ADOPCJA KOTÓW
Adopcja kotów to clou naszej działalności. Dla przebywających w Fundacji kotów poszukujemy odpowiedzialnych, troskliwych opiekunów. Proces adopcyjny, przez który przechodzą kandydaci może jest nieco wymagający, ale przyświeca mu ważny cel - jak najlepsze dopasowanie nowego członka rodziny, tak by obie strony były zadowolone i szczęśliwe.
OPIEKA NAD KOTAMI MIEJSKIMI
Działamy na rzecz kształtowania ekosystemu miejskiego w sposób przyjazny dla wolno żyjących zwierząt. Współpracujemy ze społecznymi opiekunami kotów tzw. karmicielami. Budujemy domki dla kotów miejskich oraz organizujemy warsztaty budowy takich domków dla zainteresowanych osób. Udzielamy poradnictwa prawnego w zakresie praw i obowiązków osób opiekujących się kotami miejskimi.
KASTRACJA KOTÓW
„Jak uratować sto kotów? Trzeba wykastrować jedną kocię”.
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania bezdomności jest kastracja. W ten właśnie sposób zapobiegamy bezdomności kotów. Poprzez kastrację zmniejszamy ich populację i poprawiamy komfort życia. Odławiamy koty miejskie do zabiegów, leczymy i wypuszczamy w miejsce bytowania. Koty bezdomne, które nie radzą sobie w środowisku miejskim, po kastracji zostają pod opieką Fundacji do czasu znalezienia nowego domu.
PROWADZENIE DOMÓW TYMCZASOWYCH
Podstawowym aspektem naszej działalności jest tworzenie i prowadzenie tzw. domów tymczasowych, które są alternatywą dla przepełnionych schronisk dla zwierząt. Wszystkie koty przebywające pod naszą opieką mieszkają w domach członków i wolontariuszy Fundacji. Dzięki troskliwej opiece tymczasowych opiekunów i ich rodzin, dochodzą do zdrowia, socjalizują się, uczą domowych odgłosów, obcowania z ludźmi i innymi zwierzętami.
EDUKACJA DZIECI I MŁODZIEŻY
Pomagamy zwierzętom na wielu płaszczyznach, a działalność edukacyjna jest jedną z nich. Ponieważ lubimy pracować z dziećmi, niesienie kaganka oświaty jest dla nas czystą przyjemnością. Wiemy jednocześnie, że od tych młodych ludzi będzie w przyszłości zależał los potrzebujących kotów, dlatego do swych dydaktycznych obowiązków podchodzimy bardzo profesjonalnie. Organizujemy lekcje dla różnych grup wiekowych po wcześniejszym uzgodnieniu dogodnego terminu. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani nauczyciele z doświadczeniem.
PRELEKCJE I WARSZTATY DLA DOROSŁYCH
Prowadzimy i współorganizujemy przedsięwzięcia edukacyjne dla dorosłych słuchaczy. Pełnoletnie audytorium, to niezwykle wymagająca grupa studentów i oczekująca od nas solidnego przygotowania. Dlatego też do prowadzenia takich form pozyskujemy specjalistów z danego tematu, którzy obok teoretycznej wiedzy dysponują bogatą praktyką. Prelekcje i warsztaty organizowane przez Miasto Kotów stanowią także doskonała okazję do wymiany doświadczeń i nawiązywania „kocich” znajomości.
KONSULTACJE I PORADNICTWO INDYWIDUALNE
Cieszy nas ogromnie, że nasza Fundacja traktowana jest jako wiarygodne i rzetelne źródło informacji na temat opieki i wychowania kotów. Indywidualne konsultacje z miłośnikami zwierząt, to forma, którą bardzo sobie cenimy. Dzięki bezpośredniej rozmowie rozwiązujemy konkretny problem i pomagamy konkretnemu kotu. Udzielamy porad telefonicznie, mailowo, z wykorzystaniem mediów społecznościowych oraz w bezpośrednich rozmowach na różnorodnych eventach czy w terenie przy spotkaniach z karmicielami. Często wspomagamy się wiedzą ekspercką profesjonalistów z nami zaprzyjaźnionych.
WSPÓŁPRACA
Współpracujemy z innymi organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz dobrostanu zwierząt - organizacjami, instytucjami kultury, plaówkami oświatowymi czy prywatnymi firmami. Jesteśmy świadomi, że podejmowanie działań wspólnie z innymi grupami jest bardziej skuteczne, ma szerszy zasięg, sprzyja rozwojowi i wymianie doświadczeń.
DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA
Swoje działalania informacyjno-edukacyjne wspomagamy wydawaniem broszur, flderów i ulotek, na które można trafić w wielu miejcach publicznych miasta. Wydawane przez nas materiały dotyczą najważniejszych kwestii związanych z opieką nad kotami - kastracji, prawidłowego żywienia, opieki nad kotami miejskimi.