Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Jesteśmy organizacją pozarządową, posiadającą status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Działamy aktywnie na terenie Zamojszczyzny jako jednostka terenowa.
Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin.
Stowarzyszenie swój cel realizuje poprzez prowadzenie
W zakresie edukacji:
Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno - Wychowawczego, który skupia dzieci od 3 do 25 roku życia z lekkim, umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności ze sprzężeniami i głębokim stopniem niepełnosprawności umysłowej. Ponadto Ośrodek prowadzi Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka.
Wszystkie posiadały opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydaną przez PPP Nr 1 lub Nr 2 w Zamościu.
W zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej:
Warsztat Terapii Zajęciowej, który w okresie sprawozdawczym skupiał 52 osoby dorosłe
z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Terapia prowadzona jest w 8 grupach terapeutycznych: poligraficznej, tkacko-plastycznej, gospodarstwa domowego – 2, krawieckiej - 2, ceramicznej, stolarskiej. Warsztat Terapii Zajęciowej stwarza osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskiwania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Dla każdej z osób przygotowano odrębny program, który uwzględnia metody, formy i zakres rehabilitacji, formy współpracy z rodziną lub opiekunami, planowane efekty rehabilitacji i osoby odpowiedzialne za realizację indywidualnego programu rehabilitacji.
W zakresie rehabilitacji społecznej:
1.Prowadzenie Świetlicy Rewalidacyjno-Rehabilitacyjnej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim po 25 roku życia. Świetlica przeznaczona jest dla osób, które ze względu na swoją niepełnosprawności nie mogą uczestniczyć w Warsztacie Terapii Zajęciowej.
2. Prowadzenie Mieszkań treningowych. W mieszkaniach treningowych uczestnicą zarówno uczestnicy WTZ jak i wychowankowie OREW. W ramach mieszkań prowadzone są: Treningi poprawiające umiejętności funkcjonowania w grupie, trening rozwijający umiejętności samodzielności w życiu codziennym, trening rozwijający uzdolnienienia i kształtujący kreatywność, trening ogrodniczy.
W roku 2023 szczególnie istotne jest dla nas przeprowadzenie adaptacji i remontu budynków Stowarzyszenia, by usprawnić terapię, rehabilitację i edukację osób przebywających w naszych placówkach.
Od października 2022 roku kontynujemy remont w budynku przy ul. Orlicz Dreszera 10 do którego zosatnie przeniesiony Warsztat terapii Zajęciowej. Budynek wymaga grutownego remontu. W zaplanowanym etapie zostaną zrobione prace budowlane i instalacyjne w pomieszczeniach piwnicznych, zostanie wybudowany szyb na windę oraz łazienka na parterze. Pomimo przygotowanej dokumentacji technicznej pojawia się wiele nieprzewidzianych i niezaplanowanych dodatkowych, kosztownych prac. Budynke jest w strefie konserwatorskiej więc dodatkowo powiększa to koszty jak równiez czas oczekiwania na różne niezbędne dokumenty.
W kolejnym etapie chcemy dokończyć prace na parterze, pierwszym piętrze i poddaszu. Szacowany koszt remontu pozostałych prac to 2 500 000,00 zł. Koszt remontu wzróśł o ponad 30 % w porównaniu do zaplaniwanych kosztów w 2020 roku.
Jesteśmy organizacją pozarządową, posiadającą status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Działamy aktywnie na terenie Zamojszczyzny jako jednostka terenowa.
Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin. (kolor)
W naszych placówkach Osoby Niepełnosprawne uczą się samodzielności i aktywności społecznej. Dzięki dobrej woli naszych Darczyńców, oraz realizowanym przez naszych pracowników projektom jesteśmy w stanie kontynuować naszą pracę już od 30 lat! Edukujemy, opiekujemy się, aktywizujemy zawodowo i społecznie Osoby niepełnosprawne intelektualnie. Prowadzimy też edukację społeczną, upowszechniając integrację Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ze środowiskiem ich otaczającym na co dzień.
Obecnie w naszych placówkach przebywa:
70 osób OREW
49 dzieci - Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
52 osoby - WTZ
23 osoby - Świetlica
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zwanym dalej Stowarzyszeniem jest organizacją pozarządową, niedochodową i samopomocową. Reprezentuje interesy, wypowiada się i działa na rzecz i w imieniu osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce, ich rodzin i opiekunów prawnych.
Stowarzyszenie jest kontynuatorem działalności założonego w roku 1963 Komitetu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci oraz kół terenowych, przemianowanego od 1984 roku na Krajowy Komitet Pomocy Osobom z Upośledzeniem Umysłowym. Dotyczy to w szczególności kontynuowania członkostwa Komitetu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski (od 1970 r.) w Międzynarodowej Lidze Stowarzyszeń na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym działa na podstawie prawa o stowarzyszeniach, zgodnie z porządkiem prawnym i Konstytucją RP.
Stowarzyszenie jest zarejestrowane i ma osobowość prawną. Jednostkami terenowymi Stowarzyszenia są Koła, o których mowa w rozdziale V, a które mogą uzyskiwać osobowość prawną na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków Koła oraz uchwały Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
Koła bez osobowości prawnej korzystają z osobowości prawnej Stowarzyszenia na podstawie pełnomocnictw Zarządu Głównego. Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, posiadające osobowość prawną, pozostają w strukturach Stowarzyszenia jako jego terenowe jednostki organizacyjne, są podporządkowane władzom Stowarzyszenia, określonym w rozdziale IV Statutu Stowarzyszenia oraz realizują cele Stowarzyszenia w formach i przy pomocy środków działania przewidzianych w tym statucie. Stowarzyszenie używa znaku w kształcie prostokąta, z obrazem otwierających się drzwi i sylwetką osoby wychodzącej z ciemności ku słońcu, z napisem: "Otwórzmy przed nimi życie" oraz skrótu PSONI. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Siedzibą naczelnych władz Stowarzyszenia jest miasto Warszawa. Stowarzyszenie współpracuje z Inclusion International - Międzynarodową Ligą Stowarzyszeń na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Inclusion Europe oraz może być członkiem krajowych i zagranicznych organizacji o działalności zbliżonej do celów statutowych Stowarzyszenia.
Działalność Stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej ogółu członków i wolontariuszy nie będących członkami Stowarzyszenia. Do prowadzenia działalności Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników także spośród swoich członków.
MISJA
Misją naszego Stowarzyszenia jest dbanie o godność ludzką, miejsce w rodzinie i społeczeństwie oraz szczęście osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wspieranie rodzin, aby były w stanie sprostać sytuacjom, które pociąga za sobą fakt niepełnosprawności intelektualnej ich członka i by umiały przekształcić własne doświadczenia w gotowość niesienia pomocy innym.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „PSONI koło w Zamościu” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi