Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Prowadzimy szpital dla dzikich zwierząt. Dajemy poszkodowanym dzikim zwierzętom drugą szansę na życie w naturze.
Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja jest fundacją ze statusem organizacji pożytku publicznego, działającą zgodnie z decyzją Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Celem placówki jest niesienie pomocy dzikim ptakom i drobnym ssakom, które znalezione przez człowieka znajdują się w stanie uniemożliwiającym im bezpieczne życie na wolności.
Ponad 16000 zwierząt uratowanych w ciągu dekady działalności trafiło pod skrzydła Ostoi. Z roku na rok liczba zwierząt, którym udzielamy pomocy zwiększa się. W roku 2022 uratowaliśmy 2566 osobników!
Miniony rok był pełen wspaniałych momentów, które będziemy wspominać z uśmiechem, jak i również wielu smutnych, które zmuszają do refleksji. Zdobyliśmy nowe umiejętności i wiedzę, dzięki nowym wyzwaniom, które czasem zamiast sukcesu kończyły się lekcją pokory. Jednak zawsze były dla nas kolejnym zdobytym doświadczeniem. Dzięki wytrwałej pracy, wsparciu obywateli i wielu instytucji popierających nasze działania, wiele z tych stworzeń wróciło zdrowych do natury!
Dziękujemy, że wspieracie nas w niesieniu pomocy dzikim zwierzętom! W trosce o dzikość!
Fundusze pozyskane w ramach zbiórki 1,5 % za rok 2022 zostaną przeznaczone na rozbudówę oraz remont Ośrodka. Niezbędny jest remont gabinetu weterynaryjnego i wykończenie nowo powstałego budynku do przetrzymywania dzikich pacjentów. Dodatkowo planujemy rozszeżyć działalność o możliwość leczenia lisów, borsuków, kun i tchórzy. Niezbędna jest budowa nowych większych i przystosowanych do przetrzymywania ssaków wolier. Planujemy też wydłużyć czas pracy naszego Ośrodka w miesiącach letnich z 8h pracy do 15 h pracy.
Wszystkie te działania mieszczą się w celach statutowych naszej Fundacji.
Przede wszystkim z tego źródła zostaną sfinansowane następujące cele:
- Pomoc i rehabilitacja dzikim zwierzętom, w tym gatunkom zagrożonym wyginięciem, prowadzenia ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt.
- Kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem polityki informacyjnej dotyczącej gatunków zwierząt ginących.
- Edukacja ekologiczna dzieci, młodzieży, dorosłych, prowadzenie centrum edukacyjnego.
W naszym szpitalu pomagamy zwierzętom chorym, rannym, osieroconym, które wymagają tymczasowej opieki lub leczenia i rehabilitacji. Zwierzeta, które trafiają do Ostoi dostają drugą szansę na życie w naturze.
Ośrodek funkcjonuje przez okrągły rok. Każdy obywatel potrzebujący konsultacji w sprawie znalezionego zwierzecia może telefonować pod numer alarmowy szpitala bądz dostarczyć zwierze bezpośrednio do nas. Nasz cel, to poza ratowaniem zwierząt, także uświadamianie obywateli, w jaki sposób i kiedy pomagać napotkanym dzikim zwierzętom.
Robimy wszytko co w naszej mocy, aby nasze dziłania były jak nabardziej efektywne i skuteczne. Dla osiągnięcia celów misji Ostoi współpracujemy z specjalistycznymi klinikami weterynaryjnymi, organizacjami rządowymi i pozarządowymi, władzami okolicznych samorządów i firmami zaplecza technicznego.
W ciągu roku blisko pół tysiąca osób, w tym dzieci i młodziez z regionu uczestniczy w wydarzeniach edukacyjnych organizowanych przez Ostoję, ucząc się szacunku do przyrody i zdobywając wiedzę na temat okolicznej fauny.
Nawet najbardziej szlachetna idea pozostaje tylko wyobrażeniem bez uczciwych, troskliwych ludzi, którzy w pełni oddają się swojej pracy. Takie osoby tworzą Ostoję. Empatia, wrażliwość i staranne wykonywanie powierzonych zadań to naturalne cechy pracownika naszego Ośrodka.
Misją ośrodka jest „W trosce o dzikość” zaś celami najkrócej ujmując pomoc ludziom w niesieniu pomocy dzikim zwierzętom. Obecnie w ośrodku pracują osoby wykształcone w kierunku weterynarii, biologii, zarządzania finansami i ekonomii. Są to osoby kompetentne z długoletnim stażem pracy z dzikimi zwierzętami oraz zarządzaniem pracowniczymi zasobami.
W Ostoi pracują również wolontariusze. Wolontariat w Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt cieszy się dużą popularnością wśród studentów nauk przyrodniczych oraz weterynaryjnych, w tej placówce mogą zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat opieki nad dzikimi zwierzętami w trakcie rekonwalescencji. Jest to jedno z nie licznych takich miejsc w Polsce, a nawet Europie. Ośrodek jest otwarty dla osób chcących poszerzyć swoje kompetencje w dziedzinie opieki, leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt. W miarę możliwości stara się propagować dobre praktyki, które już wypracował.
Długoterminowym celem Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja jest świadczenie pomocy społeczeństwu w zakresie pomocy dzikim zwierzętom usług na najwyższym poziomie. Możemy w wyspecjalizowany sposób pomagać ludziom ratować zasoby przyrodnicze, dzięki dobremu zarządzaniu zasobami ludzkimi.
W 2016 Nagroda Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego dla najlepszej organizacji ekologicznej w województwie pomorskim.
W 2016 roku „Ostoja” brała udział w pierwszym sezonie serialu „Weterynarze z Sercem” emitowanym na kanale drugim TVP, w Ostoi nakręcono trzy epizody o bocianie, jeżu i puszczyku.
W 2017 weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu organizacji zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu, które nakłada obowiązek opieki nad zaolejonymi zwierzętami poszkodowanymi w wyniku wycieku ropopochodnego do Morza Bałtyckiego, co udało się dzięki zaangażowaniu Zespołu roboczego do którego należy Ośrodek.
W marcu 2019 roku w „Ostoi” nakręcono kolejne epizody do czwartego sezonu „Weterynarzy z sercem”, który jest emitowany na kanale pierwszym TVP w niedzielę o godzinie 9.35, (nakręcono materiał o jeżach, mewach, kruku oraz sowach).
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi