Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Celem Towarzystwa jest niesienie pomocy osobom bezdomnym oraz ubogim, starszym, chorym, niepełnosprawnym, ofiarom przemocy i innym osobom potrzebującym pomocy - w duchu patrona, św. Brata Alberta.
Koło Rybnickie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta z otrzymanego 1% planuje dokończyć rozpoczęte prace remontowe na Schronisku dla bezdomnych mężczyzn oraz pokryć koszty konserwacji samochodów.
Bezdomność
Powołując się na statystyki oraz własne wieloletnie obserwacje skala bezdomności corocznie wzrasta. W okresie zimowym odnotowuje się brak wolnych miejsc w placówkach zapewniających schronienie, a nawet ich przepełnienie. Przyczyną bezdomności jest wieloletnie bezrobocie, nałogi, zły stan zdrowia, brak wsparcia ze strony najbliższych oraz samotność i nieporadność życiowa, prowadzące do częściowego lub całkowitego wykluczenia społecznego. Długotrwała bezdomność prowadzi do pogłębienia się problemu, wzrastającej agresji i patologii społecznych. W okresie jesienno-zimowym brak schronienia prowadzi do wychłodzenia organizmu, niesie to bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia osób bezdomnych. W okresie zimowym media informują o zamarznięciach i zgonach osób bezdomnych. Osoba bezdomna traci nadzieję, poczucie sensu oraz własnej wartości, staje się tylko organizmem walczącym o przetrwanie. Emocje, relacje z innymi, własny rozwój są redukowane do realizacji jednego celu – przeżycia tej sytuacji.
Schronisko Św. Brata Alberta
Koło Rybnickie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta powstało w 1993 roku. Tego też roku zostało otworzone Schronisko dla bezdomnych mężczyzn w Przegędzy. W schronisku przebywa aktualnie ok. 80 bezdomnych mężczyzn. Codziennie mają one zapewnione łóżko wraz z pościelą, środki czystości oraz artykuły higieny osobistej. Na terenie Schroniska funkcjonuje kuchnia oraz stołówka, w której codziennie serwowane są trzy posiłki (w tym co najmniej jeden ciepły). Podopieczni mają również dostęp do żywności pozyskiwanej dodatkowo z darów, tj. jogurty, słodkie pieczywo, przekąski itp. Żywność ta jest pozyskiwana ze współpracujących z Towarzystwem sklepów spożywczych (Lidl, Auchan, piekarnia Kristof, cukeirnia Król). Z apteczki, znajdującej się w schronisku wydawane są podopiecznym leki, wedle zapotrzebowania, przez opiekuna, pełniącego zmianę. Mieszkańcy są umawiani na wizyty ze specjalistami oraz dowożeni do placówek medycznych przez pracowników. Schronisko dysponuje magazynem odzieżowym, z którego zależnie od pory roku i stanu magazynowego wydawane są mieszkańcom odzież oraz buty pozyskane z darów. W Schronisku opłacane są wszystkie potrzebne media, ochrona bhp, ochrona danych osobowych mieszkańców oraz pracowników oraz inne dodatkowe wydatki.
Wsparcie duchowe, psychiczne i medyczne
Raz w miesiącu w stołówce organizowana jest Msza Św. dla wszystkich chętncyh mieszkańców. Przed Mszą istnieje możliwość przystąpienia do spowiedzi. Na Schronisku organizowane są społeczności, które prowadzi Kierownik placówki, po ukończonych studiach pedagogicznych, specjalizacja - resocjalizacja. Podczas tych spotkań mieszkańcy mogą porozmawiać na trapiące ich tematy, rozwiązać spory między sobą oraz omówić bieżące sprawy Schroniska. Raz na jakiś czas organizowane są spotkania z wolontariuszami, podczas których mieszkańcy uczą się nowych rzeczy, np. gotowania, tworzenia ozdób, resuscytacji, czy po prostu grają w gry lub śpiewają przy akompaniamencie wolontariuszy. Schronisko odwiedza również zaprzyjaźniona Pani doktor, która w nagłych wypadkach sprawdza stan zdrowia mieszkańców oraz wypisuje leki, bądźkieruje do specjalistów.
Kwesty, kiermasze
Schronisko wspiera spora grupa wolontariuszy, zawsze gotowa brać udział w przedsięwzięciach. Co roku z ich pomocą organizowana jest kwesta listopadowa na cmentarzu. Kilka razy do roku Topwarzystwo wydaje ciepły posiłek w plenerze dla wszystkich chętnych. Organizowane są również kiermasze pod kościołami, na których mieszkańcy sprzedają swoje wyroby (anioły gipsowe, ikony, bransoletki czy ozdoby wielkanocne) i wypieki, wspierającego nas Koła Gospodyń Wiejskich z Przegędzy.
Zbiórki Żywności
Co roku na początku grudnia organizowana jest Świąteczna Zbiórka Żywności w marketach sieci "Biedronka", podczas której podopieczni Towarzystwa zachęcają klientów do podzielenia się zakupionymi produktami spożywczymi.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa
Towarzystwo od wielu lat współpracuje ze Śląskim Bankiem Żywności, z którym ma podpisaną umowę na POPŻ, dzięki któremu mieszkańcy naszej placówki otrzymują paczki żywnościowe, z których również są gotowane wspólne posiłki w kuchni.
25-lecie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta - Koło Rybnickie
W 2018 roku Koło Rybnickie obchodziło 25-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowany został piknik dla wolontariuszy oraz przedstawicieli współpracujących z nami organizacji. Podczas pikniku można było skosztować tradycyjnych kołoczy oraz poczęstować się grochówką, ugotowaną przez naszych kucharzy. Mieszkańcy sprzedawali swoje wyroby, które cieszyły się nie lada zainteresowaniem Odbyły się koncerty p. Kuby Blokesza oraz scholi Dei Gloria. Wszyscy darczyńcy dobrze się bawili.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta - Koło Rybnickie” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi