Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Jak zapłacić podatek PIT?

Jak zapłacić podatek PIT?

▪ 31 października 2014 r. ▪ Zaktualizowano: 5 grudnia 2019 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

Wypełniając nasze zeznania roczne (PIT-37, PIT-36, PIT-28) z rozliczenia może nam wyjść nadpłata podatku, podatek zerowy lub niedopłata podatku. Najbardziej radosną sytuacją, jest zwrot podatku, jednak czasami może się zdarzyć, że jesteśmy winni co nieco fiskusowi. Wtedy naszym, przykrym obowiązkiem jest zapłata podatku. A w jakiej formie go dokonać – tego dowiesz się w poniższym artykule.

Jak zapłacić podatek PIT?

Na zapłatę podatku (kwoty wynikającej z pozycji „niedopłata” w naszym Picie) mamy czas do 30.04 – nie musimy płacić podatku równocześnie ze złożeniem/wysłaniem PIT-u do urzędu skarbowgo. PIT możemy wysłać np. w marcu, a podatek zapłacić najpóźniej do 30.04.
Podatek płacimy korzystając mikrorachunku podatkowego. . Właściwy rachunek możemy odnaleźć korzystając z generatora na stronie rządowej (https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/) lub otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym.

Mikrorachunek podatkowy, to indywidualny rachunek podatkowy, który służy do wpłat PIT, CIT i VAT. Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy-płatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego WYŁĄCZNIE za jego pomocą. Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na twój ROR.


Brakującą należność możemy zapłacić:

1. W formie gotówkowej.

2. W formie bezgotówkowej.

 

FORMA GOTÓWKOWA ZAPŁATY PODATKU

Gotówką możemy zapłacić podatek w kasie urzędu skarbowego, na poczcie, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej (SKOK-u). Wybierając bezgotówkową formę zapłaty podatku powinniśmy użyć specjalnych druczków polecenia wpłaty/przelewu.
Ujmujemy w nich poniższe informacje:

 • nazwę urzędu, do którego płacimy podatek,
 • numer rachunku bankowego,
 • kwotę podatku (liczbowo oraz słownie),
 • nasze dane (imię, nazwisko, PESEL),
 • typ identyfikatora („N” - gdy używamy NIP, „P” - gdy używamy PESEL),
 • okres, za który dokonujemy wpłaty (R - dla roku oraz dwie ostatnie jego cyfry: dla PIT za rok 2013 wskazanie okresu będzie wyglądało tak: 13R,
 • symbol formularza, płatności – dla zapłaty podatku wystarczy wpisać „PIT-37”, „PIT-36”, itp.

Terminem zapłaty podatku przy wpłacie gotówką jest dzień wpłaty podatku w kasie urzędu, na poczcie, w banku lub w SKOK-u.

FORMA BEZGOTÓWKOWA ZAPŁATY PODATKU

Do formy bezgotówkowej zalicza się zapłatę podatku drogą elektroniczną, z naszego konta bankowego przez internet. 

Jeśli wybieramy zapłatę podatku z konta bankowego przez internet, wtedy na naszym panelu internetowym musimy wybrać opcję „przelew do US/ZUS”. Przelewy do US/ZUS różnią się od „zwykłych” przelewów. Są one wzbogacone o rubryki: okres płatności, symbol formularza oraz typ identyfikatora podatkowego. Dlatego też ważne jest, aby wybrać odpowiednią opcję.

Terminem zapłaty podatku przy przelewie przez internet (w obrocie bezgotówkowym) jest dzień obciążenia naszego rachunku bankowego na podstawie polecenia przelewu.

Pomoc Techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

 • 22 330 0 330
 • pn-pt 7:00-18:00