Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Od 2002 roku pomagamy osobom chorującym psychicznie: prowadzimy mieszkania chronione, tworzymy miejsca pracy chronionej, wspieramy ich w powrocie do społeczeństwa. Możesz nas wesprzeć darowizną lub przekaż nam 1 procent swojego podatku - jesteśmy organizacją pożytku publicznego o numerze KRS 0000076649. Razem pomóżmy chorującym psychicznie!
Fundacja Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca została powołana przez Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie w 2002 roku. Naszą podstawową misją jest opieka, pomoc i poprawa jakości życia osób cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz ich rodzin.
W swojej działalności staramy się odpowiedzieć na ważne potrzeby ludzi chorych - takie jak mieszkanie, praca, wsparcie w rodzinie, akceptacja w środowisku, zdobycie środków potrzebnych na utrzymanie. Pomagamy im realizując różne projekty ukierunkowane na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i zawodowemu osób chorujących psychicznie. Celem jest osiągnięcie przez te osoby jak największej samodzielności i współudziału w życiu społecznym.
Naszą najważniejszą działalnością jest prowadzenie mieszkań chronionych. Obecnie mamy pod opieką 16 osób w 4 mieszkaniach: dwóch dla osób niepełnosprawnych chorujących psychicznie i dwóch dla osób z zaburzeniami psychicznymi i uzależnieniem. Dzięki temu nasi podopieczni mają szansę na powrót do środowiska i aktywnego życia. Projekty są finansowane ze środków Miasta Krakowa.
CO TO JEST MIESZKANIE CHRONIONE
Mieszkania chronione są integralną częścią programu rehabilitacyjnego osób z zaburzeniami psychicznymi lub chorujących psychicznie. Stanowią ogniwo pośrednie między programem rehabilitacyjnym a reintegracją ze środowiskiem. Są przeznaczone do osób, które chcą podjąć próbę samodzielności. Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów przebywające w nim osoby do samodzielnego życia w środowisku. Działania objęte zadaniem polegają na zapewnieniu bezpiecznego i chronionego miejsca pobytu w środowisku lokalnym. Mieszkańcy są objęci odpowiednią opieką, polegającą na systemie skoordynowanych oddziaływań społecznych, psychologicznych, socjalnych i medycznych oraz wsparciu terapeutycznym w samodzielnym załatwianiu codziennych spraw życiowych oraz w odnawianiu i tworzeniu nowych kontaktów społecznych.
W 2014 roku założyliśmy Spółdzielnię Socjalną "Kobierzyn" (projekt był współfinansowany ze środków europejskich POKL), która zatrudnia 15 osób chorujących psychicznie. Spółdzielnia zajmuje się sprzątaniem budynków mieszkalnych, pielęgnacją terenów zielonych oraz uprawą ziół i roślin ozdobnych a w 2018r. uruchomiła bistro „Tymiankowo”. Więcej o spółdzielni znajduje się na stronie internetowej http://kobierzyn.org/.
Pomagamy także osobom uzależnionym i współuzależnionym. W ostatnich latach zrealizowaliśmy dwie edycje projektu dedykowane kobietom bezdomnym mieszkającym w Przytulisku św. Brata Alberta w Krakowie „Praca nad kobiecością” oraz projekt „Chory psychicznie nadużywający alkoholu - program działań profilaktycznych dla pacjentów oddziałów psychiatrycznych". Projekty realizowaliśmy we współpracy z terapeutami Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień. Dzięki finansowemu wsparciu Województwa Małopolskiego objęliśmy pomocą terapeutyczną ponad 100 bezdomnych kobiet i 121 pacjentów oddziałów Szpitala Babińskiego!
Działamy głównie na terenie Krakowa i okolic, ściśle współpracujemy ze Szpitalem Babińskiego, w którym mieści się siedziba Fundacji. Dlatego też w szczególny sposób staramy się wspierać pacjentów Szpitala: organizujemy festiwale sztuki, wystawy, spektakle, imprezy kulturalne i sportowe. W okresach świątecznych staramy się wesprzeć najbardziej potrzebujących a na Boże Narodzenie organizujemy Wigilię dla pacjentów, którzy Święta spędzają z dala od rodzinnego domu. Włączyliśmy się także w organizację Mityngów Lekkoatletycznych Szpitala Babińskiego w ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z wzajemnością” a także zorganizowaliśmy bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla pacjentów Szpitala.
Prowadzimy działalność edukacyjną i informacyjną, przede wszystkim na naszej stronie fundacjadeca.org, jesteśmy także na Facebooku: www.facebook.com/fundacjadeca.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi