Jesteś tutaj: Strona główna 1,5% Podatku Czy ktoś na tym traci?

Czy ktoś na tym traci?

Właściwie dla wszystkich jest oczywiste, że administracja państwowa, pozwalając przekazywać 1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego, wspomaga pośrednio najsłabszych i najbardziej potrzebujących. Te 500 mln zł jest niewspółmiernie małe do efektów, jakie potrafią z jednego procentu osiągnąć OPP. 

Mimo pewnych kontrowersji, jakie wzbudza przeznaczanie 1,5% na konkretnych chorych (tzw. subkonta) lub na organizacje przeznaczające wiele tysięcy złotych na swoją promocję, to patrząc szerzej, jest to doskonała forma pomocy na rzecz potrzebujących. W końcu każdy podatnik sam deklaruje, komu chce pomóc - od niego zależy, czy wspomoże lokalną społeczność, chorą osobę, którą zna, czy obszar działalności, który jest dla niego ważnym tematem. 

Przekazywanie 1,5% organizacjom pożytku publicznego wciąż nie jest zbyt popularne. Trzeba pamiętać, że przekazanie 1,5% nie wiąże się dla nas z żadnymi kosztami. Kwota, którą chcemy przekazać danej organizacji, obliczana jest od podatku, który powinniśmy wpłacić urzędowi skarbowemu. Decydując się na przekazanie jednego procentu, pomniejszamy po prostu dochody urzędu skarbowego na rzecz dochodów organizacji.

To bardzo łatwe. W odpowiedniej rubryce w zeznaniu podatkowym należy zaznaczyć chęć przekazania 1,5% organizacji oraz podać jej nr KRS. Nie wiąże się to z żadnymi problemami - kontrolami, czy składaniem dodatkowych dokumentów.

Przekazywanie 1,5% dla Organizacji Pożytku Publicznego jest właściwym działaniem każdego obywatela w naszym demokratycznym kraju. Jest to wartość dodana, nikt na tym nie traci!

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00