Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
W Fundacji Court Watch Polska dążymy do tego, aby każdy człowiek przekraczając próg sądu w Polsce był spokojny, że zostanie potraktowany sprawiedliwie i z szacunkiem. Nawet 10 tysięcy osób rocznie czuje się bezpieczniej, bo przebieg procesu, którego są stroną, obserwują nasi wolontariusze. Pokazujemy czego unikać i co robić, by nawet ludzie, którzy otrzymali niekorzystny dla siebie wyrok, mogli opuścić gmach sądu z przekonaniem, że mieli sprawiedliwy proces.
Podstawą naszej działalności - obserwowania rozpraw sądowych - jest współpraca z wolontariuszami. Aby program monitoringu sądów mógł faktycznie obejmować obszar całej Polski, nasi trenerzy odwiedzają ośrodki akademickie w różnych częściach kraju, by rekrutować nowych obserwatorów, głównie spośród studentów uczelni wyższych. W trakcie prowadzonych przez nas szkoleń wyjaśniamy przyszłym wolontariuszom podstawowe reguły rozprawy sądowej, tłumaczymy jak ważną rolę pełni niezależny obserwator, a także zapoznajemy ich z kwestionariuszami obserwacji przebiegu rozprawy i infrastruktury sądu, które następnie będę wypełniane przez nich w trakcie wizyt w sądach.
Przez 9 lat naszej działalności zauważyliśmy, że konieczne jest odnawianie bazy obserwatorów i rekrutowanie ich spośród kolejnych roczników studentów, w miarę jak dotychczasowi kończą studia.
Środki pozyskane z 1% podatku zostaną wykorzystane na pokrycie kosztów spotkań rekrutacyjnych i szkoleń dla wolontariuszy.
W Fundacji Court Watch Polska dążymy do tego, aby każdy człowiek przekraczając próg sądu w Polsce był spokojny, że zostanie potraktowany sprawiedliwie i z szacunkiem. Nawet 10 tysięcy osób rocznie czuje się bezpieczniej, bo przebieg procesu, którego są stroną, obserwują nasi wolontariusze. Udało nam się zaangażować w obserwację swoich lokalnych sądów już 2,5 tysiąca ochotników w całej Polsce. Zebraliśmy największą na świecie bazę danych, o tym co dzieje się w sądach. Na podstawie zebranych obserwacji skutecznie przekonujemy sędziów do zmian. Pokazujemy czego unikać i co robić, by nawet ludzie, którzy otrzymali niekorzystny dla siebie wyrok, mogli opuścić gmach sądu z przekonaniem, że mieli sprawiedliwy proces.
Fundacja nawiązuje swoją nazwą do międzynarodowego ruchu społecznego court watch. Ideą, która przyświeca ruchowi, jest nie tylko kontrola sądów, ale i stanie na straży ich niezależności i niezawisłości.
Powstaliśmy, aby upowszechnić prawo do publicznego procesu poprzez prowadzenie Obywatelskiego Monitoringu Sądów. Prowadzimy otwarte szkolenia na terenie całego kraju, a nasi wolontariusze uczestniczą w rozprawach sądowych. Nie reprezentują oni żadnej ze stron, ale obserwują przebieg postępowania ze szczególnym uwzględnieniem pracy sądu (sędziów i pracowników sądu) i sposobu, w jaki sposób realizowane są prawa przysługujące uczestnikom postępowania, w jaki sposób są oni traktowani i w jakich warunkach stają przed sądem. Przez 8 lat działalności Fundacji łącznie 2,5 tysiąca wolontariuszy odwiedziło ponad 35 tysięcy rozpraw sądowych.
Kontrola obywatelska trzeciej władzy poprzez obecność niezależnych obserwatorów, zaangażowanie zwykłych obywateli w poprawę działania sądów i oparty na szacunku dialog z sędziami doprowadziły do trzykrotnego zmniejszenia częstości występowania niektórych niepokojących zjawisk. W wielu sędziach wzbudziliśmy świadomość tego, że najtrwalszą gwarancją niezależności sądownictwa jest zaufanie społeczne budowane właściwym traktowaniem ludzi na sali rozpraw.
Dane z obserwacji są systematycznie zbierane, aby przygotować sprawozdania i analizy, które udostępniamy sądom oraz opinii publicznej. Każdy z 7 dotychczas wydanych raportów zawierał nie tylko dane liczbowe, ale także przykłady dobrych i złych praktyk. Dzięki nim polscy sędziowie po raz pierwszy otrzymali kompleksową, opartą na bezstronnym źródle informację zwrotną na temat tego, jak ich praca widziana jest oczami zwykłego obywatela.
Wyniki monitoringu prezentowane są na dorocznej konferencji, trafiają na biurka wszystkich prezesów sądów w Polsce. Poprzez spotkanie, szkolenia i warsztaty docieramy do sądów także bezpośrednio.
Od 2015 roku organizujemy plebiscyt na „Obywatelski Sędzia Roku”. Laureatami tego konkursu zostają sędziowie, których działania otwierają sądy na potrzeby obywateli i stanowią pozytywne wzorce w swoim środowisku. Doceniane są przy tym szczególnie działania lokalne, które nie mają szansy uzyskania ogólnopolskiego rozgłosu, ale stanowią ważny wkład w budowanie kapitału społecznego w lokalnym środowisku. Plebiscyt jest także okazją do tego, aby pokazać przykłady działalności sędziów, które wykraczają ponad ich obowiązki, a są podyktowane troską o dobro drugiego człowieka.
Ważnym obszarem działalności Fundacji jest monitorowanie prac legislacyjnych wpływających na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w Polsce i dążenie do zmian przepisów na lepsze, a w efekcie – poprawienie funkcjonowania społeczeństwa, gospodarki i państwa. Jesteśmy głosem społecznego eksperta w pracach na rzecz zmian procedur lub źle funkcjonującego prawa, bierzemy udział w posiedzeniach zespołów problemowych, dyskusjach i konsultacjach, opiniujemy projekty aktów prawnych, publikujemy własne wnioski, rekomendacje i projekty rozwiązań instytucjonalnych.
Prowadzimy samopomocowy serwis internetowy „Wokanda Obywatelska” (wokandaobywatelska.pl). Za jego pomocą umożliwiamy każdemu zaproszenie na rozprawę publiczności. Corocznie przyjmujemy kilkaset nowych zgłoszeń. Staramy się, aby jak najwięcej z nich zakończyło się wizytą obserwatora na rozprawie. Nasi obserwatorzy trafiają nawet na 60% zgłoszonych z całej Polski rozpraw.
Świadomość prawną i oswajanie z wymiarem sprawiedliwości realizujemy także w stosunku do osób niepełnoletnich, które bez specjalnej zgody sądu nie mogą same obserwować posiedzeń. Do nich kierujemy Program Edukacji Prawnej. Młodzież coraz mniej interesuje się klasycznymi formami przekazywania wiedzy, dlatego wykorzystujemy interaktywne metody nauczania: symulacje rozpraw sądowych, debaty. W tym roku odbędzie się druga edycja Turnieju Debat Oksfordzkich o tematyce społeczno-prawnej. Weźmie w nim udział młodzież licealna z całej Polski. Stworzyliśmy też nowatorskie narzędzie edukacyjne - „Prawopolis” - pierwszą w Polsce grę planszowej o tematyce prawnej.
W ciągu ostatniego roku pracownicy i wolontariusze Fundacji dotarli do prawie 2 tysięcy młodych osób, spotykając się z nimi w szkołach, na dniach otwartych sądów i na wakacyjnych festiwalach młodzieżowych.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Court Watch Polska” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi