Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja Puławskie Centrum Przedsiębiorczości (FPCP) została założona w kwietniu 1994 r. z inicjatywy władz samorządowych Gminy Miasto Puławy oraz przedsiębiorstw i organizacji aktywnie działających na rzecz rozwoju lokalnego.
Podstawowe cele działalności skupiają się na:
Kreowaniu oraz wspieraniu rozwoju przedsiębiorczości w Puławach i regionie;
Promocji lokalnego potencjału gospodarczego;
Promocji zatrudnienia oraz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem.
FPCP przez kolejne lata działalności dla realizacji celów statutowych uruchamiała kolejne uzupełniające się programowo jednostki organizacyjne:
Inkubator Przedsiębiorczości - (styczeń 1995 r. - styczeń 2012 )
Punkt Konsultacyjny (2005 r.) uprzednio; Punkt Konsultacyjno - Doradczy (2000 - 08,2005 r.; Ośrodek Wspierania Biznesu 1996-1999
Ośrodek Szkoleniowy (2000 r. - do chwili obecnej)
Dział projektów (1995 r. - do chwili obecnej)
Poza stałą działalnością programową realizujemy celowe programy pomocowe ukierunkowane na tworzenie i wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, rozwój zasobów ludzkich oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Oferujemy pomoc doradczą, informacyjną, szkoleniową i finansową adresowaną w szczególności do:
małych i średnich przedsiębiorstw;
osób rozpoczynających działalność gospodarczą;
osób pragnących podnieść swoje kwalifikacje lub zdobyć nowe;
osób poszukujących pracy.
Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi podmiotami mającymi na celu promowanie małej i średniej przedsiębiorczości, zwłaszcza na etapie organizowania, jak również z podmiotami działającymi na rzecz osób przechodzących proces reorientacji zawodowej.
Fundacja Puławskie Centrum Przedsiębiorczości jest członkiem Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Została wpisana do rejestru KSU z numerem 03/03/2005/018 w zakresie usług doradczych o charakterze ogólnym, szkoleniowych, informacyjnych oraz finansowych w zakresie udzielania poręczeń.
Fundacja „Puławskie Centrum Przedsiębiorczości” jest akredytowanym przez Ministerstwo Rozwoju Ośrodkiem Innowacji - wykonawcą proinnowacyjnych usług doradczych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Fundacja posiada certyfikat ISO 9001 w zakresie usług informacyjnych, szkoleniowych doradczych i finansowych. Fundacja jest zarejestrowana w Centralnym Rejestrze Doradców w Brukseli DG1A pod numerem identyfikacyjnym POL 22913.
1% przeznaczymy na wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w powiecie puławskim i prowadzenie w Puławach Punktu Konsultacyjnego , w którym osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą uzyskać niezbędną pomoc rejestracyjną i wiedzę o możliwości dofinansowania działalności z dostępnych źródeł finansowania.
Misja:
Wspieranie rozwoju gospodarczego regionu. Promocja zatrudnienia. Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy.
Prowadzone działania:
Podstawowe cele działalności skupiają się na:
- Kreowaniu oraz wspieraniu rozwoju przedsiębiorczości w Puławach i w regionie;
- Promocji lokalnego potencjału gospodarczego;
- Promocji zatrudnienia oraz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem.
FPCP przez kolejne lata działalności dla realizacji celów statutowych uruchamiała kolejne uzupełniające się programowo jednostki organizacyjne:
- Inkubator Przedsiębiorczości - styczeń (1995 r. - nadal)
- Punkt Konsultacyjny (2005 r. - nadal) uprzednio; Punkt Konsultacyjno - Doradczy (2000 - 08,2005 r.; Ośrodek Wspierania Biznesu 1996-1999
- Ośrodek Szkoleniowy (2000 r. - nadal)
- Dział projektów (1995 r. - nadal)
Poza stałą działalnością programową realizujemy celowe programy pomocowe ukierunkowane na tworzenie i wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, rozwój zasobów ludzkich oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
Oferujemy pomoc doradczą, informacyjną, szkoleniową i finansową adresowaną w szczególności do:
- małych i średnich przedsiębiorstw;
- osób rozpoczynających działalność gospodarczą;
- osób pragnących podnieść swoje kwalifikacje lub zdobyć nowe;
- osób poszukujących pracy.
Organizacja wpisana jest do Rejestru Instytucji Szkoleniowych jako niepubliczna instytucja szkoleniowa i posiada uprawnienia do szkolenia osób bezrobotnych i poszukujących pracy.
Fundacja „Puławskie Centrum Przedsiębiorczości” prowadzi działania w następujących obszarach:
I) zapewnienie przedsiębiorcom w regionie dostępu do wysokiej jakości usług doradczych, szkoleniowych i informacyjnych na każdym etapie rozwoju
Realizacja usług doradczych możliwa była dzięki prowadzeniu Punktu Konsultacyjnego ze środków własnych Fundacji, w tym wpływów z 1 %.
Z usług doradczych w zakresie rozpoczynania i prowadzenia działalności korzysta średniorocznie 20-30 osób, w tym około 15 przedsiębiorstw.
Punkt Konsultacyjny realizuje usługi informacyjne dla osób zamierzających lub prowadzących działalność gospodarczą (około 150-200 usług rocznie) oraz dyżury konsultantów dla lokatorów Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego w wymiarze: 100 godzin usług doradczych i 100 godzin usług informacyjnych średniorocznie.
II) prowadzenie funduszy pożyczkowych i poręczeniowych
W strukturach Fundacji działają: Puławski Fundusz Pożyczkowy oraz Puławski Fundusz Poręczeń Kredytowych. Rok 2019 to kontynuacja założeń projektów realizowanych od 2009r w ramach zawartych umów z Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości.
Puławski Fundusz Pożyczkowy od początku realizacji projektu wsparł kapitałowo 294 przedsiębiorców, z czego ponad połowa to firmy funkcjonujące na rynku dłużej niż 12 m-cy, korzystające z produktu finansowego „Biznes Plus”, zaś pozostała część to mikroprzedsiębiorcy działający na terenie województwa lubelskiego, korzystający z dokapitalizowania w ramach produktu „Biznes Start”.
Pożyczka „Biznes Start” przeznaczona jest dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą oraz dla firm funkcjonujących nie dłużej niż 1 rok.
Pożyczki udzielane przez Fundusz są oprocentowane na zasadach korzystniejszych niż rynkowe , a ich kwota może wynieść nawet 250 000zł.
Puławski Fundusz Poręczeń Kredytowych od początku istnienia wsparł 175 przedsiębiorców , działających na terenie województwa lubelskiego, kwotą udzielonych poręczeń w wysokości 17 mln zł.. Poręczenia udzielane są jako zabezpieczenia kredytów inwestycyjnych i obrotowych w wysokości do 80% kredytu/pożyczki , maksymalnie do 400 000zł jednorazowo.
III) tworzenie korzystnych warunków rozwoju drobnej przedsiębiorczości i zapewnienia w ten sposób nowych miejsc pracy w szczególności dla osób bezrobotnych i niepełnosprawnych poprzez realizację projektów o charakterze dotacyjnym
W 2018 i 2019r. Fundacja realizuje kolejny projekt dotacyjny pn START Z INICJATYWĄ , którego celem jest aktywizacja zawodowa 60 osób w wieku 30 lat i więcej z województwa lubelskiego pozostających bez pracy poprzez kompleksowe wsparcie szkoleniowe, doradcze i finansowe prowadzące do założenia i utrzymania 50 działalności gospodarczych. Realizacja celu zwiększy kwalifikacje zawodowe, wiedzę oraz doświadczenie grupy docelowej co zmotywuje i przygotuje do powstania nowych miejsc pracy prowadząc do zmniejszenia bezrobocia w województwie lubelskim. W ramach projektu uczestnicy otrzymują dotacje na rozpoczynanie działalności oraz wsparcie pomostowego na pokrycie bieżących kosztów działalności oraz wsparcie trenera – doradcy podczas pierwszych miesięcy funkcjonowania firmy.
We wcześniejszych okresach Fundacja z powodzeniem zrealizowała 7 projektów dotacyjnych i uczestniczyła przy powstawaniu 350 firm start-up-owych.
IV) organizowanie różnych form promocji przedsiębiorczości, w szczególności konferencji i spotkań, innych.
Corocznie Fundacja organizuje spotkania informacyjne dla przedsiębiorców. Jedno z nich odbyło się w dniu 20 czerwca 2017r. w Parku Naukowo-Technologicznym w Puławach.
Celem spotkania Regionalne i krajowe źródła wsparcia finansowego dla przedsiębiorców i pracowników było zaprezentowanie dostępnych możliwości finansowania i wsparcia przedsiębiorców oraz pracodawców, zarówno podczas tworzenia nowych miejsc pracy,
jak i inwestycji w majątek przedsiębiorstw, zaprezentowanie nowoczesnych rozwiązań
w obszarze współpracy przedsiębiorstw z bankami oraz przestawienie możliwości wykorzystania potencjału technologicznego Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Organizatorami byli: Fundacja „Puławskie Centrum Przedsiębiorczości", Powiatowy Urząd Pracy w Puławach, Puławski Park Naukowo-Technologiczny, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i PKO Bank Polski. W spotkaniu uczestniczyło ok. 40 przedsiębiorców.
Corocznie Fundacja bierze udział i włącza się w organizację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Wydarzenia skierowane są do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z Puław i okolic. Mają na celu przedstawienie aktualnej oferty instytucji rynku pracy, wsparcie w rozwoju zainteresowań, w wyborze drogi edukacyjnej i zawodowej, kreowanie w młodych ludziach postaw przedsiębiorczych. W spotkaniach bierze udział ponad 100 osób.
Każdego roku Fundacja czynnie uczestniczy w Dniach Kariery. Wydarzenie to, jako przykład zacieśniania relacji z lokalną społecznością i współpracy na rzecz poprawy sytuacji na lokalnym rynku pracy, a także sposób świadomego wyboru ścieżki edukacyjnej i zawodowej przez młodzież cieszy się dużym zainteresowaniem.
V) organizowanie i prowadzenie działań związanych z edukacją w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności szkoleń, warsztatów i spotkań.
VI) organizowanie i prowadzenie aktywnych form przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, a w szczególności pomoc osobom poszukującym pracy i bezrobotnym, seniorom.
Realizacja kolejnego projektu pn. „Dojrzali i aktywni” z programu ASOS Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Celem głównym projektu była aktywizacja 100 osób 60+ poprzez realizację działań przyczyniających się do poprawy jakości i poziomu życia starszych ludzi. Projekt był odpowiedzią na zdefiniowane potrzeby osób 60+ w zakresie poszerzania wiedzy i umiejętności. Dzięki realizacji projektu wzmocniła się pozycja osób starszych w powiecie puławskim i podniesiona jakość życia tej grupy. Osoby 60+ zostały wyposażone w wiedzę potrzebną do dbania o siebie , swoich bliskich i otoczenie, w którym żyją. Została zaszczepiona idea wolontariatu, tak aby starsi ludzie mogli angażować się w działania społecznościowe.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „FPCP” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi