Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowarzyszenie jest organizacją, której celem jest zapewnienie wsparcia osobom wykluczonym społecznie tj. bezdomnym, uzależnionym, ubogim, matkom samotnie wychowującym dzieci oraz więźniom.
Podejmowane działania:
- regularnie wydajemy obiady osobom bezdomnym i ubogim;
- organizujemy cykliczne akcje m.in: śniadanie wielkanocne, Światowy Dzień Ubogich, akcje Mikołajkową dla dzieci z ubogich rodzin, spotkanie świąteczne;
- towarzyszymy indywidualnie osobom zdecydowanym na podjęcie leczenia wspierając materialnie oraz rzeczowo, pomagamy załatwić wszelkie formalności oraz niezbędne badania;
- obecnie remontujemy budynek który będzie miejscem wsparcia dla potrzebujących.
Działamy na terenie miasta Żory, ale naszą pomocą obejmujemy również osoby przyjezdne z innych miast. W ramach naszej działalności współpracowaliśmy dotychczas lokalnie z Parafiami św. Stanisława BiM oraz św. Ap. Filipa i Jakuba, Zgromadzeniem Zakonnym Sióstr Boromeuszek, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych, a także ze Wspólnotą „Betlejem” w Jaworznie, Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta w Wodzisławiu oraz Wspólnotą Cenacolo.
Dzięki naszej pomocy w ciągu ostatniego roku kilku młodych bezdomnych mężczyzn zdecydowało się do podjęcia leczenia. Każdego miesiąca kilkadziesiąt osob potrzebujących otrzymuje ciepły, mięsny posiłek. W listopadzie podczas obchodów Światowego Dnia Ubogich każdy bezdomny i ubogi zostaje zaopatrzony w nowe, zimowe buty oraz kurtki.
W ubiegłym roku po raz pierwszy otrzymaliśmy środki pochodzące z 1%, Była to niewielka kwota 866,50 zł. W całości została przeznaczona na pokrycie częściowe zakupu zimowego obuwia dla osób bezdomnych.
Utrzymujemy się wyłącznie z dobrowolnych darowizn osób fizycznych i firm, oraz 1,5% podatku. Naszymi darczyńcami są głównie osoby z bliskiego kręgu stowarzyszenia. Pomimo starań w promowaniu naszego dzieła wciąż nie jest łatwo przebić się z zachęta wsparcia naszej misji, która skupia się na pomocy osobom bezdomnym i uzależnionym. Są one jeszcze w ocenie naszego społeczeństwa definiowane jako osoby nieodpowiedzialne, które na własne życzenie znalazły się w trudnej sytuacji i nie zasługuja na wsparcie, a nie jako osoby cierpiące, które potrzebują pomocy. My jednak odkryliśmy sens towarzyszenia tej grupie społecznej i mamy doświadczenie, że warto kontynuować naszą misje, bo nawet jedna osoba, której udało się uporać z uzależnieniem i wyjść z bezdomności to uratowane życie człowieka.
Przychód z 1,5% podatku za 2022 rok wykorzystamy na bezpośrednie wsparcie osób w kryzysie bezdomności - ciepłe posiłki lub zimowe obuwie dla osób najbardziej potrzebujących, a jeśli wpływów z 1,5% podatku będzie dużo więcej to przeznaczymy je na remont punktu wsparcia - miejsca tak bardzo oczekiwanego przez naszych podopiecznych, gdzie nasza pomoc będzie jeszcze konkretniejsza.
Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w styczniu 2016 roku, ale towarzyszmy osobom bezdomnym nieco dłużej. 21 grudnia 2013r. po raz pierwszy wyszliśmy na żorskie ulice na spotkanie z ubogimi, by ich poczęstować gorącą herbatą i kanapkami. Na ulicach było pusto, a pierwszego i jedynego bezdomnego spotkaliśmy na dworcu autobusowym. Z Oskarem zobaczyliśmy się ponownie kilka dni później – w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, a 30 grudnia został przyjęty do Ośrodka Lecznictwa Odwykowego w Gorzycach. Po 6 tygodniach z naszą pomocą wstąpił do Wspólnoty Betlejem w Jaworznie, z którą nawiązaliśmy przyjaźń. Tam odbudowywał swoje życie. Spotkanie i pomoc zorganizowana dla Oskara obudziła w nas pragnienie dalszej pracy na rzecz osób potrzebujących. Rozpoczęła się wędrówka po żorskich "melinach", poznawanie środowiska osób bezdomnych, rozmowy, motywowanie i wiele wyjazdów do szpitali odwykowych, bo okazało się, że zmęczeni już ciągłą tułaczką bezdomni przy wsparciu wolontariuszy chętnie podejmowali leczenie. Nasze działania nabrały takiego rozpędu, że bez wahania pod koniec 2015 roku zorganizowaliśmy zebranie założycielskie, a w styczniu figurowaliśmy już na liście organizacji pozarządowych.
Nasz zespół liczy obecnie 18 osób, w tym także małżeństwa, które aktywnie angażują się w działania stowarzyszenia. To ludzie, którzy przez wolontariat na rzecz bezdomnych odkryli jak ważne jest głębsze wejrzenie na człowieka oraz bardzo indywidualne podejście do każdego. Okazywało się bowiem, że za pijanym, żebrzącym bezdomnym kryje się trudna historia życia. Tak często wykluczani i oceniani krytycznie "biedacy" nie poradzili sobie z ciężarem bolesnych wspomnień i uciekli w używki, a od tego już tylko krok do bezdomności. Celem naszej misji jest towarzyszyć, wysłuchać, BYĆ, a kiedy osoba potrzebująca ma taką wole, szukamy rozwiązań, pomagamy załatwić formalności i wspieramy w drodze do nowego startu. Widzieliśmy już wiele przemian, uśmiechów, nowych początków. To dla nas bezcenna motywacja do dalszej pracy.
W ciągu tych wszystkich lat podejmowaliśmy wiele projektów i działań:
- street - wyjście na ulicę z gorącą herbatą i kanapkami
- niedzielne spotkania dla bezdomnych - Msza Św. połączona z ciepłą kolacją
- kino dla bezdomnych - projekcja filmu, cola i popcorn
- "Spotkania z nadzieją" - rozmowy na ważne tematy dla osób trzeźwych połączone ze słodkim poczęstunkiem
- tłusty czwartek - wyjście na ulice miasta z pysznymi pączkami dla bezdomnych
- paczki żywnościowe z okazji Świat Wielkanocnych
- akcja Mikołajkowa - zabawki i słodycze rozdawane przez Mikołajową ekipę dzieciom z ubogich rodzin
- wigilia dla osób potrzebujących - coroczne spotkanie przy stole w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia
- niedzielne popołudnia z bezdomnymi - Msza Święta, obiad, kawa i ciasto
- Światowy Dzień Ubogich - całodniowe wydarzenie z ciepłymi posiłkami, podczas którego wszyscy potrzebujący otrzymują nowe zimowe buty oraz kurtki
- wsparcie rzeczowe dla ubogich rodzin
- indywidualne towarzyszenie - transport do ośrodków odwykowych, pomoc przy załatwianiu formalności, zaopatrzenie w potrzebną wyprawkę itp.
- remont budynku - miejsca wsparcia dla osób bezdomnych i uzależnionych
„Tu jest jak w domu” oraz „czujemy się u Was jak w rodzinie” to najważniejsze słowa jakie usłyszeliśmy od naszych podopiecznych. One świadczą o tym, że można stworzyć DOM nie mając lokum, bo dom to obecność drugiego człowieka. Cieszy nas, że tak właśnie czują się żorscy „biedacy” na polu naszej służby. Jednak w naszych sercach od jakiegoś czasu rodziło się pragnienie, aby poza tym DOMEM budowanym z relacji móc zaoferować im namiastkę prawdziwego domu, czyli miejsca gdzie mogliby się ogrzać, zjeść posiłek, porozmawiać z wolontariuszem w ramach pełnionego dyżuru. Udało się. Zgromadzenia Zakonne Sióstr Boromeuszek przy ulicy Rybnickiej 17 w Żorach na 10 lat z możliwością przedłużenia, zdecydowało wydzierżawić Stowarzyszeniu budynek. Potrzebny jest remont i wyposażenie pomieszczeń – kuchni, jadalni, pokoju spotkań, biura i magazynku. To obecnie nasz największy projekt, cel i wyzwanie. Wierzymy, że się uda!
Wszystkim wspierającym już teraz DZIĘKUJEMY za okazane zaufanie i dobro!
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie "Exodus"” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi