Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja ORCHidea została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 13 listopada 2015 roku. Fundacja została powołana w celu prowadzenia wszechstronnej działalności w zakresie ochrony zdrowia i pomocy medycznej dzieciom oraz dorosłym zagrożonym wykluczeniem społecznym, w tym wspierania i prowadzenia inicjatyw o charakterze zdrowotnym, edukacyjnym, społecznym i charytatywnym.
Wszystkie działania Fundacji są skierowane do specyficznej grupy, jaką są dorosłe osoby, które do momentu wystąpienia choroby/urazu, funkcjonowały normalnie w sferze społecznej, zawodowej i rodzinnej. Zderzają się z niepełnosprawnością, na którą nie są przygotowani, podobnie jak ich najbliższe otoczenie, które musi zadbać o opiekę i rehabilitację. Fundacja ORCHidea pomaga, poprzez pomoc psychologów w odnalezieniu się w pochorobowej rzeczywistości, jak i w wielospecjalistycznej rehabilitacji.
Od początku istnienia, Fundacja ORCHidea, przeprowadziła około 1400 domowych wizyt specjalistycznych oraz około 100 konsultacji w warunkach gabinetowych, pomogła bezpośrednio blisko 370 osobom borykającym się z trudnościami, będącymi następstwem uszkodzenia mózgu.
Aktualnie fundacja tworzy w poznaniu ośrodek kompleksowego wsparcia osób po udarach/urazach mózgu, w kóym znajdą niezbędną specjalistyczną pomoc.
Środki z 1 % zostaną przekazane na dalsze wsparcie osób po udarach/urazach mózgu. Pozwolą także na stworzenie w Poznaniu placówki komplksowego wsparcia, w którym potrzebujace osoby znajda specjalistyczną pomoc.
Fundacja ORCHidea, dzieki pozyskanym środkom:
- będzie prowadzić akcje upowszechniające wiedzą na temat dysfunkcji mózgowych, będących następstwem chorób neurologicznych
- organizować warsztaty, prowadzone przez doświadczonych specjalistów – klinicystów;
- organizować spotkania mające na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat trudności pojawiających się wraz z chorobami neurologicznymi;
- organizować akcje mające na celu zwrócenie uwagi na problemy osób po udarach oraz trudności pojawiających się z wiekiem;
- wspierać osoby chore poprzez organizowanie akcji, mających na celu zebranie funduszy na wielospecjalistyczną rehabilitację;
- udzielać pomocy w postaci konsultacji specjalistów w obszarze służby zdrowia;
W 2016 r. korzystając z własnych zasobów osobowych, Fundacja ORCHidea prowadziła bezpłatne konsutacje oraz spotkania warsztatowe (ok. 100 uczestników), zorganizowała konferencję (" Jak spowalniać procesy starzenia" dla ok 20 uczestników) oraz brała udział w targach dla seniorów, w ramach których przeprowadziła spotkanie dotyczące profilaktyki dla 50 seniorów oraz udzielała specjalistycznych konsultacji (specjalista neurolog, psycholog oraz neurologopeda) na stoisku Fundacji.
W okresie wrzesień - listopad 2016 r. , w ramach projektu „Aktywna neurorehabilitacja domowa”, współfinansowanego ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Fundacja ORCHidea przeprowadziła ponad 750 specjalistycznych wizyt domowych u osób z niepełnosprawnościami o podłożu neurologicznym. Były to działania w ramach projektu pt. „Aktywna neurorehabilitacja domowa”, współfinansowanego ze środków PFRON. Projekt zainicjowany przez Fundację był oparty na doświadczeniu i obserwacjach Zarządu i skonstruowany tak, by maksymalnie odpowiadał na potrzeby osób z niepełnosprawnościami (ruchowymi i poznawczymi) wynikającymi z chorób o podłożu neurologicznym (m.in. udary i urazy mózgu). Uwzględniał trudności w poruszaniu się, orientacji, zależność od dyspozycyjności opiekunów. Poprzez projekt Fundacja zlikwidowała bariery dostępu do pomocy specjalistycznej. Był to projekt innowacyjny i spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Fundacja, w związku z realizowaniem ww. projektu współfinansowanego ze środków PFRON, miała kontrolę złożoną z czterech pracowników Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu, obejmującą badanie stanu faktycznego i prawnego w zakresie wykorzystania środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz sprawdzenie prawidłowości wykonania zadania publicznego. Kontrola wykazała, że zadanie realizowane było prawidłowo. Zalecenia pokontrolne dotyczyły uzupełnienia drobnych braków w dokumentacji. Fundacja, zgodnie z zaleceniami, dokonała uzupełnień. Sprawozdanie merytoryczne i finansowe, po zakończeniu projektu zostało zaakceptowane i przyjęte.
W 2017 roku, w ramach Poznańskiego Dnia Organizacji Pozarządowych, Fundacja ORCHidea prowadziła bezpłatne konsultacje dla mieszkańców Poznania oraz w ramach Białej Soboty w Mosinie, dla mieszkańców gminy Mosina.
W okresie luty - maj 2017 Fundacja ORCHidea przeprowadziła ponad 30 specjalistycznych wizyt domowych na rzecz mieszkańców gminy Komorniki, zmagających się z niepełnosprawnościami o podłożu neurologicznym, będącymi konsekwencjami udarów mózgu oraz urazu mózgu.
W okresie czerwiec – listopad 2017 r. Fundacja ORCHidea przeprowadziła ponad 220 specjalistycznych wizyt domowych u osób z niepełnosprawnościami o podłożu neurologicznym oraz blisko 50 konsultacji specjalistycznych realizowanych w punkcie konsultacyjnym. Były to działania w ramach projektu pt. „Wielospecjalistyczna neurorehabilitacja”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
W okresie wrzesień - listopad 2017 r. Fundacja ORCHidea przeprowadziła ponad 400 specjalistycznych wizyt domowych u osób z niepełnosprawnościami o podłożu neurologicznym oraz blisko 30 konsultacji specjalistycznych realizowanych w punkcie konsultacyjnym. Były to działania w ramach projektu pt. „Aktywna neurorehabilitacja domowa i stacjonarna”, współfinansowanego ze środków PFRON. Projekt zainicjowany przez Fundację był oparty na doświadczeniu i obserwacjach Zarządu i skonstruowany tak, by maksymalnie odpowiadał na potrzeby osób z niepełnosprawnościami (ruchowymi i poznawczymi) wynikającymi z chorób o podłożu neurologicznym (m.in. udary i urazy mózgu). Uwzględniał trudności w poruszaniu się, orientacji, zależność od dyspozycyjności opiekunów. Poprzez projekt Fundacja zlikwidowała bariery dostępu do pomocy specjalistycznej. Był to projekt innowacyjny i spotkał się z dużym zainteresowaniem. Projekt zdobył II miejsce w konkursie „Wielkopolska otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami” oraz wyróżnienie w konkursie INICJATORY 2017.
Fundacja w roku 2017 nie miała przeprowadzanych kontroli. Do wszystkich realizowanych projektów zostały złożone, w obowiązującym terminie, sprawozdania.
Fundacja w 2017 roku zrealizowała :
1 projekt współfinansowany ze środków Gminy Komorniki,
1 projekt współfinansowany ze środków PFRON,
1 projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego,
2 projekty koordynowane przez parasolowe organizacje pozarządowe w ramach mikrograntów,
1 projekt współfinansowany z środków Miasta Poznania.
Fundacja w roku 2017 nie miała przeprowadzanych kontroli. Do wszystkich realizowanych projektów zostały złożone, w obowiązującym terminie, sprawozdania
W 2017 roku Fundacja zorganizowała zbiórkę publiczną na rzecz 19-letniego chłopca zmagającego się z guzem mózgu (zbiórka nr 2017/5002/OR).
W roku 2018 Fundacja otrzymała dotacje ze środków publicznych przeznaczonych na działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, z Miasta Poznania, Gminy Komorniki oraz Starostwa powiatowego. Realizuje trzy projekty, które mają na celu pomoc osobom dorosłym z uszkodzeniami mózgu, m.in. po udarach mózgu, operacjach neurochirurgicznych guza mózgu oraz z chorobami otępiennymi. Fundacja udziela konsultacji specjalistycznych oraz realizuje domowe wizyty neurorehabilitacyjne u osób z trudnościami w poruszaniu się.
Od stycznia 2018 roku Fundacja realizuje projekt „Aktywne wsparcie domowe i stacjonarne” skierowany do mieszkańców Poznania z deficytami neurologicznymi, wspierając specjalistycznie zarówno w warunkach domowych, jak i gabinetowych, zwiększając dostępność specjalistów.
Od czerwca 2018 roku Fundacja realizuje projekt „Wielospecjalistyczne wsparcie w zasięgu ręki”, skierowany do mieszkańców województwa wielkopolskiego bez orzeczenia o niepełnosprawności, uzupełniając wsparcie specjalistyczne innowacyjną metodą terapii za pomocą rękawiczki stymulującej korę mózgową.
Ponadto Fundacja ORCHidea opracowała kompendium, w którym zawarła, niezbędne dla osób po udarach mózgu, informacje, które aktualnie jest testowane w jednym z poznańskich szpital ( w ramach projektu „Przepis na wielkopolską innowację społeczną - usługi opiekuńcze dla osób zależnych” współfinansowanego ze środków EFS - Programu Operacyjnego Wiedza edukacja Rozwój 2014-2020). Fundacja podejmuje działania edukacyjne, wiedząc jak duże znaczenia ma profilaktyka i jak najszersza wiedza na temat czynników ryzyka. Specjaliści Fundacji prowadza również warsztaty, skierowane do terapeutów osób z deficytami neurologicznymi, stwarzając możliwość wymiany doświadczeń, mając na celu podniesienie kompetencji i wzrost poziomu świadczonych usług terapeutycznych.
Aktualnie fundacja realizuje projekt skierowany do mieszkańców Poznani, w ramach którego prowadzi ośrodek wsparcia rehabilitacji społecznej osób po udarach/urazach mózgu.
Oprócz działań koncentrujących się na poprawie dostępu do specjalistów oraz przeprowadzaniu wielospecjalistycznej rehabilitacji, Fundacja ORCHidea inicjuje również działania aktywizujące społeczność lokalną Grunwaldu Północ (gdyż tam ma gabinety i biuro). Zorganizowała dla mieszkańców szereg spotkań, warsztatów i wyjść integracyjnych, m.in. W projektach: „Aktywna integracja międzypokoleniowa mieszkańców Osiedla Grunwald Północ”, „Aktywny Grunwald”, „Aktywne Osiedle Grunwald Północ” i aktualnie realizuje projekt „Wspólna przestrzeń Osiedla Grunwald Północ”.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja ORCHidea” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi