Fundacja ZUPA jest zapleczem organizacyjnym inicjatywy Zupa na Plantach. Od listopada 2016 roku nasi wolontariusze w każdą niedzielę gotują razem zupę, a następnie spotykają się na krakowskich Plantach przy wspólnym posiłku z osobami doświadczającymi bezdomności. Nasza inicjatywa promuje lokalny wolontariat zrzeszając ponad 600 wolontariuszy, z czego regularnie działających w bieżących projektach w czasie epidemii jest ok. 150 osób. Wspomagamy tym samym rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, tworząc przestrzeń spotkania dla osób domnych i tych w kryzysie bezdomności, ubogich czy starszych. Zwiększamy świadomość dot. problematyki osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Poprzez udzielną pomoc w postaci prowadzenia Magazynu Ciepła i przekazywanie odzieży, obuwia, plecaków, śpiworów czy środków higienicznych osobom bez domów dbamy o doraźną pomoc materialną osób w kryzysie bezdomności. W ramach działań mających na celu ochronę i promocję zdrowia, rewitalizację czy przeciwdziałanie patologiom społecznym, grupa streetworkingowa wolontariuszy odwiedza ok. 120 osób co tydzień w miejscach niemieszkalnych na terenie Krakowa.
Działania streetworkingowe prowadzone są przez wolontariuszy Zupy na Plantach od wiosny 2017 roku, co pozwoliło nam zbudować bazę wiedzy o niemieszkalnych miejscach Krakowa, a także zdobyć doświadczenie w skutecznej i mądrej pomocy osobom mieszkającym na ulicy. Wolontariusze Zupy współpracują ze Strażą Miejską, krakowskim oddziałem Monar Drop-in przy ul. Krakowskiej 19 czy krakowskim MOPSem oraz innymi organizacjami działającymi w obszarach bezdomności, by pomoc niesiona konkretnym osobom żyjącym na ulicy była efektywna i ukierunkowana na konkretną osobę potrzebującą. W 2020 roku odbyło się około 110 wyjazdów w miejsca niemieszkalne. Dodatkowo w 2020 roku rozpoczęliśmy program „Zupowe mieszkanie”, w nurcie „housing first”, do którego zaprosiliśmy 2 osoby, poznane podczas działań streetworkingowych i aktywizacyjnych, które aktualnie są objęte naszym projektem. Uczestniczą oni też w organizowanych przez nas warsztatach i współpracują z wolontariuszami przy przygotowywaniu wyjazdów streetworkingowych.
We współpracy z Żywą Pracownią prowadzimy aktywizację społeczną i zawodową angażując objęte programem 5 osób w kryzysie bezdomności w codzienne działania w naszej siedziby. Działa Szwalnia Społeczna, która jest miejscem integracji oraz aktywizacji, gdzie osoby z doświadczeniem bezdomności i niepełnosprawnościami uczą się podstaw kroju i szycia angażując się wraz z zespołem pracowni i wolontariuszami w projekty charytatywne (np. szyją maskotki dla dzieciaków ze szpitali psychiatrycznych, woreczki na kosmetyki czy czapki dla osób bezdomnych) oraz projekty społeczno-kulturalne realizowane we współpracy z instytucjami kultury i NGOs’ami. W czasie trwania epidemii osoby w kryzysie bezdomności wraz z rękodzielnikami włączyły się w szycie maseczek dla wolontariuszy Fundacji ZUPA wyjeżdżających z pomocowymi paczkami w miejsca niemieszkalne. Maseczki te rozdawane były także samym osobom doświadczającym bezdomności. Aktualnie prężnie działa także Społeczny Warsztat Rowerowy, gdzie osoby z doświadczeniem bezdomności pod fachowym okiem instruktora aktywizacji, serwisują, naprawiają, a czasem dają zupełnie nowe życie rowerom. Jesienią 2020 roku ekipa warsztatu pod nazwą "Wrona i Kompany" zaprosiła mieszkańców Krakowa na otwarte warsztaty serwisowania rowerów i upcyklingowego dizajnu w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020. Pod okiem panów ze Społecznego Warsztatu Rowerowego prowadzących warsztaty, korzystając z dostępnych w warsztacie narzędzi, mieszkańcy Krakowa mogli samodzielnie krok po kroku dokonać podstawowego serwisu własnych rowerów. Także zupełnie niepozorne odpady z warsztatu rowerowego – dziurawe dętki i zerwane łańcuchy posłużyły na upcyklingowych warsztatach rękodzielniczych jako materiały do stworzenia eleganckich portfeli i piórników, pasków do spodni i breloczków na klucze i torebki.