Parę słów o historii TPD
Powstaliśmy ponad 100 lat temu, jako jedna z pierwszych organizacji społecznych działających w niepodległej Polsce na rzecz i dla dobra dziecka. Jako ruch oddolny walczyliśmy z chorobami, sieroctwem, ubóstwem i głodem, których skala w XX-leciu międzywojennym i tuż po II wojnie światowej była wprost niewyobrażalna dla dzisiejszego człowieka.
Prowadziliśmy działania jak na tamte czasy innowacyjne i kompleksowe, skupiając wokół TPD ludzi o wielkich sercach, którym los dziecka nie był obojętny: wybitnych lekarzy i pedagogów, artystów, twórców, polityków i polityczki najwyższego szczebla, a także naukowców (w tym jedną noblistkę ♥).
Wśród Przyjaciół Dzieci byli zarówno marszałek Piłsudski, siostry Skłodowskie, premier Arciszewski, doktor Landy, Maria Kownacka i wiele oraz wielu innych. Więcej o naszej historii przeczytacie na naszej stronie pod adresem tpd.org.pl, a my tymczasem przejdźmy do współczesności.
Mamy 100 lat i… działamy dalej!
Jak na stulatka, mamy się całkiem nieźle! Wciąż pracujemy, wciąż każdego dnia zabiegamy o środki i wciąż przekonujemy dorosłych, że dzieci są ważne. Często musimy przekonywać o tym także same dzieci, ale to już inna historia (i część naszej pracy – ta najtrudniejsza jej część).
Placówki wsparcia dziennego
Prowadzimy blisko 300 placówek wsparcia dziennego, które tradycyjnie w TPD nazywamy Środowiskowymi Ogniskami Wychowawczymi (ŚOW) oraz świetlicami.
Placówka wsparcia dziennego to miejsce, w którym w trybie dziennym, najczęściej po szkole, dzieci i młodzież przebywają pod opieką specjalistów: pedagogów i psychologów, którzy pomagają w lekcjach, prowadzą zajęcia rozwijające zainteresowania, często oparte o arteterapię, organizują zabawy i wycieczki, prowadzą edukację ekologiczną, sportową, obywatelską, kulturalną. Dla dzieciaków są jednak po prostu „ciociami”, tymi dorosłymi, do których można zwrócić się z każdym problemem, otrzymać wsparcie, poradę, opowiedzieć o swoich emocjach i nauczyć się je rozumieć.
W Świetlicach są więc: zdrowe posiłki, lekcje odrobione na czas, gry, zabawki, komputery, wyjścia do kina, na basen, zawody sportowe, konkursy artystyczne, wycieczki, kolonie letnie, zimowiska, a tak naprawdę – uważni dorośli, którzy wyciągają do dzieciaków pomocną dłoń (i tak już od 100 lat).
Kompleksowa pomoc rodzinie
Prowadzimy poradnictwo rodzinne, ośrodek adopcyjny, poradnię psychologiczno-pedagogiczną, centrum terapii, w których mieszkańcy Krakowa mogą otrzymać wsparcie psychologa, psychoterapeuty i innych specjalistów, konsultując swoje zmartwienia i niepokoje.
Dzieci, młodzież i osoby dorosłe z niepełnosprawnościami
Niemal od początku istnienia prowadzimy szereg działań na rzecz rodzin z członkami z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców: prowadzenie warsztatów terapii zajęciowej
Kolonie i zimowiska dla naszych podopiecznych
Jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy i do dziś poświęcamy się także organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży uczęszczających do naszych placówek.
Poszukujemy, wspieramy i rozwijamy talenty
TPD to nie tylko pomoc w walce o godne i samodzielne życie z niepełnosprawnością czy też z marginalizacją bądź zagrożeniem wykluczeniem ekonomicznym, edukacyjnym, kulturowym, lecz także system wspierania dzieci uzdolnionych.
Wiemy, że nie w każdej rodzinie znajdują się środki na zapewnienie dziecku dodatkowych zajęć, które pozwolą odkryć i rozwinąć jego szczególne talenty. W naszych Świetlicach staramy się zachęcać dzieci i młodzież do aktywności artystycznej, kulturalnej, informatycznej, sportowej, ekologicznej i obywatelskiej, organizujemy całoroczne warsztaty i letnie obozy, podczas których dzieciaki pod opieką specjalistów znajdują nowe metody ekspresji, rozwijają pasje, tworzą, szlifują talenty. Nie chcemy więcej Janków Muzykantów Chcemy, by każde dziecko miało szansę na znalezienie i rozwijanie swojego talentu!