Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Konary to mała wieś pod Krakowem, a nasza Fundacja zajmuje tereny należące do Zakonu Bonifratrów, to w sumie 36 ha zielonych terenów; łąki, pastwiska, las, gospodarstwo rolne, pasieka, stajnia i budynki.
Tutaj mieszkają, rehabilitują się i pracują nasi Podopieczni, osoby, które ze względu na swoją niepełnosprawność często są skazane na samotność i izolację społeczną. Z pomocą wykwalifikowanych terapeutów tworzymy Wspólnotę, gdzie każdy czuje się bezpiecznie i może rozwijać swoje umiejętności. Tutaj znajdują przyjaciół, z którymi każdego dnia uczą się zwyczajnych dla nas a dla nich często trudnych czynności takich jak tworzenie relacji, wspólne gotowanie, dbałość o wygląd zewnętrzny, wyrażanie swoich potrzeb, dzielenie się radością ze wspólnych sukcesów, organizowanie urodzin i spotkań dla rodzin czy wspólnych warsztatów z dziećmi.
Integracja,budowanie wiary we własne możliwości, docenianie talentów i umiejętności Podopiecznych to nasz cel przewodni. Każdy dzień tutaj wypełniony jest " zwykłymi " czynnościami, pracownie terapii: krawiecka, stolarska, rewalidacji, ekologiczna, muzyczna, plastyczna, kulinarna, zawodowa, poligraficzna, to ogromny potencjał dla rozwijania często ukrytych talentów. Nasi terapeuci z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem pochylają się nad każdym Uczestnikiem. Prace, które wychodzą spod rąk osób z niepełnosprawnością doceniane są na konkursach, kiermaszach i dają motywację do pracy. To też realizacja umiejętności gospodarowania środkami finansowymi, pieniądze ze sprzedaży rękodzieła są przeznaczane na wycieczki do kina, basen, wystawy itp. czyli możliwością do tworzenia relacji z otoczeniem ludzi zdrowych. Staramy się bardzo intensywnie integrować środowiska osób zdrowych i niepełnosprawnych, rozwijamy wolontariat angażując w organizację naszych wydarzeń uczniów szkół podstawowych, średnich i harcerzy. Zapraszamy uczniów na przedstawienia i występy Podopiecznych i sami często jesteśmy gośćmi w szkołach, domach kultury czy gminnych piknikach. Mamy " Zieloną kapelę " - zespół muzyczny z bogatym repertuarem, gdzie śpiewają i grają Uczestnicy Warsztatu Rerapii Zajęciowej.
Fundacja to parasol, pod którym działają cztery dzieła. Najstarszy działalnością od 1979 roku jest Dom Pomocy Społecznej. To stały dom dla 63 panów z zaburzeniami psychicznymi. Tutaj mają pełną opiekę medyczną i socjalną, swoje miejsce, w którym szanuje się ich prawo do intymności i daje szansę na w pełni godne życie. Mogą rozwijać umiejętności w pracowniach terapii, niektórzy z nich nawet pracują w Zakładzie Aktywności Zawodowej, dostają pomoc psychologiczną, psychiatryczną oraz wsparcie duchowe. To po prostu ciepły dom.
W Warsztacie Terapii Zajęciowej od poniedziałku do piątku Uczestnicy realizują rehabilitację i terapię w kilku pracowniach. Tutaj czuję się atmosferę wspólnoty, razem ćwiczymy, pracujemy, tworzymy, decydujemy o sobie przy ogromnym wsparciu terapeutów. Warsztat to miejsce pełne uśmiechu, codziennych trosk i radości, wspólnego gotowania, modlitwy, muzyki i dobrych relacji. Tutaj chętnie przyjeżdżają dzieci na wspólne warsztaty bo Uczestnicy są bardzo gościnni i z radością nawiązują nowe znajomości.
Środowiskowy Dom Samopomocy to miejsce dla tych, którzy mogliby być skazani na smutną egzystencję w czterech ścianach swoich domów. Tutaj przywożeni są naszymi busami każdego dnia z maleńkich miejscowości by razem spędzać czas i rozwijać skromne często umiejętności. Panuje tu domowa atmosfera, panie szydełkują, gotują, malują obrazy, panowie realizują się w pracowni stolarskiej. Jedni opiekują się drugimi, wspólnie świętują urodziny, sukcesy, wspólnie jedzą i dużo rozmawiają. Dla nas, którzy mamy codzienne sprawy, rodziny, obowiązki, takie zachowania i relacje są często nie zauważane, tutaj pochylamy się nad każdym, nad jego lękami, brakiem wiary w siebie, słabościami, wypełniamy brakujące ogniwa w relacjach międzyludzkich.
Na zajęcia do WTZ i ŚDS przywożonych jest 80 Uczestników. Kierowcy każdego z trzech busów pokonują codziennie ok. 150 km.nie ma innej możliwości dotarcia na zajęcia dla Podopiecznych ze względu na ich niepełnosprawność. Dlatego jesteśmy zawsze bardzo zaangażowani w każdą zbiórkę pieniędzy, gdy pojawia się możliwość zakupu nowego pojazdu, tak jak w minionym roku, gdy dzięki pomocy PFRON i naszych darczyńców udało się zamienić starego busa, już mocno wyeksploatowanego na nowy, dostosowany do przewozu osób na wózkach.
Zakład Aktywności Zawodowej to wyjątkowa " firma ", gdzie pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które nie znalazłyby zatrudnienia w wiejskim środowisku pracy. Tutaj 37 pracowników pod kierownictwem terapeutów w trzech działach zawodowych: hodowlanym, pszczelarskim, ogrodniczym handlu i usług ma szansę na realizację pełnego, samodzielnego i aktywnego życia. W pasiece opiekują się pszczołami, pracują przy produkcji miodu, w ogrodzie pielęgnują i zbierają ekologiczne owoce i warzywa: pigwę, z której produkujemy zdrowy sok, maliny, borówkę amerykańską i pomidory. Okoliczni mieszkańcy chętnie zaopatrują się w te produkty w fundacyjnym sklepiku. W stajni oporządzają konie, dbają o nasze pozostałe zwierzęta, kozy, kaczki i osła. Pracują przy sianokosach, remontach budowlanych wewnątrz Fundacj i dbają o nasz konarski las. To ciężka, fizyczna praca ale pracownicy oprócz niej mają też rehabilitację, hipoterapię, wspólne wycieczki, bardzo chętnie włączają się również w organizację naszych fundacyjnych imprez. W czerwcu 2018 przy wsparciu Stowarzyszenia Dzieci Serc i Małopolskiej Husarii stworzyliśmy lekcję historii " na żywo ". w rekonstrukcji historycznej, gdzie akcja miała miejsce w czasach Potopu Szwedzkiego, nasi Podopieczni wcielili się w role Szwedów, wojowników Króla Jana Kazimierza i mieszkańców wioski Konary. W październiku braliśmy udział w XIV Zaduszkach Narodowych na górze Matysce w Radziechowach, również biorąc udział w rekonstrukcji historycznej.
Regularne darowizny pozwalają nam na realizację marzeń naszych Podopiecznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Bonifraterska Fundacja Dobroczynna” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi