Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Jesteśmy fundacją Uniwersytetu SWPS. Działamy od 2010 roku. Przez te lata zmieniał się nasz zespół i realizowane przez nas programy, ale jedno pozostało niezmienne – wizja, która wyznacza kierunek naszych działań: „Współtworzymy świat, w którym nauka dostarcza dobre rozwiązania na rzecz społeczeństwa”.
Naszą misją jest działanie na rzecz rozwoju społeczeństwa - społeczeństwa otwartego, gotowego na zmiany i reagującego na wyzwania. W związku z tym:
- odpowiadamy na aktualne problemy społeczne, przekładając wyniki rzetelnie zrealizowanych badań na konkretne rozwiązania,
- wspieramy utalentowanych uczniów i uczennice, studentów i studentki, którzy świadomi swoich zdolności mają odwagę zdobywać kolejne szczyty.
Jeden zdolny człowiek może w przyszłości być odpowiedzialny za wiele innowacyjnych zmian.
Nasze programy mają na celu rozwijanie i promowanie aktywności i twórczości młodych, zdolnych i ambitnych osób – członków i członkiń społeczności Uniwersytetu SWPS, którzy chcą zmieniać świat na lepsze. Wspieramy studentów i studentki, doktorantów i doktorantki, którzy są aktywni, ciekawi świata, chcą i potrafią przekładać swoje zainteresowania naukowe na praktykę, czy to w działalności społecznej czy artystycznej.
Środki z tytułu 1,5% podatku co roku zasilają programy stypendialne Fundacji.
Stypendia twórcze im. profesora Zbigniewa Pietrasińskiego przeznaczone są dla najbardziej aktywnych i zaangażowanych studentów, studentek, doktorantów i doktorantek Uniwersytetu SWPS, których pasją jest nie tylko nauka, ale także sztuka i działalność społeczna. Stypendia twórcze po raz pierwszy zostały przyznane w 2017 r. Przyznano wówczas cztery stypendia oraz trzy wyróżnienia na łączną kwotę 24 tys. złotych. W roku akademickim 2022/2023 wręczono 6 stypendiów na łączną kwotę 60 tys. złotych. Stypendia twórcze, zgodnie z wolą ich darczyńcy - prof. Zbigniewa Pietrasińskiego, przyznawane są za osiągnięcia wykraczające poza dobre oceny. Wyróżniane są wyjątkowe, młode osoby, które dzielą się swoimi pasjami, wiedzą i doświadczeniem z innymi.
Od 2022 r. Fundacja wspiera obywateli i obywatelki Ukrainy, którzy przez wybuch wojny w ich kraju zostali zmuszeni do przeniesienia się do Polski. Uruchomiony został specjalny program stypendialny skierowany do ukraińskiej społeczności akademickiej. Celem programu jest zapewnienie wsparcia studentom i studentkom z Ukrainy w kontynuowaniu nauki na Uniwersytecie SWPS oraz utrzymaniu siebie i swoich rodzin, a poprzez to – zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Do tej pory Fundacja przyznała 51 stypendiów dla ukraińskich studentów, studentek, doktorantów i doktorantek Uniwersytetu SWPS. Od roku 2023 ta jednorazowa akcja zmienia charakter na działanie stałe pod nazwą Studencki Fundusz Wsparcia - fundusz stypendialny, który będzie wspierał osoby uzdolnione naukowo, ale znajdujące się w trudnej sytuacji społecznej, życiowej lub ekonomicznej, bez względu na pochodzenie.
Fundusz Stypendialny Talenty funkcjonuje w ramach Fundacji Pro Akademika od 2011 r. i wspiera wybitnie uzdolnionych uczniów i uczennice oraz studentów i studentki z całej Polski. Pomoc Fundacji polega na wypłacie miesięcznych stypendiów finansowych, a także na organizacji warsztatów edukacyjno-rozwojowych, wykładów i spotkań oraz konsultacji merytorycznych. Fundacja udziela wsparcia rzeczowego w postaci książek, komputerów, instrumentów muzycznych czy innych pomocy naukowych. Co roku stypendium otrzymuje ok. 45 osób.
Każda złotówka się liczy! Za każdym 1,5% stoją konkretne osoby. Wśród nich są przyszli badacze i badaczki, innowatorzy i innowatorki. Państwa wsparcie daje im możliwość kontynuowania swoich prac.
Kim jesteśmy? Jesteśmy fundacją Uniwersytetu SWPS. Jesteśmy grupą ludzi, którzy wierzą, że warto pomagać. Wspierają nas pracownicy i pracownice naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu SWPS, osoby ze środowiska biznesowego, a także wolontariusze i wolontariuszki.
Nasze wartości:
I Otwartość rozumiana jako:
1. Przejrzystość: Jesteśmy przejrzyści w naszej działalności. Informujemy na bieżąco o źródłach finansowania naszych projektów i sprawozdajemy się z wykonania środków nie tylko do odpowiednich instytucji, ale i wśród naszych darczyńców i zwolenników. Przekazane nam darowizny wydajemy zgodnie z ich przeznaczeniem.
2. Różnorodność: Dbamy o to, by w naszym zespole były reprezentowane różne grupy i różne punkty widzenia. Co więcej, wiemy, że nie zawsze musimy się ze sobą zgadzać. Jesteśmy otwarci na odmienne perspektywy.
3. Współpraca: Stawiamy na dialog i komunikację, i tego samego oczekujemy od naszych beneficjentów, beneficjentek i współpracowników, współpracownic.
II Odwaga rozumiana jako:
1. Innowacyjność: Nie boimy się wyzwań. Proponujemy rozwiązania nowe i nieszablonowe.
2. Popularyzacja: Rozpowszechniamy wyniki badań i analiz, i przekładamy je na dobre rozwiązania.
III Odpowiedzialność rozumiana jako:
1. Rzetelność: Działania opieramy na zweryfikowanych danych, nasze programy są przemyślane i realizowane na najwyższym możliwym poziomie.
2. Budowanie więzi: Nie tracimy kontaktu z osobami zaangażowanymi w działania Fundacji - chcemy wiedzieć, jak potoczyły się ich losy, kariera zawodowa; nie porzucamy naszych beneficjentów i beneficjentek.
3. Eksperckość: Współpracujemy z ekspertami i ekspertkami w danej dziedzinie, jesteśmy gwarantem wiedzy i doświadczenia.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Pro Akademika” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi