Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie prowadzi hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe i poradnię medycyny paliatywnej - Centrum Opieki Paliatywnej "Betania". Pomoc świadczona jest pacjentom nieodpłatnie.
Ponadto Stowarzyszenie prowadzi działania informacyjne i promocyjne na rzecz hospicjum, organizuje różnego typu wydarzenia charytatywne i działa na rzecz rozwoju wolontariatu (prowadząc własną grupę wolontariacką i współpracując ze szkolnymi kołami wolontariackimi).
Pieniądze z 1% podatku Stowarzyszenie wykorzystuje przede wszystkim na pokrycie kosztów utrzymania budynku hospicjum i comiesięczne opłaty np. za prąd, gaz czy wodę, zakup narzędzi do pracy - np. pojazdów dla pielęgniarek hospicjum domowego, koncentratorów tlenu, łóżek .Ponadto, z 1% podatku kupuje się niezbędny sprzęt czy środki higieniczne.
Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie oficjalnie rozpoczęło swoją działalność w lipcu 2001. Wówczas zainicjowano różnego typu działania, mające na celu szerzenie świadomości społecznej na temat opieki paliatywnej i idei hospicyjnej, a także przedsięwzięcia przybliżające do otwarcia hospicjum - najpierw domowego, a następnie stacjonarnego.
Dzięki tym działaniom od 2006 roku Stowarzyszenie prowadzi Poradnię Medycyny Paliatywnej i Hospicjum Domowe, natomiast od 2012 roku - także hospicjum stacjonarne.
Obecnie wszystkie te placówki funkcjonują jako Centrum Opieki Paliatywnej "Betania" i mieszczą się w Opolu (45-555) przy Placu Kościelnym 2.
Celem Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie, zgodnie z zapisami statutu Stowarzyszenia jest:
"1. Wspieranie i świadczenie opieki paliatywnej nad osobami ze schorzeniami ograniczającymi życie i ich rodzinami, w tym nad osobami z niepełnosprawnością.
Opieka paliatywna nad osobami, w tym osobami z niepełnosprawnością - ze schorzeniami ograniczającymi życie, jest aktywnym i całościowym podejściem obejmującym fizyczne, emocjonalne, społeczne i duchowe elementy. Skupia się na podniesieniu jakości życia chorego i wspieraniu rodziny.
Obejmuje leczenie nieprzyjemnych objawów, niesienie ulgi i wytchnienia rodzinie oraz opieki w czasie umierania i w okresie żałoby.
Celem opieki paliatywnej nie jest przedłużanie, ani skracanie życia, ale poprawa jego jakości.
2. Wprowadzenie i rozwijanie modelu domowej opieki paliatywnej nad osobami, w tym osobami z niepełnosprawnością."
Hospicjum "Betania" otacza profesjonalną, specjalistyczną i bezpłatną opieką medyczną dorosłe osoby chore nowotworowo w stanie terminalnym, a więc takich pacjentów, u których leczenie nowotworu zostało zakończone i nie ma już prognozy wyzdrowienia. Pacjenci Centurm Opieki Paliatywnej "Betania" mają zapewnioną zarówno opiekę medyczną i pielęgniarską, jak również wsparcie psychologa, rehabilitantów i wolontariuszy. Do ich dyspozycji są przestronne, w większości jednoosobowe, pokoje z łazienkami i telewizorami, pokój relaksacyjny, kuchnia, ogród, kaplica i świetlica.
Celem Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie i samego Centrum Opieki Paliatywnej "Betania" jest poprawienie jakości życia i jednocześnie zagwarantowanie całodobowej opieki chorym w okresie terminalnym, przebywającym zarówno w hospicjum stacjonarnym, jak również będącym pod opieką hospicjum domowego. Pobyt w Centrum Opieki Paliatywnej "Betania" jest nieodpłatny. Fundusze z Narodowego Funduszu Zdrowia pokrywają jednak jedynie część kosztów związanych z pobytem pacjenta na oddziale. Pozostałe fundusze Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie pozyskuje od darczyńców, sponsorów, osób dobrej woli, a także z 1% podatku.
Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie jest koordynatorem opolskiech edycji dwóch ogólnopolskich kampanii społecznych, tj. jesiennej "Hospicjum to też Życie" i wiosennej "Pola Nadziei". W ramach tych dwóch kampanii Stowarzyszenie organizuje łącznie koło czterdziestu wydarzeń charytatywnych rocznie. Są to zarówno koncerty charytatywne połączone ze zbiórkami publicznymi na rzecz hospicjum, same zbiórki publiczne, charytatywne wydarzenia sportowe (mecze, maratony zumby) i kulturalne, konkursy z nagrodami, jak również bezpłatne szkolenia o różnej tematyce powiązanej z opieką nad osobami chorymi czy wsparciem psychologicznym po utracie bliskiej osoby, a ponadto liczne wydarzenia dla samych pacjentów (przedstawienia teatralne, występy muzyczne, ciekawe spotkania, Mikołajki, warsztaty pieczenia pierników czy tworzenia kartek świątecznych itp.)
Poza prowadzeniem Centrum Opieki Paliatywnej "Betania" i organizowaniem różnych wydarzeń charytatywnych na rzecz placówki, Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie prowadzi także własną grupę wolontariuszy hospicyjnych, medycznych i akcyjnych, a także utrzymuje relacje z kilkoma szkolnymi kołami wolontariuszy, zachęcając w ten sposób ludzi w różnym wieku, zarówno dzieci i młodzież, jak również osoby starsze, do bezinteresownego działania na rzecz drugiego człowieka.
Zachęcamy Państwa do wsparcia działalności Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie i Centrum Opieki Paliatywnej "Betania" i podarowania na swojego 1% podatku.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi