Fajnie, łatwo, bezproblemowo.👍
2024-04-30 16:49
źródło: Facebook7 milionów Polaków skorzystało z PITax.pl w 2023 r.
Urzędy skarbowe wypłaciły już ponad MILIARD zł zwrotu podatku podatnikom rozliczonym w PITax.pl
Data aktualizacji: 13-08-2024, 15:28
Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem na temat rozliczenia PIT 2024/2025 przygotowanym przez PITax.pl Łatwe podatki. Znajdą w nim Państwo główne informacje na temat rozliczenia rocznego PIT 2024/2025. Z poniższych informacji dowiedzą się Państwo, kiedy należy złożyć PIT-37, a kiedy PIT-36 oraz jaki druk PIT należy wybrać do danych dochodów. Podpowiadamy również o tym, jak rozliczyć dochody zagraniczne w polskim PIT, jak sprawdzić status rozliczenia, a na końcu przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane przez podatników w zeznaniach rocznych PIT.
Spis treści
Wstęp
Rozliczenie PIT przez Internet
Zmiany w PIT 2024/2025
Rozliczenie przez Urząd Skarbowy
Rozliczenie dochodów zagranicznych
Do kiedy rozliczyć?
Częste błędy
Rozliczenie PIT 2024/2025…
Według druku
PIT-37 czy PIT-36?
Pytania
Co to jest PIT?
Rozliczenie PIT po terminie – co zrobić?
Jak się rozliczyć, razem czy osobno?
Czy mogę rozliczyć PIT przez Internet, a wysłać pocztą?
Jak długo czekać na zwrot podatku?
Jak zapłacić niedopłatę podatku?
Jak sprawdzić status mojego rozliczenia?
Wybierz rozliczenie PIT 2025 z PITax.pl. Rozliczamy każdy rodzaj dochodów; dochody z emerytur, z pracy, z zagranicy, z działalności gospodarczej, ze sprzedaży nieruchomości, czy dochody z papierów wartościowych. Nie wiesz, jak wypełnić PIT 2025 - wystarczy, że odpowiesz na parę prostych pytań, a program do PIT na podstawie odpowiedzi wybierze właściwy druk PIT oraz wyliczy odpowiednią wysokość podatku wraz z należnymi Ci ulgami. Rozliczenie PIT 2025 przez internet z PITax.pl jest proste!
Do bezpłatnego rozliczenia PITu za 2024 rok przez internet polecamy nasz program PITax.pl. W tej darmowej aplikacji, dostępnej z poziomu przeglądarki lub po pobraniu wersji instalacyjnej możemy utworzyć konto podatnika dla siebie, znajomych oraz rodziny i rozliczyć deklaracje PIT na komputerze, a następnie wysłać druk online do Urzędu Skarbowego.
Aby rozliczyć PIT internetowo przygotuj dane o przychodzie za miniony rok 2024, w przypadku najpopularniejszego PIT-37 będzie to zapewne PIT-11. Przed rozliczeniem określ, z których ulg i odliczeń możesz, i chcesz skorzystać oraz przygotuj kwotę przychodu za miniony rok (będzie potrzebna do wysłania PIT przez Internet). Znajdziesz go na zeszłorocznej deklaracji PIT, wypełnianej za 2024 rok.
Następnie uruchom program do rozliczenia PIT 2025 - PITax.pl online, lub pobierz na komputer, załóż konto, i otwórz kreator rozliczenia PIT za 2024. W następnych krokach m.in:
Po wysłaniu PIT za 2024 przez Internet, pamiętaj o pobraniu UPO - Urzędowego Poświadczenia Odbioru, który jest oficjalnym potwierdzeniem statusu wysłania deklaracji do Urzędu Skarbowego.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany obowiązujące przy rozliczeniach 2024 pit w 2025 roku. Przypominamy, że PITax.pl uwzględnia wszystkie z nich, dzięki czemu twoje rozliczenie pit urząd skarbowy na pewno uzna za bezbłędne. Do najważniejszych zmian obowiązujących przy rozliczeniu PIT za 2024 należą:
Gubisz się? Pamiętaj, że wszystkie zmiany w przepisach uwzględni Program do rozliczenia PIT 2025 – podatnik wprowadza tylko dane z PIT-11 lub innego dokumentu, a system automatycznie oblicza podatek za 2024.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2023 rok?
Sprawdź teraz!15 lutego 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło system "Twój e-PIT", zastępujący wcześniejszy pomysł rozliczenia PIT przez urząd skarbowy. Według założeń, podatnik rozliczający PIT-37 i PIT-38 po zalogowaniu się na konto otrzyma wstępnie wypełniony formularz za 2024 rok. Będzie mógł:
Niestety pierwsze dni pokazały że może dochodzić do przeciążeń systemu. Dlatego nie zwlekaj z rozliczeniem PIT 2024 i wybierz PITax.pl. Więcej o programie "Twój e-PIT" przeczytasz w obszernym przewodniku po programie "Twój e-PIT" na stronie PITax.pl.
Obowiązek rozliczenia się w PIT za 2024 rok z dochodów zagranicznych zależy od dwóch czynników:
Rezydencja podatkowa w Polsce występuje, gdy przebywamy w Polsce dłużej niż 183 dni w roku (chodzi o łączną liczbę dni, a nie kolejno po sobie następujących) lub mamy w Polsce ośrodek interesów osobistych lub życiowych (np. pracę, firmę, rodzinę).
Jeśli z danym krajem Polska ma podpisaną tzw. umowę z odliczeniem proporcjonalnym i powyższe dane będą spełnione, czyli posiadamy polską rezydencją podatkową - mamy obowiązek rozliczyć się w Polsce z dochodów zagranicznych (niezależnie od tego, czy w Polsce uzyskiwaliśmy dochody, czy nie).
Dochody zagraniczne wpisujemy w odpowiednie pozycje (w zależności od rodzaju dochodów) do sekcji D w PIT-36.
Jeśli z danym krajem Polska ma podpisaną tzw. umowę z wyłączeniem z progresją - to:
Przy rocznych rozliczeniach musimy pamiętać, aby nie przekroczyć odpowiednich terminów złożenia PIT. Poniżej lista terminów złożenia najpopularniejszych zeznań PIT:
Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu pod adresem: Do kiedy PIT?
Termin złożenia zeznania i zapłaty podatku może być inny - ważne, aby nie przekroczyć 30 kwietnia 2025 r. Na przykład można złożyć PIT 15 marca, a podatek zapłacić dopiero w kwietniu bądź w ostatni dzień terminu złożenia deklaracji.
Na korektę PIT w zakresie obliczeniowym mamy czas 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym składaliśmy PIT i upłynął termin płatności podatku. Korekta nie jest możliwa, gdy urząd już rozpoczął kontrolę względem nas.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutPoprawne, bezbłędne rozliczenie PIT 2025 wymaga dużej skrupulatności, uwagi oraz skupienia. Szybkie wypełnianie PIT może być przyczyną wielu błędów. Oto błędy najczęściej występujące w rocznych rozliczeniach:
Aby ustrzec się przed błędami w PIT, najlepszym rozwiązaniem będzie rozliczenie PITu przez internet.
Wypełniając zeznanie roczne za pomocą programu do PIT 2024 PITax.pl trudno o błędy, ponieważ program na bieżąco informuje o braku wpisania obowiązkowych danych, np. PESEL-u, a także wylicza odpowiednie kwoty wraz z uwzględnieniem ustawowych limitów odliczeń. PITax.pl aktualizuje wszelkie dane na bieżąco więc użytkownik zawsze ma pewność, że wysłał do urzędu aktualnie obowiązujący formularz PIT.
PIT-28 - jest to PIT przeznaczony do rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtowo, najmu prywatnego - opodatkowanego 8,5/12,5-procentową stawką ryczałtu oraz dochodów ze sprzedaży produktów rolnych i zwierzęcych nieprzetworzonych w sposób przemysłowy - opodatkowanych 2-procentowym podatkiem.
PIT-36 - jest to druk PIT, na którym należy wykazać dochody zagraniczne, dochody z działalności gospodarczej wg 12/32-proc. stawki podatku, dochody małoletnich dzieci.
PIT-36L - to formularz, na którym rozliczamy dochody z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej - opodatkowanych 19-procentową stawką podatku.
PIT-37 - jest to najczęściej składane rozliczenie roczne PIT (opodatkowane stawką 12/32 proc. PIT). W PIT-37 wykazujemy dochody z pracy, emerytur, rent, umów o dzieło/zlecenie, czy z działalności wykonywanej osobiście - uzyskiwanych za pośrednictwem płatnika, czyli podmiotu pobierającego z naszego wynagrodzenia zaliczki na podatek.
PIT-38 - ten PIT wybieramy dla wykazania dochodów uzyskanych z papierów wartościowych, kapitałów pieniężnych.
PIT-39 - na PIT-39 rozliczamy dochody ze sprzedaży nieruchomości - jeśli od dnia nabycia, do dnia sprzedaży nieruchomości nie minęło 5 lat.
PIT-37 oraz PIT-36 to dwa najpopularniejsze PIT-y, które podatnicy rozliczają z urzędem skarbowym. PIT-37 służy do wykazania podstawowych dochodów, czyli dochodów z pracy, emerytur, rent, umów o dzieło/zlecenie, czy z działalności wykonywanej osobiście. Natomiast PIT-36 służy do wykazania dochodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej - opodatkowanych na zasadach ogólnych, dochodów zagranicznych oraz dochodów małoletnich dzieci.
PIT-37 oraz PIT-36 wzajemnie się wykluczają. Oznacza to, że do urzędu możemy złożyć albo PIT-36 albo PIT-37. Dlatego też jeśli uzyskaliśmy dochody, które należy wykazać na PIT-36 (np. z pracy za granicą) oraz dochody “podstawowe” wykazywane na PIT-37 (np. z emerytur), to te dochody przynależne na PIT-37 należy wykazać na PIT-36.
Podsumowując: na PIT-37 wykazujemy dochody z pracy, emerytur, rent, działalności osobistej - ale gdy oprócz powyższych dochodów uzyskaliśmy w danym roku również dochody z działalności. gospodarczej, z zagranicy i inne przewidziane dla PIT-36 - to wtedy wszystkie dochody wykazujemy tylko i wyłącznie na PIT-36.
Polecamy rozliczenie PIT 2024 przez internet - rozliczenie PIT on line jest dużo łatwiejsze i szybsze niż rozliczenie PIT ręcznie, a ponadto program do PIT sam uwzględnia odpowiednie limity danych ulg.
PIT, to skrót od angielskiego wyrażenia “Personal Income Tax”, czyli podatek dochodowy. Rozliczenie PIT-ów polega na obliczeniu rocznego podatku od uzyskanych w ubiegłym roku dochodów osobistych (np. z pracy, z emerytur, rent, z umów o dzieło/zlecenie, z działalności osobistej, z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, czy ze sprzedaży nieruchomości). W zależności od zapłaconego podatku w ciągu roku (np. poprzez zaliczki na podatek pobierane przez pracodawcę) w końcowym PIT może nam wyjść nadpłata podatku - czyli urząd skarbowy musi nam zwrócić, to co zostało przez nas (pracodawcę) zapłacone nadmiarowo lub niedopłata podatku - wtedy to my musimy dopłacić brakującą część podatku do urzędu. Na zwrot podatku urzędy mają trzy miesiące od dnia otrzymania PIT lub 45 dni w przypadku deklaracji złożonych elektronicznie po 15 lutego 2025 r., czyli im szybciej wyślemy PITy 2024, tym szybciej dostaniemy zwrot. Z kolei na zapłatę podatku do urzędu mamy czas do końca stycznia (dla PIT-28) lub do końca kwietnia (dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39).
Brakujący podatek możemy zapłacić w formie gotówkowej (np.w kasie urzędu, na poczcie, w banku lub w SKOK-u - używając specjalnych druków polecenia wpłaty/przelewu) lub w formie bezgotówkowej, czyli poprzez przelew z konta bankowego.
Zwrot podatku może być nam dostarczony pocztą na adres wskazany w PIT lub na nasze konto bankowe - w zależności od naszej dyspozycji złożonej w urzędzie. Zwrot możemy również odebrać osobiście w kasie urzędu skarbowego.
Ustawowym terminem na złożenie zeznań rocznych dla wszystkich podatników PIT jest 30 kwietnia 2025 r. - dla PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.
Gdy spostrzeżemy się, że nie dopełniliśmy obowiązku wobec urzędu skarbowego w wymaganym terminie, musimy złożyć PIT do urzędu niezwłocznie po tym, jak tylko to zauważymy. Ponadto do rozliczenia PIT powinniśmy dodać czynny żal oraz zapłacić należny podatek (jeśli z rozliczenia PIT wychodzi podatek do zapłaty).
Jeśli z rocznego zeznania wynika zwrot podatku także musimy złożyć zaległy PIT.
Można również napisać dlaczego nie dopełniliśmy obowiązku (np. nieznajomość prawa, zagubienie się w przepisach, pomyłka itp.) – te informacje nie są niezbędne, jednak dobrze je napisać.
Źródła wiedzy:
Ustawa o podatku dochodowym z dnia 26 lipca 1991 r. (PDF) - Zobacz
PIT, to skrót od angielskiego wyrażenia (Personal Income Tax), co oznacza nic innego jak podatek dochodowy od osób fizycznych. Rozliczenie PIT polega na obliczeniu rocznego podatku od uzyskanych w ubiegłym roku dochodów osobistych (np. z pracy, z emerytur, rent, z umów o dzieło/zlecenie, z działalności osobistej, z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, czy ze sprzedaży nieruchomości). W zależności od zapłaconego podatku w ciągu roku (np. poprzez zaliczki na podatek pobierane przez pracodawcę) w końcowym PIT może nam wyjść nadpłata podatku - czyli urząd skarbowy musi nam zwrócić, to co zostało przez nas (pracodawcę) zapłacone nadmiarowo lub niedopłata podatku - wtedy to my musimy dopłacić brakującą część podatku do urzędu skarbowego.
Ostatecznym terminem na złożenie wszystkich deklaracji PIT za 2024 r. jest 30 kwietnia 2025 r. - do tego dnia rozliczymy nasze PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.
Gdy spostrzeżemy się, że nie dopełniliśmy obowiązku wobec urzędu skarbowego w wymaganym czasie, musimy złożyć PIT do urzędu niezwłocznie po tym, jak tylko to zauważymy. Ponadto do rozliczenia PIT powinniśmy dodać czynny żal oraz zapłacić należny podatek (jeśli z rozliczenia PIT wychodzi podatek do zapłaty).
Jeśli z rocznego zeznania wynika zwrot podatku także musimy złożyć zaległy PIT oraz czynny żal.
Rozliczenie wspólnie z małżonkiem to popularny sposób na obniżenie podatku. Najczęściej decydują się na to małżeństwa, w których jedna z osób przekracza próg podatkowy (120 000 zł dochodu), podczas gdy druga zarabia znacznie mniej.
Tak, w programie PITax.pl dostępnym na stronie możesz rozliczyć PIT 2024/2025 za pomocą aplikacji, a następnie pobrać wypełniony formularz, wydrukować i wysłać pocztą.
Urzędy Skarbowe na zwrot podatku mają maksymalnie 90 dni od dnia złożenia deklaracji w formie tradycyjnej (papierowej) lub 45 dni w przypadku deklaracji elektronicznych wysłanych po 15 lutego 2025 r.
W przypadku wystąpienia zaległości podatkowej, możemy ją zapłacić przekazem pocztowym, przelewem bankowym lub w kasie urzędu skarbowego. Warto pamiętać, że zapłaty podatku należy dokonać w ustawowym terminie na złożenie PIT, czyli w przypadku deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39 do 30 kwietnia 2025 r.
Jeżeli chcemy sprawdzić czy rozliczenie PIT 2025 trafiło do urzędu, status wysyłki znajdziemy w pobranym UPO po wysłaniu deklaracji przez Internet, lub potwierdzeniem odbioru, jeżeli takowe dołączymy do zeznania wysyłanego pocztą. Status zwrotu podatku możemy natomiast sprawdzić na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów: https://www.podatki.gov.pl/pit/.
Zalety rozliczenia PIT z PITax.pl
korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek
system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi
z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych
z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)
Opinie użytkowników
Fajnie, łatwo, bezproblemowo.👍
2024-04-30 16:49
źródło: FacebookDzięki programowi PITax.pl można wypełnić PIT bez większego zdenerwowania. A to bardzo ważne w tym okresie.
2024-04-26 11:40
źródło: FacebookFajny i szybki program ułatwiający rozliczenie się z US ale największy plus jest taki, że można samemu decydować o tym komu przekazać 1,5% podatku, polecam
Kasik
źródło: E-mailBardzo szybko i sprawnie. Od wielu lat korzystam z PITaxa
2024-04-15 20:11
źródło: FacebookSzybkość i prostota wyjaśnień oraz wypełnienia Pitu.
2024-04-11 19:38
źródło: FacebookBuena opción para la comunidad hispana.
2024-04-08 09:00
źródło: FacebookTrzeba przyznać że prosta i intuicyjna apka. prowadząca użytkownika za rękę.
2024-04-04 11:03
źródło: FacebookPITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.
Rozlicz PIT OnlineFormularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi