Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności W 2021 roku rekordowa liczba Polaków rozliczy się online. Co trzeba wiedzieć o takich rozliczeniach?

W 2021 roku rekordowa liczba Polaków rozliczy się online. Co trzeba wiedzieć o takich rozliczeniach?

▪ 18 lutego 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 18 lutego 2021 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy rozliczają się online. Ministerstwo Finansów na bieżąco podaje statystyki. Wynika z nich coraz większa popularność elektronicznych PIT-ów.

W 2021 roku rekordowa liczba Polaków rozliczy się online. Co trzeba wiedzieć o takich rozliczeniach?

Nowoczesne technologie zdominowały rozliczenia skarbowe

W roku 2021 podatnicy dysponują licznymi możliwościami w zakresie rozliczeń online. Zostało opracowanych szereg bardzo dobrych programów do rozliczeń elektronicznych z fiskusem. Można je znaleźć bez problemu w Internecie. Od 15 lutego ruszył również rządowy portal Twój e-PIT, który jest dostępny na platformie internetowej e-Urząd Skarbowy. Podatnik po rozliczeniu przez internet może spodziewać się zwrotu nadpłaty podatku już w trakcie 45 dni od złożenia PIT.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, po 19 godzinach od uruchomienia usługi Twój e-PIT, rozliczeń online dokonało pierwszych 100 tysięcy podatników. Liczba ta nieustannie rośnie. Liczba rozliczeń elektronicznych statystycznie rośnie także z roku na rok.

Statystki Ministerstwa Finansów – czy Polacy preferują rozliczenia online?

Według statystyk Ministerstwa Finansów można odnotować rosnącą popularność rozliczeń online. Urzędy Skarbowe zarejestrowały wzrost popularności tej formy rozliczeń w ciągu ostatnich lat i tak:

  • w roku 2019 – złożono około 16 mln rozliczeń elektronicznych, w Twój e – PIT było to 7 mln rozliczeń;
  • z kolei w 2020 roku – online rozliczyło się 18,3 mln internatów, a w Twój e – PIT z nich rozliczyło się 9 mln.

 

Jeszcze przed pojawieniem się usługi Twój e -PIT, można było zauważyć wzrost liczby rozliczeń elektronicznych. W roku 2018 – 11,3 mln takich rozliczeń, w 2017 roku rozliczało się przez internet już 9, 6 mln Polaków, choć była to wczesna forma takich rozliczeń i nie wprowadzono jeszcze usługi wstępnie wypełnionych deklaracji.

Tendencje w preferencjach podatników, jeśli idzie o formę rozliczenia, nie pozostawiają wątpliwości – obserwuje się nieustanny wzrost liczby rozliczeń elektronicznych i można powiedzieć, że Polacy coraz częściej rozliczają się przez Internet.

Jak rozliczyć się online przez Twój - e PIT?

Twój e-PIT jest dostępny na portalu e-Urząd Skarbowy. Można zalogować się na tę stronę, korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub przez bankowość internetową. Drugim sposobem jest podanie danych rozliczającego się tj. PESEL i kwota przychodów za wcześniej rozliczany rok podatkowy.

Warto pamiętać, aby przejrzeć wstępnie wypełniony PIT i uzupełnić dane w przypadku braku niektórych z nich. Nieprzekraczalną datą końca rozliczeń podatkowych jest 30 kwietnia.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00