Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
"EKOSKOP" prowadzi Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej, od 2006 roku realizujemy laboratoria przyrodnicze w plenerze, projekty antysmogowe, warsztaty ochrony bioróżnorodności.
Środki przeznaczymy na działania edukacyjne z udziałem dzieci m.in. happeningi, warsztaty i laboratoria plenerowe oraz funkcjonowanie Podkarpackiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzeszowie.
Stowarzyszenie „EKOSKOP” zostało zawiązane w 2006 roku przez grupę pasjonatów edukacji ekologicznej wywodzących się z 9 RwDH Hufca ZHP Rzeszów oraz rzeszowskich przyrodników. Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest edukacja dla zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez projekty edukacyjne adresowane głównie do dzieci i młodzieży, przy współpracy ze szkołami, innymi organizacjami i lokalnymi samorządami. Stowarzyszenie posiada status Organizacji Pożytku Publicznego i jest członkiem Związku Stowarzyszeń „Polska Zielona Sieć”.
W roku 2015 w konkursie Marszałka Województwa Podkarpackiego „EKOSKOP” uzyskał tytuł najlepszej organizacji ekologicznej Podkarpacia.
Od roku 2013 „EKOSKOP” prowadzi, w oparciu o własne środki, Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzeszowie wyposażone m.in. w samochód badawczy środowiska „EkoMobil” do organizacji laboratoriów plenerowych dla dzieci.
W PCEE odbywają się warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania dorosłych ekologów, wolontariusze prowadzą hodowle laboratoryjne, które wykorzystywane są do nauki mikroskopowania. Zespół trenerów „EKOSKOP” jest autorem oryginalnych metod edukacji ekologicznej. Zasłużoną sławą cieszą się spektakle „teatrzyku ekologicznego” opowiadające o zanieczyszczeniu odpadami, o zagrożeniu smogiem i ochronie bioróżnorodności. Dzieci uczestniczące w spektaklach mogą samodzielnie kształtować treść bajki-spektaklu wpływając na rozwój akcji i zakończenie historii. Oryginalnym pomysłem „EKOSKOP” są ekoolimpiady gdzie uczniowie uczestniczą w grach i zabawach zręcznościowo-ruchowych uczących segregacji odpadów. Naszym autorskim wydawnictwem jest (pierwszy w Europie!) elementarz odpadowy dla najmłodszych „ABECADŁO ŚMIECIADŁO” (11 wydań , nakład 24 000 szt.), gdzie każdej literze alfabetu odpowiada jakiś ekologiczny problem: A jak aluminiowa puszka , B jak baterie, Z jak zużyty olej samochodowy. Bajki przypominające wiersze J. Brzechwy czy J. Tuwima łatwo wpadają w ucho, są nie tylko czytane dzieciom ale stanowiły motywy dla spektakli szkolnych przedstawień i akademii oraz amatorskich filmików ekologicznych. „EKOSKOP” w 2011 roku wybił pierwszą w Polsce monetę w nowej walucie i nominale 1 eko.
Stowarzyszenie od roku 2007 łącznie zorganizowało ponad 1500 warsztatów przyrodniczych dla ok. 23 000 dzieci, 37 odpadowych ekoolimpiad dla ok. 7 000 osób, 10 happeningów ekologicznych - w tym trzy Rzeszowskie Zloty Owadów (dzieci i nauczyciele m.in. przebierali się w barwne owady), 155 „Wypraw w poszukiwaniu Ekolandii”, 325 ekologicznych, edukacyjnych rejsów łodzią katamaranem po zalewie na Wisłoku, ponad 60 szkoleń dla ok. 1 300 nauczycieli i lokalnych liderów edukacji ekologicznej, ponad 60 wystaw edukacyjnych o bioróżnorodności Podkarpacia, opracowało i wydało 9 000 szt. „Paszportów do Ekolandii”, 500 szt. map bioróżnorodności Podkarpacia, plakaty i kalendarze ochrony bioróżnorodności. „EKOSKOP” jest autorem gry planszowej „Rzeszów miasto EkoNautów”. W latach 2013-2017 m.in. zrealizowaliśmy 5 cykli warsztatów dla dzieci w ramach programów Marszałka Województwa Podkarpackiego „Razem chrońmy nasze powietrze” i „Naładowani Ekologią”. Posialiśmy 23 łąki bioróżnorodności z dzikimi kwiatami-paśnikami dla motyli i błonkówek. Zrealizowaliśmy film telewizyjny o Rezerwacie Lisia Góra i 20 audycji radiowych o bioróżnorodności, w tematach ekologicznych jesteśmy częstymi gośćmi podkarpackich mediów. Zabieraliśmy głos w ważnych sprawach dotyczących ochrony środowiska jak odmulanie zalewu rzeszowskiego czy budowa wielkiego mostu w pobliżu Rezerwatu Lisia Góra. Współpracując z MPGK Rzeszów prowadziliśmy warsztaty odpadowe w szkołach i konkurs zbiórki surowców wtórnych.
„EKOSKOP” organizował warsztaty dotyczące ochrony drzew i uczestniczył w akcjach sadzenia nowych drzew w Rzeszowie, Boguchwale i Trzebownisku, był zapraszany do organizacji happeningów ekologicznych poza granicami Podkarpacia. Pokazaliśmy „rzeszowską szkołę edukacji plenerowej” na Międzynarodowym Zlocie Samochodów Ekomobili w Essen (Niemcy 2017 rok).
Przeszkoliliśmy kilkudziesięciu wolontariuszy z Polski i 22 studentów europejskiego Programu Erasmus+ z Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec, Węgier, Turcji, Słowacji, Armenii. Największym naszym projektem, realnej edukacji ekologicznej, był „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia” (2014-2017 wartości 1,2 mln PLN). Prowadzimy stronę www.ekoskop.rzeszow.pl jesteśmy na Facebook.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie EKOSKOP” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi