Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Celem Fundacji OIKONOMOS jest ochrona wielokulturowego dziedzictwa Rzeczpospolitej Polskiej i Europy, wspieranie tolerancji narodowościowej i religijnej oraz rozwój jej społeczeństwa.
Fundacja zajmuje się działalnością kulturalną od 2005 roku, organizując różnorodne wydarzenia skierowane do szerokiego grona osób – nie tylko mieszkańców naszego regionu. Są to koncerty, warsztaty, projekcje, wystawy i wiele innych działań. Wśród najciekawszych wymienić można koncerty muzyki cerkiewnej, zespołów ludowych, dorocznego Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia “Obwieszcza, wychwala, nawołuje”, współorganizowanego z Muzeum Ikon w Supraślu; wystawy wielu uznanych artystów: Wiktora Wołkowa, Aleksandry Czerniawskiej, Jerzego Uścinowicza, Małgorzaty Dmitruk, Stowarzyszenia OrthNet, Pracowni Ikony, Wiktora Kabaca i Małgorzaty Bowtruczuk, Elizy Proszczuk, Mariusza Wideryńskiego, Leona Tarasewicza, Arkadiusza Świętochowskiego, Pawła Iwaniuka, absolwentów Liceum Plastycznego w Supraślu: Jakuba Sobczaka, Małgorzaty Bowtruczuk, Marty Jankowskiej, Katarzyny Gliwy oraz Radosława Daruka, Jerzego Nowosielskiego, Grupy Twórczej MOTYCZ, Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej. Wystawy były często połączone z wydarzeniami towarzyszącymi, takimi, jak: sympozja, koncerty, warsztaty, katalogi, itp.; wystawy i wydarzenia plenerowe: animacje na murze klasztoru (np. do Hymnu Cherubinów autorstwa Pawła Iwaniuka czy Procesja Jerzego Nowosielskiego autorstwa Jakuba Sobczaka), wystawy plenerowe w Białymstoku i Supraślu (dwukrotnie w rocznicę przeniesienia relikwii św. męcz. mł. Gabriela, o o. A. Tomkowidzie, o o. A. Mularczyku; o Kodeksie Supraskim i in.).
Edukacja i nauka jest bardzo ważną dziedziną naszej działalności. Szczególnie bliskie są nam działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Organizujemy zarówno poważne konferencje, jak też warsztaty edukacyjne. Wśród tych pierwszych można wymienić międzynarodowe konferencje naukowe (m.in „Monaster Supraski i jego historyczna rola w rozwoju społeczności lokalnej i dziejów państwa”, „Architektura – Ikona Śpiew”, “Synody w I Rzeczypospolitej” „Prawosławni w dziejach Rzeczypospolitej”, „Prawosławny śpiew liturgiczny jako element dziedzictwa kulturowego Podlasia” – konferencja inaugurująca działalność Akademii Supraskiej, „Kościół prawosławny na Bałkanach i w Polsce – wzajemne relacje oraz wspólna tradycja”, „Języki naszej modlitwy – dawniej i dziś”, “Kalendarz w życiu Cerkwi i wspólnoty”, „Cerkiew w drodze”, „Dawna cyrylicka księga drukowana: twórcy i czytelnicy”, „Cerkiew a asymilacja- swój i obcy”, „Rola laikatu w życiu Cerkwi – historia i współczesność”, sympozjum na temat kampanologii, „Nowosielski – malarz, filozof, teolog”, „Odrodzenie prawosławnej ikony w Polsce w XX wieku”, „Hymnografia i śpiew cerkiewny w Rzeczpospolitej”. Przeważnie towarzyszą im również publikacje (“Z dziejów monasteru supraskiego”, Latopisy Akademii Supraskiej – 14 tomów).
Jeśli chodzi o projekty kulturalno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży to są to m.in. warsztaty „Wakacyjne spotkania z wielokulturowością Białegostoku”, warsztaty radiowe „Co słychać w Białymstoku”, warsztaty filmowo-historyczne pt. „Tropiciele historii”, warsztaty fotograficzne „Podlasie w obiektywie-promocja materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski wschodniej, warsztaty śpiewu białego „Region w pieśni i opowieści”, warsztaty dla dzieci i seniorów „Łączy nas Podlaskie – w poszukiwaniu tradycji przodków”, dwanaście edycji warsztatów plastyczno-ikonograficznych zakończonych wystawą prac dzieci, trzy edycje warsztatów animacji poklatkowej, których efektem były krótkie filmy stworzone przez dzieci i młodzież (o św. Mikołaju, św. Gabrielu i św. Górze Grabarce).
W latach 2016 – 2020 Fundacja zrealizowała 5 edycji projektu pt. „Lato z wielokulturowym dziedzictwem”, które polegały na organizacji letniego obozu dla wolontariuszy, którzy pomogli w przygotowaniu inwentaryzacji i dokumentacji fotograficznej wyposażenia zabytkowych cerkwi Podlasia.
Kilkukrotnie braliśmy udział w Europejskich Dni Dziedzictwa – inicjatywie, której celem jest przybliżanie społeczeństwu zabytków kultury materialnej i niematerialnej Starego Kontynentu i popularyzacja dziedzictwa – zarówno tego najbliższego, lokalnego, jak i narodowego, oraz ukazanie ich wkładu w budowanie naszej tożsamości. Zorganizowaliśmy kilka wydarzeń, wykorzystując nowoczesne technologie (np. „Małopolska w Michałowie”, kiedy będąc na auli Akademii Supraskiej mogliśmy „wejść” do wnętrza cerkwi michałowskiej oglądając polichromię autorstwa Adama Stalony – Dobrzańskiego i Jerzego Nowosielskiego).
Wśród zadań dotyczących zachowania wielokulturowego dziedzictwa regionu i miasta warto także
wspomnieć projekt “Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku” – realizowany przez Fundację „Oikonomos” we współpracy z Prawosławną Diecezją Białostocko-Gdańską oraz Uniwersytetem w Białymstoku, który obejmował konserwację, digitalizację i udostępnienie w internecie siedmiu cennych archiwaliów – ksiąg protokołów badań przedślubnych (1865-1902) pochodzących z prawosławnej parafii św. Mikołaja w Białymstoku. Zdigitalizowane materiały zostały udostępnione w internecie na stronie Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie są dostępnie bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych.
Wiele innych z naszych działań również odwołuje się do naszego dziedzictwa, np. wydana przez nas płyta z nagraniem koncertu utworów inspirowanych Irmologionem Supraskim, film Romana Wasiluka pt. „Monaster na brzegu Supraśli”.
Zwieńczeniem naszych zabiegów o zachowanie naszego dziedzictwa był rok 2023 – Rok Kodeksu Supraskiego w Województwie Supraskim, w ramach którego została zorganizowana międzynarodowa konferencja naukowa, kilka wystaw, koncert, publikacje, płyta inspirowana Kodeksem i książka dla dzieci, rzeźby-pulpity z rozłożoną księgą, posadzenie pamiątkowych dębów oraz przygotowane i wydane tłumaczenie Kodeksu Supraskiego na pierwszy język nowożytny- język polski (przy współpracy z Książnicą Podlaską).
1,5% przeznaczamy na projekty związane z ochroną prawosławnego dziedzictwa oraz z budowaniem tolerancji, a także projektów pomagających rozwijać się prawosławnej społeczności.
Fundacja „OIKONOMOS” z siedzibą w Białymstoku została ustanowiona przez Prawosławną Diecezję Białostocko-Gdańską reprezentowaną przez Biskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba oraz profesorów Andrzeja Łapko i Joanicjusza Nazarko w 2003 r. Celem Fundacji „OIKONOMOS” jest podejmowanie wszelkich działań społecznych, charytatywnych, oświatowych, wychowawczych, edukacyjnych, naukowych i wydawniczych na rzecz rozwoju społeczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz ochrona i wspieranie tolerancji narodowościowej, religijnej i wielokulturowego dziedzictwa Rzeczpospolitej Polskiej i Europy. Od 2008 roku prowadzimy Akademię Supraską, centrum konferencyjne, ośrodek szkoleniowy i oświatowy, współtworzony przez Prawosławną Diecezję Białostocko-Gdańską i Monaster Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu. Głównym celem Akademii Supraskiej jest krzewienie i upowszechnianie wiedzy o bogactwie prawosławnej wiary, duchowości, tradycji i kultury. Jej zadaniem jest również reagowanie na aktualne problemy, zmiany zachodzące w coraz bardziej zeświecczonym społeczeństwie, potrzeby chrześcijan żyjących we współczesnym świecie.
Od 2007 roku jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Wasz 1% pomógł nam w realizacji wielu projektów, służących związanych z ochroną prawosławnego dziedzictwa oraz z budowaniem tolerancji, a także projektów pomagających rozwijać się prawosławnej społeczności. Było to ponad 10 edycji warsztatów plastyczno-ikonograficznych dla dzieci i młodzieży, letnich i zimowych półkolonii i kolonii, tyle samo konferencji naukowych Akademii Supraskiej (m.in. „Architektura, Ikona, Śpiew”, „Języki naszej modlitwy – dawniej i dziś”, „Cerkiew w drodze”, „Drukarstwo I Rzeczypospolitej – dawne cyrylickie księgi drukowane: twórcy i Czytelnicy”, „Cerkiew a asymilacja – swój czy obcy”), Festiwale Cerkiewnego Dzwonienia, wystawy plenerowe, w tym ta z okazji XXV rocznicy powrotu relikwii św. Męczennika Młodzieńca Gabriela do Białegostoku, projekt digitalizacji i konserwacji ksiąg badań przedślubnych z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, animacja do pieśni "My, którzy Cherubinów.." wyświetlana na murach klasztoru, dwie edycje obozów dla wolontariuszy inwentaryzujących i digitalizujących zabytkowe cerkwie Podlasia, liczne warsztaty śpiewu, rękodzieła, ikonopisania, filmowe, kulinarne, koncerty, wystawy, przedstawienia, wydawnictwa książkowe i płytowe, i wiele, wiele innych ważnych dla całej społeczności projektów. Wydajemy także Latopisy Akademii Supraskiej - periodyk, który ma na celu ukazywać materiały źródłowe, dotyczące Cerkwi w Rzeczypospolitej, zwłaszcza dokumenty związane z Monasterem Supraskim, oraz artykuły i rozprawy, ukazujące różnorodne aspekty działalności Cerkwi.
W swoich działaniach współpracujemy z innymi organizacjami i instytucjami: Muzeum Ikon w Supraślu, Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Diecezji Białostocko – Gdańskiej „Eleos”, Bractwem Młodzieży Prawosławnej, Bractwem Prawosławnym św. św. Cyryla i Metodego, Katedrą Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, Stowarzyszeniem Orthnet, Radiem Orthodoxia, Chórem Fili, Domem Spokojnej Starości Św. Proroka Eliasza w Białymstoku. Akademia Supraska jest członkiem OIKOSNET, międzynarodowej sieci zrzeszającej inne chrześcijańskie Akademie Europy, a także jest stałym współorganizatorem konferencji naukowych Rosyjskiej Akademii Nauk Wydziału Języków Słowiańskich.
Prowadzony przez nas w Akademii Supraskiej Dom Pielgrzyma jest miejscem spotkań nie tylko wielu organizacji, ale też osób indywidualnych, poszukujących wytchnienia od codziennego życia.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja OIKONOMOS” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi