyfikat ZAKUPU PROSPOŁECZNEGO.
Fundacja dzięki zaangażowaniu jakie wkłada w pomoc potrzebującym, doceniana i wspierana jest przez co raz szersze grono darczyńców, celebrytów. Należą do nich między innymi:
Jagna Marczułajtis – Walczak, Sebastian Karpiel – Bułecka, Artur Barciś czy Robert Lewandowski, Jakub Wawrzyniak. Swoim wsparciem obdarowały nas również takie firmy jak Auto Park Skoda w Pile, Autoryzowana Stacja Dealerska Toyota Tadeusz Ukleja LPP Polska – właściciel takich market jak Mohito, Reserved oraz szereg innych marek.
1% podatku, jaki udaje się nam pozyskać podczas składania przez darczyńców zeznać podatkowych, rok rocznie w całości rozdysponowujemy pośród naszych podopiecznych, przyznając im dofinansowania do ponoszych kosztów, związanych z leczeniem i rehabiltiacją.
Fundacja otacza opieką osoby w różnym wieku, dzieci i dorosłych z terenu kraju i zza granicy. Do grona naszych podopiecznych należą osoby chore i niepełnosprawne, młode talenty, ale też ci, którzy nagle znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.
Wśród naszych podopiecznych mamy osoby zmagające się z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami ze spectrum autyzmu, chorobami neurologicznymi (stany po udarze, wylewie, zanik mięśni itp.), chorobami nowotworowymi, stanami po uszkodzeniu układu nerwowego (wypadki komunikacyjne, urazy rdzenia kręgowego itp.), urazami ortopedycznymi, zaburzeniami układu ruchu, chorobami psychicznymi, zaburzeniami rozwojowymi, w tym zaburzeniami mowy, słuchu, integracji sensorycznej itp., chorobami genetycznymi, zaburzeniami metabolicznymi i innymi schorzeniami.
By pozyskiwać środki z 1% podatku oraz darowizn konieczne jest dołączenie do grona naszych podopiecznych i utworzenie subkonta w Złotowiance – organizacji, która posiada status OPP i udostępnia swój numer KRS.
Co trzeba zrobić, by stać się podopiecznym Fundacji Złotowianka?
Należy przesłać na adres fundacji (pocztą lub elektronicznie) informacje o sobie, przedstawić swoją historię (rozwój choroby lub kariery sportowej, opowiedzieć o swych sukcesach artystycznych i potrzebach), a następnie wypełnić stosowne formularze, przesłane później przez fundację. Założenie subkonta jest całkowicie bezpłatne, fundacja nie pobiera żadnych prowizji!
Co się dzieje z pieniędzmi, wpływającymi na konto fundacji?
Jeśli są opisane (np. dla Oliwii, dla Wojtka itd.) trafiają (po dostarczeniu do fundacji rachunków) wyłącznie do wskazanej osoby. Warunek jest jeden: pieniądze muszą być przeznaczone na leczenie i sprawy z tym związane.
Wpłaty ogólne na fundację przeznaczane są na realizację celów statutowych.
Fundacja prowadzi również portal, który ma na celu ułatwienie naszym podopiecznym pozyskiwanie środków na leczenie i rehabilitację. Zlotowiankahelp.pl to miejsce, w którym można utworzyć zbiórką na dowolny cel - warunkiem jest, by pozostawał on w zgodzie z naszym statutem. Nasz pracownik redaguje treść zbiórkę, której następnie przypisany zostanie indywidualny adres. Podopieczny otrzymuje link do zbiórki oraz wskazówki, jak może ją promować, by zbiórka była jeszcze bardziej efektywna! Zlotowiankahelp.pl to także miejsce, w którym osoby niepełnosrprawne mogą skorzystać z pomocy psychologicznej on-line. Na stronie znajduje się również sklepik charytatywny, z zakupu, w którym cały dochód przeznaczany jest na rzecz naszych podopiecznych.
Złotowianka jest również pionierem sportu dla osób niepełnosprawnych w Polsce
To nowość w naszym kraju – sport dla osób niepełnosprawnych. Biegacz race używa trójkołowego roweru bez pedałów – porusza się, odpychając od podłoża nogami, opierając tułów na specjalnej podporze. RaceRunning jest doskonałym połączeniem sportu i rehabilitacji – jego fenomen polega na tym, że rehabilitacja odbywa się niejako przy okazji.
RaceRunning wymyślili Duńczycy. W Polsce wprowadza go Fundacja Złotowianka
Sport ten może uprawiać każdy, nawet osoby z głębokim stopniem niepełnosprawności, a także osoby starsze bądź takie, które ze względu na stan zdrowia czują się niepewnie na standardowych rowerach. Jedyny warunek- sprawna, choćby w minimalnym stopniu, jedna kończyna dolna.
Trenowanie na mobileRach (polskich rowerach RaceRunning) ma wiele zalet prozdrowotnych, między innymi: redukcja stresu, wzrost odporności organizmu, poprawa koncentracji, wzmocnienie gorsetu mięśniowego, poczucie samodzielności i wolności (w szczególności u osób poruszających się na wózku inwalidzkim).
Podopieczni Fundacji Złotowianka, niepełnosprawny Zbyszek, Leszek, Karolina i Marcelina w 2016, 2017 i 2018 roku uczestniczyli w Międzynarodowych Zawodach RaceRunning w Kopenhadze. W sierpniu 2018 Karolina i Marcelina były jedynymi reprezentantkami Polski podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy dla osób niepełnosprawnych w Berlinie. Na bieżniach w Danii i Niemczech nasi runnerzy rywalizowali z Duńczykami, Szwedami, Anglikami, Rosjanami, Szkotami, Niemcami, Węgrami, Portugalczykami czy Amerykanami.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Złotowianka” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi