PIT-11 – jego rola procesie rozliczeń PIT za rok 2020
PIT 11 za rok 2020 jest niezwykle ważnym dokumentem, gdyż na podstawie zawartych w nim danych podatkowych rozliczamy PIT-37 w sezonie rozliczeniowym 2021. W PIT-11 znaleźć się powinny wszystkie informacje dotyczące pobranych zaliczek na podatek przez płatnika oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
PIT-11 dostarczyć musi przede wszystkim pracodawca, ale również inni płatnicy tacy, jak spółdzielnie rolnicze, akademie nauk i instytuty badawcze oraz uczelnie, areszty śledcze, jak i urzędy pracy, ale również instytucje, w których podatnik pracował w związku ze stażem uczniowskim, praktykami absolwenckimi. Ze względu na wagę rozliczenia płatnika w PIT-11 nie należy lekceważyć faktu nieotrzymania tego dokumentu w terminie do 1 marca 2021 roku.
W sytuacji, kiedy minął termin na otrzymanie PIT-11 od pracodawcy (w 2021 r. jest to 1 marca) należ podjąć interwencję u pracodawcy i wyjaśnić powody braku deklaracji. W sytuacji, kiedy to nie pomoże, warto wysłać oficjalne ponaglenie listem poleconym. Kiedy i te działania zawiodą, a deklaracja nie pojawiła się także w urzędzie skarbowym, należy przygotować deklarację z kwotami np. przelewów od pracodawcy, a później dokonać korekty.
Co zrobić, gdy nie mamy PIT-11?
Podatnik w takim przypadku w pierwszym kroku powinien zwrócić się do pracodawcy z prośbą o wyjaśnienie przyczyny niedostarczenia PIT-11. Gdy tylko będzie możliwość jego uzyskania, należy niezwłocznie rozpocząć rozliczenie.
Jeśli płatnik nie odpowiada, czy też nie reaguje na prośbę o wysłanie PIT-11, można również interweniować w urzędzie skarbowym, gdyż płatnik jest obciążany karą grzywny za niewysłane rozliczenie PIT-11. W przypadku, gdy PIT-11 zaginął, ale został wysłany, pracodawca jest zobowiązany do wystawienia kopii PIT-11.
Jeśli wszelkie próby uzyskania PIT-11 nie przyniosły rezultatów, można sprawdzić wstępnie wypełniony PIT na portalu e-Urząd Skarbowy w zakładce Twój e-PIT. Tu powinniśmy znaleźć brakujące dane z PIT-11.
Warto pamiętać, że za niewysłanie deklaracji podatkowej w terminie do 30 kwietnia 2021 roku, grozi podatnikowi kara grzywny. Lepiej więc wysłać PIT bez korekty z błędami, niż nie wysłać go w ogóle z powodu braku PIT-11. Za brak wysłanego PIT odpowiada bowiem zawsze podatnik.