Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Od gara zupy w zimie się zaczęło, bo bezdomnym w zimie potrzeba ciepła. Nad talerzem zupy zaczęły rodzić się relacje między domnymi a bezdomnymi i w rozmowach pojawiła się większa otwartość i dzielenie problemami oraz potrzebami.
Docieramy z pomocą do osób doświadczających bezdomności. Przed epidemią, co tydzień spotykaliśmy się przy ciepłej zupie na krakowskich Plantach w niedzielne wieczory. Aktualnie odwiedzamy znane nam miejsca niemieszkalne, jak pustostany, opuszczone altanki śmietnikowe czy kanały, a na Plantach zjawiamy się w każdą drugą niedzielę miesiąca. Prowadzimy Magazyn Ciepła, do którego od dobrych ludzi zbieramy ciepłe ubrania, namioty, śpwiory, obuwie zimowe, czystą bieliznę i środki higieniczne. Pomagamy w dostępie do pomocy lekarskiej, która dla osób nieubezpieczonych jest bardzo ograniczona. Chcemy też zapewnić osobom w kryzysie bezdomności dostęp do kultury, dlatego tworzymy Mobilną Bibliotekę, jak również zapraszamy do przestrzeni aktywizacji społecznej i zawodowej prowadzonej we współpracy z Żywą Pracownią. Końcem 2020 roku uruchomiliśmy Program Zupowego Mieszkania, do którego zaprosiliśmy 2 osoby doświadczające bezdomności. Obecnie prowadzimy dwa mieszkania wspierane, w których przebywają cztery osoby.
Jesteśmy grupą osób z różnych światów, która zaczęła razem działać, chcąc nieco zmienić kawałek świata na lepszy. Są wśród nas wierzący i ateiści, studenci, bezrobotni i pracujący, ludzie różnych zawodów, domni i bezdomni, kobiety i mężczyźni, dzieci i dorośli… Każdy jest mile widziany!
W chwili obecnej w naszych Zupowych Mieszkaniach mamy czterech lokatorów. Panowie mają bezpieczny dach nad głową i są otoczeni profesjonalną opieką. W codziennym funkcjonowaniu i próbie stopniowego stawania na własnych nogach wspierają ich instruktorzy aktywizacji społecznej i asystentka osób w kryzysie bezdomności. W ramach zajęć codziennie przychodzą do Żywej Pracowni i pod okiem instruktora aktywizacji działają w społecznym warsztacie rowerowym czy szwalni społecznej. Mają też regularne indywidualne spotkania z asystentką, która razem z nimi pracuje nad programem odzyskiwania i budowania podstawowych kompetencji społecznych potrzebnych na drodze wychodzenia z kryzysu bezdomności.
Ale to nie wszystko. Panowie sami z siebie angażują się też w działania Zupy na Plantach. Na przykład jeden z nich gotuje wielki gar pysznej herbaty (z cytrynami, pomarańczami, imbirem, goździkami i sokiem malinowym), z którą wolontariusze wyjeżdżają na pustostany, żeby podzielić się ciepłem z potrzebującymi. W przestrzeni aktywizacji mamy na ten moment cztery osoby.
Marzy nam się, żeby program aktywizacji się rozwijał. Chcemy też kontynuować nasze działania na ulicy i regularnie docierać ze wsparciem na pustostany. Cały czas się uczymy i chcemy działać coraz mądrzej, nie bać się realizować odważnych pomysłów i próbować innowacyjnych rozwiązań.
Na realizację tych planów potrzebne są środki finansowe. Dlatego nieśmiało prosimy Was o przekazanie Zupie na Plantach Waszego 1,5%. Robimy to w imieniu Juraja, Pawła, Zbyszka, Saszy i innych osób w kryzysie, które mamy nadzieję mądrze wspierać i im towarzyszyć.
Już teraz dziękujemy w imieniu całej Zupy za Wasze wsparcie i zaufanie.
Fundacja ZUPA jest zapleczem organizacyjnym inicjatywy Zupa na Plantach. Od listopada 2016 roku nasi wolontariusze w każdą niedzielę gotują razem zupę, a następnie spotykają się na krakowskich Plantach przy wspólnym posiłku z osobami doświadczającymi bezdomności. Nasza inicjatywa promuje lokalny wolontariat zrzeszając ponad 600 wolontariuszy, z czego regularnie działających w bieżących projektach w czasie epidemii jest ok. 150 osób. Wspomagamy tym samym rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, tworząc przestrzeń spotkania dla osób domnych i tych w kryzysie bezdomności, ubogich czy starszych. Zwiększamy świadomość dot. problematyki osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Poprzez udzielną pomoc w postaci prowadzenia Magazynu Ciepła i przekazywanie odzieży, obuwia, plecaków, śpiworów czy środków higienicznych osobom bez domów dbamy o doraźną pomoc materialną osób w kryzysie bezdomności. W ramach działań mających na celu ochronę i promocję zdrowia, rewitalizację czy przeciwdziałanie patologiom społecznym, grupa streetworkingowa wolontariuszy odwiedza ok. 120 osób co tydzień w miejscach niemieszkalnych na terenie Krakowa.
Działania streetworkingowe prowadzone są przez wolontariuszy Zupy na Plantach od wiosny 2017 roku, co pozwoliło nam zbudować bazę wiedzy o niemieszkalnych miejscach Krakowa, a także zdobyć doświadczenie w skutecznej i mądrej pomocy osobom mieszkającym na ulicy. Wolontariusze Zupy współpracują ze Strażą Miejską, krakowskim oddziałem Monar Drop-in przy ul. Krakowskiej 19 czy krakowskim MOPSem oraz innymi organizacjami działającymi w obszarach bezdomności, by pomoc niesiona konkretnym osobom żyjącym na ulicy była efektywna i ukierunkowana na konkretną osobę potrzebującą. W 2020 roku odbyło się około 110 wyjazdów w miejsca niemieszkalne. Dodatkowo w 2020 roku rozpoczęliśmy Program Zupowe Mieszkanie, w nurcie „housing first”, do którego zaprosiliśmy dwie osoby, poznane podczas działań streetworkingowych i aktywizacyjnych, które aktualnie są objęte naszym projektem. Uczestniczą oni też w organizowanych przez nas warsztatach i współpracują z wolontariuszami przy przygotowywaniu wyjazdów streetworkingowych. Pod koniec 2021 roku uruchomiliśmy drugie mieszkanie wspierane.
We współpracy z Żywą Pracownią prowadzimy aktywizację społeczną i zawodową angażując objęte programem cztery osoby w kryzysie bezdomności w codzienne działania w naszej siedziby. Działa Szwalnia Społeczna, która jest miejscem integracji oraz aktywizacji, gdzie osoby z doświadczeniem bezdomności i niepełnosprawnościami uczą się podstaw kroju i szycia angażując się wraz z zespołem pracowni i wolontariuszami w projekty charytatywne (np. szyją maskotki dla dzieciaków ze szpitali psychiatrycznych, woreczki na kosmetyki czy czapki dla osób bezdomnych) oraz projekty społeczno-kulturalne realizowane we współpracy z instytucjami kultury i NGOs’ami. W czasie trwania epidemii osoby w kryzysie bezdomności wraz z rękodzielnikami włączyły się w szycie maseczek dla wolontariuszy Fundacji ZUPA wyjeżdżających z pomocowymi paczkami w miejsca niemieszkalne. Maseczki te rozdawane były także samym osobom doświadczającym bezdomności. Aktualnie prężnie działa także Społeczny Warsztat Rowerowy, gdzie osoby z doświadczeniem bezdomności pod fachowym okiem instruktora aktywizacji, serwisują, naprawiają, a czasem dają zupełnie nowe życie rowerom. Jesienią 2020 roku ekipa warsztatu pod nazwą "Wrona i Kompany" zaprosiła mieszkańców Krakowa na otwarte warsztaty serwisowania rowerów i upcyklingowego dizajnu w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020. Pod okiem panów ze Społecznego Warsztatu Rowerowego prowadzących warsztaty, korzystając z dostępnych w warsztacie narzędzi, mieszkańcy Krakowa mogli samodzielnie krok po kroku dokonać podstawowego serwisu własnych rowerów. Także zupełnie niepozorne odpady z warsztatu rowerowego – dziurawe dętki i zerwane łańcuchy posłużyły na upcyklingowych warsztatach rękodzielniczych jako materiały do stworzenia eleganckich portfeli i piórników, pasków do spodni i breloczków na klucze i torebki.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja ZUPA” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi