Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, utrzymujemy się jedynie z darowizn i odpisów 1% podatku. Nie otrzymujemy żadnych środków z budżetu państwa czy gminy. Dlatego ten 1% znaczy dla nas tak wiele.
Na pytanie co skłoniło nas do podjęcia kroków formalnych w celu ratowania zdrowia i życia zwierząt odpowiadamy podobnie. Pewnego dnia każdy z nas niezależnie od siebie spotkał na swojej drodze do domu, szkoły, bądź pracy bezradnego, wystraszonego psa lub kota. Każdy z nas próbował szukać dla niego pomocy, wśród rodziny, przyjaciół, znajomych i w schronisku. Okrutna prawda o losie zwierząt nie pozwoliła zapomnieć o tych, których los zdawał się być przesądzony.
Kto choćby raz spojrzy w oczy błagające o ratunek i dojrzy w nich niemą prośbę może być pewien, że otworzyła się dla niego karta niekończącej się historii. Nasze prywatne środki okazują się być niewystarczające. Dlatego podjęliśmy starania o sformalizowanie naszych działań z nadzieją, że dzięki temu będziemy mogli podjąć je na większą skalę.
Jest to oczywiście bardzo smutne, jednak to ludzie zgotowali zwierzętom ból i dramat, dlatego również od ludzi zależy choćby umniejszenie tego co istnieje. Zdajemy sobie sprawę, że jest to praca na wielu polach. Nasze działania w chwili obecnej polegają na pomocy doraźnej tym zwierzętom, które tego najbardziej potrzebują, ale mamy w planie rozpocząć działalność edukacyjną wśród młodzieży, bo to od niej, jej postępowania i myślenia zależą losy naszych braci mniejszych. Naszym marzeniem jest aby przytuliska, schroniska i fundacje podobne naszej nie miały potrzeby istnieć. Oby tak się stało.
Ogromnym kosztem naszej działalności są opłaty za faktury weterynaryjne oraz koszty utrzymania zwierząt i ośrodka adopcyjnego. To te wydatki w głównej mierze pochłaniają przygody z 1% podatku.
Naszym marzeniem jest również wygospodarowanie środków finasowych na zakup przyczepy kampingowej i zaaranżowanie jej na sterylkobus oraz na sfinasowanie zabiegów sterylizacji/kastracji zwierząt. Chcemy w ten sposób wpłynąć na populację bezdomnych zwierząt, zwłaszcza na wsiach, gdzie dostęp do gabinetów weterynaryjnych jest utrudniony, a i sama opieka nad zwierzętami pozostawia wiele do życzenia
Działania naszej organizacji skupiają się wokół szerokorozumianej ochrony zwierząt.
Prowadzimy wielopłaszczyznowe działania z zakresu ochrony zwierząt, m.in. interwencje i reprezentowanie praw zwierząt na drodze postępowania przygotowawczego i sądowego, dokarmianie i sterylizacja kotów wolno żyjących, propagowanie postaw pro zwierzęcych , zajęcia edukacyjne z dziećmi w wieku przedszkolnym i w szkołach podstawowych, udzielanie pomocy i finansowanie leczenia zwierząt będących ofiarami wypadków, chorych czy porzuconych. Prowadzimy stronę internetową Fundacji oraz jesteśmy aktywni w mediach społecznościowych, gdzie często zamieszczamy wpisy, zarówno te o charakterze edukacyjnym , jak i na bieżąco informujące o naszej działaności. Propagujemy mądre i odpowiedzialne adopcje. Dokładamy wszelkich starań, alby nasi podopieczni trafiali właśnie do takich adopcji.
Najbardziej absorbującą sferą naszych działań, zarówno tą finansową jak i czasową, jest prowadzenie Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi przy ulicy Malowniczej 82. To właśnie tam swój azyl znajdują te porzucone lub odebrane interwencyjnie zwierzęta. Staramy się, aby Ośrodek Adopcyjny Fundacji Niechciane i Zapomniane – SOS dla Zwierząt był miejscem przyjaznym dla wszystkich zwierząt. To właśnie tam pracujemy nad tym, aby te niechciane i zapomniane poczuły się kochane i bezpieczne. Schronienie w nim znajdują nie tylko psy i koty, ale mamy pod opieką również 3 świnki, niepełnosprawnego koziołka Marianka oraz królika. Ogromnym kosztem naszej działalności są opłaty za faktury weterynaryjne oraz koszty utrzymania zwierząt i ośrodka adopcyjnego. Poza Ośrodkiem Adopcyjnym utrzymujemy jeszcze 6 koni. W sumie na utrzymaniu mamy blisko setkę zwierząt.
Nasi podopieczni to często zwierzęta skrzywdzone przez ludzi, chore, kalekie czy z zaburzeniami behawioralnymi. Wymagają zatem szczególnej troski i indywidualnego podejścia. Dokładamy wszelkich starań 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, aby przywracać im nadzieję na lepsze jutro i radość z życia.
Dzięki ubiegłorocznym wpływom z 1% podaku Fundacja mogła pomóc wielu zwierzętom. Ilu konkretnie zwierzętom pomogła fundacja? - nie liczymy, nie robimy tego dla statystyk. Ale zawsze dajemy z siebie wszytsko, choziaż nie zawsze możemy pomóc tak, jak byśmy chciały. W 2019 roku do fundacji zostało przyjętych osiemdziesiąt zwierząt. Sześćdziesiąt cztery zwierzęta doczekały się szczęśliwych zakończeń i znalazły miłość w nowym domu. Czy to dużo? Nieznacznie więcej niż w roku 2018. Mimo to marzyłybyśmy, aby akurat ta liczba była dużo większa.
Bardzo się cieszymy, że udało nam się, między innymi dzięki ubiegłoroczym wpływom z 1% podatku, wynająć i ogrodzić dodatkowy wybieg dla psów o powierzchni prawie dwóch tysięcy metrów kwadratowych . Fundacja w minionym roku zakupiła też nowe kojce organizując tym samym 3 dodatkowe miejsca dla psów. Dużo pracy kosztowało nas również odmalowanie pomieszczeń i drobny remont w fundacyjnym domu. Cały czas staramy się, aby Ośrodek Adopcyjny fundacji rozwijał się i nieustannie był miejscem przyjaznym dla wszystkich zwierząt.
Liczymy, że w 2020 roku uda nam się zgromadzić środki finasowe na zakup sterylkobusu oraz na sfinasowenie dodatkowych działań zapobiegających bezdomności zwierząt. Wspomniane działania miały by prowadzić do przeprowadzania nieodpłatnych sterylizacji psów i kotów właścicielskich na wsiach i w niewielkich miejscowościach, gdzie gminne programy zapobiegania bezdomności są niewydolne, a dostęp do opieki weterynarynej utrudniony. Liczymy, że działając długofalowo skutecznie wpłyniemy na nadpopulacje zwierząt w tych miejscowościach.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi