Głęboko wierzymy w to, że dobra opieka medyczna, wsparcie i uważność mogą sprawić, że człowiek chory oraz jego najbliżsi poczują bliskość, miłość oraz spokój na ostatniej drodze życia.
Puckie Hospicjum od początku swojej działalności objęło opieką ponad 1.800 pacjentów wraz z rodzinami w placówce stacjonarnej oraz niemal 1.700 pacjentów w opiece domowej. Poradnia Medycyny Paliatywnej udzieliła około 5.000 kompleksowych porad lekarskich, pielęgniarskich, psychologicznych czy dietetycznych. Nasza praca w hospicjum stacjonarnym to ponad 45 tysięcy osobodni od początku działalności.
W codziennej pracy kładziemy głównie nacisk na zapewnienie jak najwyższej jakości życia naszym pacjentom. Pomagamy im, ich bliskim oraz wszystkim zaangażowanym w opiekę oraz codzienne towarzyszenie człowiekowi w chorobie.
Naszym zadaniem jest zapewnienie choremu poczucia bezpieczeństwa oraz uświadomienie jemu i jego bliskim, że walka nie została zakończona. Trwa nadal – o komfort życia w chorobie, o każdy dzień, godzinę, minutę jego życia aż do końca. To nadal profesjonalne leczenie, weszło tylko w inny etap leczenia zachowawczego.
Wspierająca opieka możliwa jest tylko wtedy, kiedy opiekujący się chorym zrozumie co rzeczywiście się z nim dzieje. Ogromnie ważna dla nas jest otwarta komunikacja między personelem a chorymi. Opieka odbywa się w nieustannym dialogu miedzy chorym, jego bliskimi, lekarzem, pielęgniarką, psychologiem i księdzem. Dopiero kiedy zsumujemy spojrzenia z różnych perspektyw mamy pełny obraz otwierający pole do działania na rzecz chorego, zawsze dla jego dobra.
- Przechodzimy wspólnie z pacjentami przez proces przyswajania sobie diagnozy
- Łagodzimy lęki, możemy kontrolować ponad 95% trudnych do zniesienia objawów bólu
- Leczymy ból zarówno fizyczny, jak i psychiczny oraz duchowy
- Sprzeciwiamy się uporczywości terapeutycznej, liczy się dla nas intencja z jaką podajemy leki
- W naszej placówce chory na co dzień ma zapewnioną opiekę: lekarza, pielęgniarki, psychologa, opiekunów i specjalnie przeszkolonych wolontariuszy opiekuńczych
- Jeżeli chory ma siłę i ochotę na aktywność – wspieramy go w tym, pacjenci wspólnie spożywają posiłki, wychodzą do ogrodu, na spacer, kawę, papierosa, grilla, wykonują ćwiczenia w ramach rehabilitacji
- Dbamy o zaspokajanie ważnych potrzeb chorych i bliskich, w tym potrzebę intymności, w naszym hospicjum małżonkowie bez obaw mogą okazywać sobie bliskość, korzystając z oddzielnego pokoju
- Nasza Pani Dietetyk oraz pracownicy kuchni dbają o odpowiednio dobrane posiłki, spełniając też specjalne życzenia naszych podopiecznych
Cały zespół medyczny pracujący w opiece paliatywnej, zgodnie z wymogami NFZ, jest zespołem przygotowanym do pracy w tym dziale medycyny. Posiadamy wymagane kursy, szkolenia i specjalizacje, dzięki czemu możemy realizować powierzoną nam opiekę na najwyższym poziomie.
Na co dzień udzielamy wsparcia osobom w chorobie, w żałobie oraz otaczamy opieką dzieci, które straciły bliskich.
Jesteśmy dla ludzi, którzy potrzebują wsparcia i pomocy w trudnych chwilach choroby czy odchodzenia.
Opieka paliatywno-hospicyjna świadczona jest bezpłatnie. Najwyższy jej poziom możemy realizować dzięki pomocy finansowej naszych Darczyńców.
Naszym Pacjentom zapewniamy najwyższy poziom opieki medycznej, etycznej i duchowej. W Hospicjum mogą być z bliskimi całą dobę. Mogą przyjechać do nas z psem, kotem czy ulubioną papugą. Dbamy także o te mniejsze rzeczy, np. wymiar estetyczny – ładne wnętrza, piękne zdjęcia na ścianach, świetną kuchnię. Hospicjum znajduje się w samym centrum życia, nasi pacjenci nie tylko chorują i odchodzą, ale po prostu żyją, ciesząc się bieżącym dniem. Towarzysząc choremu, staramy się dostrzec jego potrzeby, możliwości czy marzenia. Wszystko po to, aby podnieść jakość życia w chorobie.