Data aktualizacji: 23-10-2024, 15:40
Twój e-PIT 2024/2025
Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznania podatkowe dla osób fizycznych. Czym jest usługa Twój e-PIT i jak z niej korzystać? W jaki sposób modyfikować w niej e-PITy 2024/2025? Dlaczego wybrać rozliczenie z PITax.pl Łatwe podatki? Sprawdź i przekonaj się, że cały proces przebiega łatwo, wygodnie i bezpiecznie.
Spis treści
Czym jest Twój e-PIT?
Usługa Twój e-PIT za 2024 rok
Bezpieczeństwo rozliczenia w Twój e-PIT 2025
Wysłanie deklaracji e-PIT 2025 przez Internet
Więcej:
e-PITy 2024-2025 – szczegóły rozliczenia
Kiedy nie trzeba składać deklaracji podatkowej?
Darmowe e-PITy w 2024/2025
Z każdym rokiem rośnie rola e-PITów, czyli deklaracji PIT online wypełnianej przez internet. W 2025 r. skorzystanie z aplikacji do wypełniania zeznań rocznych (PIT za 2024 r.) może okazać się koniecznością, a to za sprawą Polskiego Ładu i jego licznych modyfikacji.
W 2025 r. warto skorzystać z programu do PIT 2025 (do rozliczenia PIT za 2024 przygotowanego przez specjalistów w dziedzinie nie tylko informatyki, ale również podatków.
Czym jest Twój e PIT?
Twój e PIT 2024/2025 to usługa podatkowa Ministerstwa Finansów, która po raz pierwszy została udostępniona 15 lutego 2019 roku. Podatnicy, którzy korzystają z tej usługi, nie muszą wypełniać żadnych dokumentów, aby rozliczyć swój podatek – zeznanie podatkowe (uzupełnione danymoi zgromadzonymi przez administrację skarbową) czeka na nich w wersji elektronicznej w e-Urzędzie Skarbowym na stronie podatki.gov.pl. Po zalogowaniu się do usługi, podatnicy mają możliwość weryfikacji, modyfikacji lub odrzucenia przygotowanej deklaracji.
Czym się różni Twój e PIT od systemu PITax.pl Łatwe podatki?
Program do rozliczeń PITax.pl zawiera pełny pakiet narzędzi cyfrowych potrzebnych do rozliczenia PIT przez internet. Korzystając z PITax.pl, podatnicy mogą wypełnić wszystkie wymagane formularze podatkowe oraz skorzystać ze wszystkich dostępnych ulg i odliczeń za rok 2024.
W usłudze Twój e-PIT deklaracje PIT-11 są automatycznie uwzględniane w rozliczeniu, podczas gdy w naszym systemie informacje z PIT-11 i innych deklaracji podatnik wprowadza samodzielnie.
PITax.pl Łatwe podatki każdego roku aktualizuje system rozliczeniowy e-deklaracji tak, by spełniał on aktualnie obowiązujące standardy i odzwierciedlał każdą zmianę w prawie podatkowym. Dlatego rozliczając się w PITax.pl można mieć pewność, że cały proces przygotowania deklaracji przebiegnie bez zakłóceń, a system rozliczeniowy wybierze najkorzystniejsze z punktu widzenia podatnika ulgi.
Usługa Twój ePIT za 2024 rok
Zeznania za rok 2024 w usłudze Twój e-PIT są dostępne od 15 lutego 2025 r. po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego na podatki.gov.pl. Od tego dnia w e-Urzędzie Skarbowym czekać będą na podatników wypełnione deklaracje PIT-37, PIT-28, PIT-36 i PIT-38. Oznacza to, że skorzystanie z usługi Twój e-PIT „zwalnia” wybranych podatników z obowiązku samodzielnego składania deklaracji podatkowej.
Automatycznie wypełnioną e-deklarację podatnik będzie mógł zatwierdzić, zmodyfikować (tj. uzupełnić dane w deklaracji, jeśli KAS nimi nie dysponował) lub odrzucić, a następnie rozliczyć się samodzielnie.
W przypadku, gdy podatnik nie podejmie żadnych działań, wraz z końcem okresu rozliczeniowego system uzna, że podatnik zaakceptował przedstawione wyliczenia i automatycznie prześle rozliczenie do urzędu skarbowego. Pomimo zalet takiego rozwiązania należy pamiętać, że automatycznie przygotowane zeznanie może nie uwzględniać przysługujących podatnikowi ulg i odliczeń, a prawo do przekazania 1,5% dla wskazanej organizacji pożytku publicznego (OPP) może zostać niewykorzystane.
Twój e-PIT automatycznie uwzględnia jedynie część dostępnych ulg i odliczeń, dlatego zaleca się weryfikację przygotowanego przez KAS rozliczenia. Należy także zaznaczyć, że Twój e-PIT wciąż nie zapewnia rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-28 i PIT-36). W przypadku automatycznie przygotowanych deklaracji podatnik jest zobowiązany do uzupełnienia informacji, których KAS może nie posiadać.
Bezpieczeństwo rozliczenia w Twój e-PIT 2025
Ministerstwo Finansów zapewnia, że systemy informatyczne odpowiedzialne za realizację usługi Twój e-PIT uniemożliwiają dostęp do tajemnic skarbowych dla osób nieuprawnionych, a rozwiązania informatyczne resortu zapewniają odpowiedni poziom cyberbezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo rozliczenia w serwisie PITax.pl Łatwe podatki
System podatkowy PITax.pl Łatwe podatki działa na identycznych zasadach jak bankowość elektroniczna – ePIT-y na pitax.pl zostały zabezpieczone najwyższej klasy certyfikatem szyfrowania EV SSL używanym przez największe światowe banki.
Nasz program nie wymaga instalacji na urządzeniu użytkownika, dlatego też nie naraża jego danych podatkowych na niebezpieczeństwo. Rozliczenia e-PIT i wszystkie zawarte w nich informacje podatkowe nie są pozostawiane w pamięci komputera, na którym wypełniana jest deklaracja podatkowa, stąd też nikt niepowołany nie może uzyskać do nich dostępu (np. inni użytkownicy urządzeń).
PITax.pl nie wykorzystuje wadliwej technologii Flash Adobe, co sprawia, że jest zabezpieczony przed złośliwym oprogramowaniem, włamaniami czy też dostępem do urządzeń podatnika niepowołanych osób trzecich. PITax.pl spełnia także wszystkie wymogi GIODO oraz RODO.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minut
Wysłanie deklaracji e-PIT 2025 przez Internet
Wysłanie deklaracji e-PIT online w usłudze Twój e-PIT następuje w dwóch przypadkach:
- jeśli podatnik nie podejmie żadnych działań, deklaracja zostanie wysłana automatycznie po 30 kwietnia 2025 roku;
- jeśli podatnik wprowadzi do deklaracji zmiany, a następnie zaakceptuje zmodyfikowany e-PIT.
Wysłanie deklaracji w serwisie PITax.pl
Po zakończonym rozliczeniu użytkownik systemu PITax.pl może wysłać deklarację podatkową przez Internet lub wydrukować formularz PIT, a następnie przekazać go do urzędu skarbowego osobiście lub pocztą.
PITax.pl umożliwia wysyłkę wszystkich deklaracji podatkowych: PIT 37, PIT-36 i PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT-28 wraz z załącznikami.
Co roku w systemie PITax.pl użytkownicy z powodzeniem składają setki tysięcy e-deklaracji. Jeszcze przed wysyłką PITax.pl weryfikuje poprawność danych wprowadzonych do rozliczenia podatkowego i informuje na temat przebiegu komunikacji z serwerami Ministerstwa Finansów. Cała procedura kończy się wysłaniem e-maila na konto użytkownika z automatycznym potwierdzeniem odbioru UPO.
e-PITy 2024-2025 – szczegóły rozliczenia
Elektroniczne rozliczenie PIT wymaga od podatnika wyboru odpowiedniej deklaracji PIT. W zależności od rodzaju uzyskanego dochodu należy sięgnąć po określony formularz PIT.
PIT‑37 jest najpopularniejszym formularzem podatkowym w Polsce. Służy on do rozliczenia dochodów z pracy, emerytur, rent, umów o dzieło/zlecenie, działalności wykonywanej osobiście oraz z praw autorskich.
Jeśli oprócz dochodów przypisanych do PIT-37 osiągnięto dochody z działalności gospodarczej opodatkowane wg skali podatkowej, dochody z pracy za granicą, z działów rolnych, z najmu profesjonalnego opodatkowanego wg skali podatkowej lub uwzględniane są zarobki małoletnich dzieci – wszystkie (również te przynależne do PIT‑37) wykazujemy tylko i wyłącznie na deklaracji PIT‑36.
Z kolei, jeśli uzyskano dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z najmu prywatnego lub ze sprzedaży produktów pochodzących z własnej uprawy, należy sięgnąć po PIT‑28.
W przypadku działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym, czyli 19-procentową stawką podatku, należy wybrać PIT‑36L.
Pozostałe deklaracje służące do rozliczenia rocznego to PIT‑38 w przypadku dochodów z giełdy oraz PIT‑39 w przypadku dochodów z nieruchomości.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2023 rok?
Sprawdź teraz!
Kiedy nie trzeba składać deklaracji podatkowej?
Niezależnie od mechanizmu działania usługi Twój e-PIT są sytuacje, w których w ogóle nie ma konieczności rozliczania deklaracji podatkowej PIT. Można podzielić je na trzy kategorie:
Osiąganie dochodów wolnych od podatku
Jeśli podatnik uzyskuje tylko i wyłącznie dochody wolne od podatku – nie ma obowiązku składania deklaracji PIT. Dochody zwolnione z opodatkowania są wymienione w art. 21 ustawy o PIT. Do dochodów tych zaliczamy m.in.:
- dodatki rodzinne;
- zwrot dodatkowej ulgi na dzieci;
- wygrane do określonej kwoty;
- wypłaty z IKE;
- dochody osiągane przez osoby do ukończenia 26. roku życia;
- pewne rodzaje alimentów;
- środki przyznane bezrobotnym na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Art. 21 ustawy o PIT wymienia ok. 140 rodzaju dochodów wolnych od podatku.
Rozliczenie PIT przeprowadzone przez urząd skarbowy
Jeśli zeznanie podatkowe przygotowuje urząd skarbowy na podstawie informacji PIT40A/11A od organu rentowego, a przychody podatnika mieszczą się w zakresie rozliczenia PIT-37, obowiązek złożenia deklaracji nie występuje.
Wygrane w konkursach
Wygrane w kasynie, wideoloteriach, grach na automatach, w grach w bingo pieniężnych i fantowych nie są opodatkowane.
Od wygranych w lotto organizator sam pobiera podatek i zmniejsza o tę kwotę nagrodę. Z kolei wygrane w konkursach w mediach są wolne od podatku do kwoty 760 zł.
Dochodów z powyższych nagród nie wykazujemy w PIT.
Źródła:
Ustawa o podatku dochodowym z dnia 26 lipca 1991 r. (PDF) - Zobacz
Często zadawane pytania
Jak się zalogować do Portalu Podatnika?
Do Portalu Podatnika możemy zalogować się w 2024 roku na następujące sposoby: przez login.gov.pl, tj. przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów z 2023 roku.
Co zrobić z wypełnionym formularzem e-pit?
Po zalogowaniu się do Portalu Podatnika podatnicy mają do wyboru trzy drogi: Nie robić nic (w tym wypadku deklaracja zostanie automatycznie wysłana przez Internet do Urzędu Skarbowego sprawdź do kiedy rozliczyć PITy 2025). Zmodyfikować e-PIT bezpośrednio w Portalu Podatnika. Odrzucić wypełniony epit i rozliczyć deklarację samodzielnie.
Jakie przychody zostaną zawarte w wypełnionym formularzu?
Twój e-PIT rozlicza w 2025 roku tylko przychody wykazywane w formularzu PIT-37, PIT-28, PIT36 i PIT-38. Obliczane są one na podstawie PIT-11, PIT-40A/11A i PIT-8C (jednego lub kilku) dostarczonego do urzędu skarbowego przez płatnika.
Czy Twój e-PIT bierze pod uwagę ulgi podatkowe?
Podstawowa wyliczona wersja formularza zawiera możliwość odliczenia najpopularniejszych ulg na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej oraz na ulgi na Internet, a także odliczenia, darowizny na określone cele, IKZE.
Wstępnie wypełniony formularz może już zawierać niektóre ulgi uwzględnione na podstawie danych dostarczonych uprzednio przed podatnika. Usługa Twój e-PIT automatycznie uwzględnia kwotę wolną od podatku.
Czy można rozliczyć e-PITy wspólnie z małżonkiem?
Tak, wspólne rozliczenie z małżonkiem jest możliwe. Aby to zrobić, należy zmodyfikować sporządzony e-PIT w systemie i uzupełnić go o stosowne dane. Zeznanie roczne w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie wypełnione indywidualnie, nawet jeśli w ubiegłym roku małżonkowie rozliczali się wspólnie, jednak sposób rozliczenia można zmienić na wspólny.
Jak wprowadzić zmiany w usłudze Twój e-PIT?
Zmiany w usłudze Twój e-PIT wprowadza się do deklaracji po zalogowaniu do Portalu Podatnika. W ramach modyfikacji deklaracji możemy podać właściwą wartość przychodu/dochodu czy np. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź skorzystać z dodatkowych ulg oraz odliczeń.
Czy można rozliczyć przez Twój e-PIT deklaracje znajomych?
Usługa Twój e-PIT umożliwia wyłącznie osobiste zeznanie podatkowe. Wyjątkiem jest rozliczenie wspólne z małżonkiem (wtedy na jednym formularzu rozliczają się dwie osoby).