Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Siedlisko jest organizacją Pożytku Publicznego, wspierającą aktywność zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębszym.
Misją Siedliska jest podejmowanie takich działań wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie, aby Ich życie miało osobisty i społeczny sens.
Nasi wychowankowie funkcjonują w niekorzystnych dla osobistego rozwoju warunkach: w większości nie posiadają rodzin i od dziecka są pensjonariuszami domów opieki.
Na przestrzeni ostatnich lat działalność stowarzyszenia ewaluuje dodatkowa w kierunku działań na rzecz osób starszych i przewlekle chorych. W ramach działalności gospodarczej od 2015 roku prowadzimy całodobowy dom opieki (został powołany w celu utworzenia miejsc pracy dla osób uposledzonych, którzy bardzo umiejętnie wykonują czynności opiekuńcze i nawiazują pozytywne relacje z seniorami).
Stowarzyszenie poza działalnością gospodarczą (dzięki której powstały miejsca pracy dla osób obarczonych upośledzeniem) realizuje projekty o charakterze diagnostycznym i szkoleniowym oraz oferujące wysokiej jakości usługi zdrowotne i opiekuńcze.
Pozyskany 1 % pozwoli na zintensyfikowanie działalności stowarzyszenia, a poprzez to na rozwój firmy.
Głównym założeniem Stowarzyszenia jest podejmowanie działań zmierzających do aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.
Prowadzone działania
Stowarzyszenie "Siedlisko" powstało w odpowiedzi na trudną sytuację osób niepełnosprawnych intelektualnie. Działania podejmowane przez członków organizacji zmierzają do podniesienia jakości życia tych osób. Celem innowacyjnych przedsięwzięć Stowarzyszenia "Siedlisko" jest poprawa sytuacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz stworzenie im warunków na prowadzenie godnego i wartościowego życia.
Stowarzyszenie „Siedlisko” jest organizacją pożytku publicznego, powstało w 2006 roku i skupia obecnie 13 członków. Pierwotnie priorytetem organizacji było pozyskiwanie środków finansowych na działalność edukacyjno-terapeutyczną wspomagającą pracę Zespołu Szkół Specjalnych. Z czasem liderzy organizacji zaczęli poszukiwać rozwiązań zmierzających do stworzenia swoim podopiecznym warunków na pełną integrację ze społecznością lokalną.
Misją stowarzyszenia jest podejmowanie takich działań wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie, aby Ich życie miało osobisty i społeczny sens. W trakcie pierwszych lat organizacja realizowała wiele przedsięwzięć, dzięki którym niepełnosprawni beneficjenci korzystali z nowych, ciekawych form terapii i rehabilitacji. Okres ten, obfitujący w wiele wspólnych działań, wyjazdów był okazją do zdefiniowania potrzeb, kompetencji oraz oceny zarówno jakości życia podopiecznych jaki i Ich perspektyw związanych z aktywnym funkcjonowaniem w społeczeństwie po ukończeniu edukacji. Wyniki obserwacji były druzgocące i skłoniły do zdefiniowania prawdziwych problemów osób niepełnosprawnych intelektualnie. Na pierwszy plan wysunęła się bierność absolwentów szkół specjalnych. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się pensjonariusze domów pomocy społecznej, którzy pomimo pełnej sprawności fizycznej nie mają szans na jakąkolwiek pracę. W konsekwencji pojawiają się niepożądane zachowania, które zamiast kompleksową aktywizacją społeczno-zawodową tłumione są nadmierną lekoterapią. Taki stan rzeczy postawił organizację przed koniecznością podjęcia kroków zmierzających do rozwiązania problemu bierności zawodowej i społecznej młodych osób z dysfunkcjami intelektualnymi. Pierwsze pomysły oparte były o obowiązujące przepisy prawa, dotyczyły powołania Zakładu Aktywności Zawodowej. Jednak ze względu na wysokie koszty funkcjonowania tego typu placówek uzyskanie środków finansowych na ich utworzenie było nierealne. W roku 2009 organizacja opracowała projekt aktywizujący zawodowo podopiecznych – POKL (7.2.1), który pozwolił na zgłębienie istoty efektywnego zatrudniania osób z defektami intelektualnymi. Niezwykle ważnym aspektem zbliżającym stowarzyszenie do celu było nawiązanie w roku 2010 owocnej współpracy z Burmistrzem Miasta i Gminy Kolonowskie, dzięki której weszliśmy w posiadanie budynku po byłej szkole w Staniszczach Wielkich. Organizacja nie zatrudniała etatowych pracowników. Liderzy organizacji samodzielnie aplikują projekty, angażują swój czas, emocje, znajomych, rodziny w realizację Misji Siedliska. Członkowie Zarządu odpowiadają za wizję oraz całokształt tworzenia przedsiębiorstwa społecznego.
W 2013 r. „Siedlisko” otrzymało dofinansowanie (w wysokości 85% całości przedsięwzięcia) na utworzenie przedsiębiorstwa społecznego w ramach POWT RCz-RP 2007-2013. Dwa lata później, w lipcu 2015 roku Firma Społeczna „Siedlisko” rozpoczyna działalność gospodarczą, stając się alternatywą do funkcjonującego systemu aktywizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Siedlisko” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi