Dawna muzyka sakralna kryje dziesiątki tysięcy arcydzieł, które przez lata skrywał kurz, a które teraz stają się twórczym paliwem dla wielu muzyków, kompozytorów i melomanów. To wciąż nieodkryty świat wypełniony brzmieniem, za którym w miarę jego poznawania coraz bardziej tęsknimy. Ta tęsknota wzrasta, szczególnie kiedy słyszymy muzykę, która nas otacza: graną w naszych kościołach lub tę płynącą z popkulturowych rozgłośni.
Jesteśmy przekonani, że naszym obowiązkiem jest to ukryte i niedostępne piękno przywracać i dzielić się nim ze wszystkimi – także tymi, którzy jeszcze nie wiedzą, jak bardzo taka muzyka może ich poruszyć i zachwycić. Tej misji nie uda nam się jednak wypełnić samotnie, potrzebne jest wsparcie i obecność osób, które doceniają sposób, w jaki staramy się ją realizować.
Tak widzą nas nasi Darczyńcy:
„Dobrze pamiętam pewne popołudnie, kiedy dotarłam dość zmęczona na Kujawską na wykład Michała Wilka i już na starcie zostałam z otwartością przyjęta i poczęstowana filiżanką mocnej kawy. Czasem dobra kawa w samą porę ma właśnie takie konsekwencje A tak poza tym jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej działalności, przestrzeni spotkania, którą tworzycie, pasji, którą potraficie obdarowywać innych, najwyższym poziomem, dbałością o każdy szczegół, długo by wymieniać."
Jolanta z Krakowa, Zachwycona
Fundację inCanto tworzy zespół złożony z 6 osób. To niewiele, jednak jesteśmy pewni, że misja, której się podjęliśmy jest w stanie poprawić świat i stworzyć go piękniejszym choć w małym wycinku. Dlatego w swoją pracę wkładamy wszystkie umiejętności i całe serce.
Przez trzy lata swojej działalności udało nam się stworzyć wiele istotnych projektów:
- zorganizowaliśmy 3 odsłony festiwalu Musica Divina, w której ramach odbyło się 16 koncertów
- wydaliśmy 6 płyt z dawną muzyką sakralną
- stowrzyliśmy platformę dystrybucji płyt współczesnych kompozytorów
- zorganizowaliśmy 27 wykładów i spotkań w ramach dwóch cykli
- zebraliśmy 56 000 zł w ramach akcji crowdfundingowych
Od 27 listopada 2020, w pierwszym możliwym terminie uzyskaliśmy status OPP (organizacji pożytku publicznego), co nas napawa dumą i radością, ale też wzbudza jeszcze większe poczucie odpowiedzialności za projekty, których się podejmujemy.
W działaniu najważniejsza jest dla nas jakość organizacji i dbałość o szczegóły: zapraszanie najciekawszych zespołów i artystów, dobór repertuaru, przygotowanie zaplecza organizacyjnego i ciekawych oraz estetycznych materiałów graficznych. Wychodzimy z założenia, że piękna muzyka potrzebuje odpowiedniej oprawy i okoliczności, aby się nią delektować.
Aby móc dalej podążać tą ścieżką potrzebujemy osób, które zobaczą wartość w naszych działaniach i je wesprą finansowo, a więc Darczyńców i Mecenasów. Jest to niełatwe z kilku powodów.
Po pierwsze, troska o kulturę jako dobro wspólne oraz idea mecenatu nie są jeszcze w Polsce społecznie ugruntowane. Po drugie, piękno muzyki to coś, czego nie da się pokazać na zdjęciu, czy opowiedzieć tak, by oddać jego pełnię. Sami od ponad trzech lat szukamy właściwych słów, by wyrazić. Dlatego tak bardzo zależy nam, aby ludzie przychodzili na nasze wydarzenia i mogli osobiście sprawdzić na czym polega to, co robimy i najważniejsze – jak może to zmienić rzeczywistość każdego z nas.
Skąd nasza nazwa?
Pochodzi z języka włoskiego, w którym incanto oznacza 'zachwyt', 'oczarowanie', a samo canto – 'śpiew'. Nazwa ta wskazuje się Fundacja powstała, by zachwycać muzyką, a poprzez zachwyt wskazywać na Tego, który jest źródłem wszelkiego Piękna.