Stowarzyszenie Rodzin Działających na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Dla Rodziny” skupia i reprezentuje rodziny oraz opiekunów potrzebujących wsparcia w procesie leczenia i opieki nad osobą, która zachorowała psychicznie. Stowarzyszenie jest jednym z wielu ogniw w systemie opieki psychiatrycznej. Jesteśmy organizacją pacjencką, czyli taką, która angażuje do swojej działalności także osoby doświadczone danym problemem, czyli w naszym przypadku są to rodziny osób chorujących, niepełnosprawnych. Do współpracy zachęcamy osoby, które w toku - nieraz trudnych doświadczeń z leczenia i sprawowania opieki nad osobą chorą - zdobyły umiejętności, więdzę, która mogą podzielić się z innymi. Z drugiej strony Stowarzyszenie korzysta z w wiedzy i umiejętności profesjonalistów - terapeutów, lekarzy i innych specjalistów. Dopiero to połaczenie tworzy funkcjonalną całość.
Stowarzyszenie popiera wszelkie działania wspierające zdrowie psychiczne społeczeństwa, przyczyniające się do powstawania nowych i rozwoju istniejących form oparcia dla osób chorujących psychicznie i ich rodzin. W miarę możliwości samo podejmuje działania na rzecz wymienionych celów, organizujące formy wsparcia pomocy poza szpitalnej tzw. psychiatrii środowiskowej.
Członkowie stowarzyszenia oraz podopieczni korzystają z cyklicznych spotkań grupy wsparcia i warsztatów psychoedukacyjnych. Obecnie odbywa się to w ramach programu "Transfer", realizowanego w partnerstwie i dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych, które jest jego liderem.
TRANSFER - innowacyjny program przeniesienia usług psychiatrycznych z instytucji do środowiska. II etap - testowanie modelu
W ramach projektu Stowarzyszenie „Dla Rodziny” jako partner nr 3 realizuje zadanie nr 11 Wsparcie dla rodzin osób z chorobami i zaburzeniami psychicznymi:
- punkt poradnictwa specjalistycznego dla rodzin
- warsztaty psychoedukacyjne z lekarzami psychiatrii i terapeutami
- konsultacje indywidualne z psychologiem, porady prawne i socjalne
Warsztaty są przeznaczone głównie dla rodzin i opiekunów osób zmagających się z chorobą psychiczną bliskiej osoby. Wśród tematów poruszanych na spotkaniach i warsztatach są:
- omówienie sieci oparcia, pomocy i leczenia dla osób chorujących i rodzin – omówienie roli poszczególnych form
- przyczyny schizofrenii i współczensne formy leczenia
- rola psychoterapii w leczeniu i zapobieganiu rozwojowi chorób psychicznych
- rozpoznawanie sygnałów zwiastunowych choroby, sposoby zapobiegania
- rola rodziny w procesie leczenia, komunikacja w rodzinie, struktura rodziny w ujęciu psychoterapii systemowej
- zaburzenia
- psychiatria wieku podeszłego,
- współczesne leczenie farmakologiczne,
- skutki uboczne długotrwałego brania leków i sposoby zapobiegania,
Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych specjalistów z dziedziny psychologii, psychologii klinicznej i psychiatrii.
Program wsparcia dla rodzin osób z chorobami i zaburzeniami psychicznymi realizowany będzie do września 2021roku.
Projekt: Rozwój usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej i psychologa
- pomoc Asystentów Osobistych Osoby Niepełnosprawnej dla 35 osób ON
- opieka Psychologa
Program został zapoczątkowany w 2015 roku dzięki pomocy i partnerstwie z warszawską Fundacją „Hej Koniku”. Powstał w odpowiedzi na szczególnie trudną sytuację osób niepełnosprawnych i ich rodzin w zakresie funkcjonowania w swoim środowisku. Celem programu jest wspieranie osób niepełnosprawnych utrzymaniu i poprawie aktywności społecznej. Docelową grupę osób, korzystających z programu stanowią osoby ze znacznym i umiarkowanym orzeczeniem o niepełnosprawności. W programie każdego roku uczestniczy ponad dwadzieścia osób niepełnosprawnych. Zespół merytoryczny projektu składa się z: psychologa, asystentów, opiekuna merytorycznego, wolontariuszy. Zadaniem asystenta ON jest pomoc poprzez pobudzenie aktywności osoby chorującej, wsparcie i pomoc w codziennych czynnościach związanych z dojazdami, rehabilitacją, uczestnictwem w życiu towarzyskim i kulturalnym. Usługa asystenta jest nieodpłatna i obejmuje wizyty w domu podopiecznego i spędzanie z nim czasu 2-3 razy w tygodniu po 2-4 godziny.
Opieką programu objęte są następujące niepełnosprawności jak ADHD, schizofrenia, zespół paranoidalny, porażenie mózgowe, niedowład czterokończynowy, nowotwór (oponiak), zanik mięśni, zaburzenia intelektualne, psychoza, sialidoza, amputacja nogi, wodogłowie wrodzone, wada wzroku (niedowidzenie), psychoza, zanik mięśni, przeszczep wątroby, Zespół Sjogrena, epilepsja.
Program okazał się bardzo potrzebny w województwie łódzkim, osoby niepełnosprawne, które korzystały z usług asystentów nabyły lub poprawiły umiejętności samodzielnego funkcjonowania, komunikowania się z otoczeniem i wyrażają chęć oraz potrzebę do dalszego uczestnictwa w tym programie.
Klub Aktywności Społecznej i Aktywizacji „KASiA”
- warsztaty, zajęcia klubowe, stanowiska pracy dla ON, staże wolontariat
Zakjęcia realizowane pod ideą Klubu Aktywności Społecznej i Aktywizacji w skrócie „KASIA” mają na celu wszechstronną aktywizację społeczną, zawodową, środowiskową i towarzyską. Podejmowane są wielokierunkowe działania, w oparciu o zainteresowania, zasoby i umiejętności zespołu i członków Stowarzyszenia przy wykorzystaniu różnorodnych metody wsparcia środowiskowego. Zajęcia mają na celu pomóc każdemu z uczestników zbudować osobisty potencjał, który umocni poczucie własnej wartości i przynależności społecznej, który rozbudzi potrzeby kulturalne i towarzyskie oraz pomoże w ich zaspokojeniu. Spotkania klubowe przyczyniają się do lepszego funkcjonowania osób chorujących w najbliższym otoczeniu, integracji społeczności lokalnej, poprawy relacji rodzinnych i skuteczniejszego rozwiązywania problemów dnia codziennego. Członkami klubu mogą zostać podopieczni, ich rodziny i opiekunowie, osoby starsze, wolontariusze np. studencji kierunków społęcznych i inne osoby, którym bliska jest działalność społęczna i idea aktywności społecznej.
ADRES
ul. Piotrkowska 38 lok 9U, podwórko, parter, prawa oficyna
tel. 42 616 05 16, e-mail: stowarzyszenie@dla-rodziny.org.pl, www.dla-rodziny.org.pl
Poniedziałek – Piątek: 9.00-17.00