Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Inicjatorami budowy Hospicjum im. św. Jana Pawła II jest grupa społeczników, która w 2004 r. założyła Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne. Przez wiele lat gromadzili oni środki ze sprzedaży cegiełek, zbiórek pod kościołami, zbiórek publicznych, darowizn i Budżetu Obywatelskiego, aby wybudować, pierwsze
w Bielsku, stacjonarne hospicjum na rzecz osób w terminalnym stadium choroby nowotworowej.
W 2010 roku Urząd Miasta w Bielsku-Białej przekazał Stowarzyszeniu, w nieodpłatne użytkowanie, budynek po byłym przedszkolu przy ul. Zdrojowej 10, który został generalnie przebudowany i dostosowany do potrzeb administracyjnych, a do niego dobudowano nowy budynek o powierzchni ponad 2.200 m2, przygotowany
na przyjęcie 28 chorych.
Końcem września 2016 roku odbyło się uroczyste otwarcie Hospicjum i w październiku przyjęto pierwszych pacjentów. Do maja 2017 roku hospicjum utrzymywało się wyłącznie z własnych środków (darowizny, 1% podatku, sprzedaż cegiełek), a od maja otrzymało dofinasowanie do 16 łóżek ze środków NFZ.
Stacjonarne Hospicjum im. św. Jana Pawła II powstało dzięki zaangażowaniu społeczeństwa. Pieniądze zdobyte na budowę, wyposażenie, a obecnie funkcjonowanie hospicjum, pochodzą z takich źródeł jak:
- rozprowadzanie cegiełek przy parafiach Diecezji Bielsko-Żywieckiej,
- prowadzenie programu „Pola Nadziei” dla szkół,
- zbiórki publiczne,
- koncerty, festyny, konferencje, imprezy artystyczne,
- indywidualni sponsorzy i darczyńcy,
- 1% podatku od osób fizycznych,
- Fundacja Babci Aliny,
- „Pola Nadziei” organizowane przez Polaków w USA,
- budżet obywatelski w 2014 roku,
- od maja 2017 r. dofinansowanie z NFZ na 16 łóżek.
Dzięki wpływom z 1% zapewnimy terminalnie chorym opiekę lekarską i pielęgniarską na wysokim poziomie, rehabilitację przyłóżkową. Pomożemy skuteczniej zwalczać ból, łagodzić cierpienie, by pacjenci mogli godnie, w otoczeniu życzliwych osób, przejść na drugą stronę.
Dzięki uzyskanym środkom finansowym, będziemy mogli na bieżąco wymieniać zużyty sprzęt i aparaturę medyczną, zakupić nowe łóżka oraz profesjonalne materace przeciwodleżynowe.
Misja
Misją Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego jest prowadzenie stacjonarnego hospicjum oraz pomoc chorym nowotworowo, a także wspieranie wszelkich działań związanych z ruchem hospicyjnym.
Prowadzone działania
Hospicjum przystosowane jest dla 28 pacjentów. Zastosowane w nim rozwiązania są na jak najwyższym poziomie: system komunikacji pomiędzy chorym, a pielęgniarką; sanitariaty przystosowane do potrzeb obłożnie chorych, klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe, ekologiczne źródło ciepłej wody, pokoje gościnne dla odwiedzających, ogród wokół budynku.
Zapewniamy terminalnie chorym opiekę lekarską, pielęgniarską, rehabilitację przyłóżkową, pomoc wolontariuszy. Pomagamy skutecznie zwalczać ból, łagodzić cierpienie, by pacjenci mogli godnie, w otoczeniu życzliwych osób, przejść na drugą stronę.
Aby umilić czas naszym pacjentom, Zarząd i pracownicy organizują dla chorych wiele atrakcji, takich jak: grillowanie, koncerty, przedstawienia, wigilię, świąteczne kolędowanie i jasełka.
W lipcu 2019 roku, mimo braku kontraktu z NFZ, uruchomiliśmy również Hospicjum domowe. Lekarz odwiedza chorego, co najmniej 2 razy w miesiącu, pielęgniarki spotykają się z chorym 2 razy w tygodniu (w razie potrzeby częściej). Pielęgniarki wykonują zabiegi medyczne, uczą rodzinę pielęgnacji chorego oraz profilaktyki przeciwodleżynowej.
Zatrudniony personel posiada pełne kwalifikacje. Na dzień dzisiejszy kadra Hospicjum liczy 33 osóby zatrudnione na umowę o pracę i 10 osób na umowach cywilnoprawnych.
Zgodnie ze statutem Zarząd i członkowie Stowarzyszenia nie pobierają wynagrodzeń.
Choroba nowotworowa to zawsze zaskoczenie dla chorego i jego rodziny. Różny bywa jej przebieg. W tych trudnych dla chorego i jego rodziny chwilach, celem Hospicjum jest zapewnienie pomocy w leczeniu objawowym i pielęgnacji chorego, a także wsparcie psychologiczne i duchowe dla chorego oraz rodziny.
Hospicjum im. św. Jana Pawła II obejmuje swoją opieką chorych z rozpoznaniem (zgodnie z kontraktowaniem NFZ):
- choroba nowotworowa,
- owrzodzenie odleżynowe,
- niewydolność oddechowa – zaawansowana,
- zakażenie OUN wywołane wirusami powolnymi,
- choroby wywołane przez wirus HIV,
- układowe zaniki pierwotne zajmujące OUN,
- kardiomiopatia w okresie schyłkowym.
W Hospicjum znajdują się 2-osobowe sale chorych z elektrycznie regulowanymi łóżkami i materacami przeciwodleżynowymi, telewizorem oraz dużą łazienką, przystosowaną do potrzeb chorych. Hospicjum wyposażone jest także w niezbędny, specjalistyczny sprzęt medyczny:
- wannę do kąpieli chorych,
- podnośniki pacjenta ułatwiające opiekę nad chorym,
- ssaki,
- koncentratory tlenu,
- laryngoskop,
- wózki i chodziki.
Opieka świadczona jest bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu.
Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne jest Organizacją Pożytku Publicznego (od 2004 roku).
To znaczy, że:
- nasze cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego
- nie działamy w celu osiągnięcia zysku
- przeznaczamy całość dochodu na realizację celów statutowych
- podatnik może przekazać Stowarzyszeniu 1% podatku wpisując do rocznego rozliczenia podatkowego – numer KRS – 0000213720
Wszystkie organizowane przez nas zbiórki oraz pozyskiwane i wydawane przez nas pieniądze podlegają ścisłej kontroli urzędów administracji państwowej i sądu.
W celu gromadzenia środków finansowych na realizację głównego celu statutowego, prowadzi następujące działania:
- gromadzi środki pochodzące ze składek członkowskich,
- organizuje odczyty i koncerty charytatywne propagujące ruch hospicyjny,
- bierze udział w ogólnopolskim programie "Pola nadziei",
- rozprowadza cegiełki na rzecz utrzymania hospicjum przy parafiach Diecezji Bielsko-Żywieckiej,
- organizuje zbiórki publiczne,
- poszukuje sponsorów i darczyńców,
- gromadzi środki z 1% odpisu od podatku.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi