Jak przekazać 1% podatku na pomoc Ukrainie?
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) jak co roku mogą przekazać 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Mogą tego dokonać w dwojaki sposób:
- W drodze składanej deklaracji podatkowej,
- Za pomocą odrębnie składanego oświadczenia PIT-OP.
Co do zasady pierwsza z wyżej wyszczególnionych metod jest preferowana przez podatników, gdyż przekazania 1% podatku dokonuje się przy okazji wypełniania deklaracji PIT. Jednakże są pewne grupy podatników, które nie są zobowiązane do składania zeznania rocznego, a chciałyby skorzystać ze swojego uprawnienia do obdarowania 1% podatku na rzecz wybranej przez siebie OPP. W takiej sytuacji należy wypełnić odrębny formularz PIT-OP, który jest składany w urzędzie skarbowym przez:
- emerytów bądź rencistów,
- osoby, które otrzymały od organu rentowego roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za miniony rok,
- osoby, które za 2021 r. nie osiągnęły dochodów, które wykazuje się na składanych deklaracjach PIT-36 albo PIT-37.
W jakim terminie można przekazać 1% na OPP na pomoc Ukrainie?
Niezależnie od wybranej metody na przekazanie 1% swojego podatku za 2021 rok, należy tego dokonać najpóźniej do dnia rozliczenia właściwego zeznania rocznego za miniony rok. W przypadku większości deklaracji tj. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39 będzie to termin 2 maja 2022 roku. Również podatnicy rozliczający się w drodze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (czyli za pośrednictwem PIT-28) mogą przekazać swój 1% podatku. Co prawda termin na składanie PIT-28 za poprzedni rok upłynął wraz z ostatnim dniem lutego, jednakże takiej sytuacji wciąż możliwe jest rozdysponowanie swoim odsetkiem podatku. W takim przypadku należy to zrobić poprzez złożenie korekty zeznania rocznego w ciągu miesiąca od upływu terminu na złożenie zeznania podatkowego.
Jaka OPP na rzecz pomocy Ukrainie?
Niezbędnym warunkiem, jaki organizacja musi spełnić, by móc otrzymać 1% jest wpis w ustawowym wykazie organizacji pożytku publicznego, publikowanym przez Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności. Status organizacji pożytku publicznego organizacja może otrzymać pod warunkiem, że jej działalność trwa od przynajmniej dwóch lat.
Jak przekazać 1% na pomoc Ukrainie - instrukcja
Aby wesprzeć wybraną przez nas Organizację Pożytku Publicznego należy dysponować podstawowymi informacjami o niej. W pierwszej kolejności należy wpisać w odpowiedniej rubryce deklaracji podatkowej lub PIT-OP numer wpisu OPP do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kwotę jaką przekazujemy na jej rzecz.
Należy pamiętać, że można wskazać tylko jedną OPP do otrzymania 1% podatku, wynikającego z zeznania składanego za 2021 rok. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu (gdyż osiąga przychody z różnych źródeł lub form opodatkowania) – w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.