Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia PITy 2019: Rozliczenie programem czy skorzystanie z Twój e-PIT?

PITy 2019: Rozliczenie programem czy skorzystanie z Twój e-PIT?

▪ 2 marca 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 2 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Ministerstwo Finansów wprowadziło e-usługę “Twój e-PIT", która funkcjonuje od 15 lutego 2019 roku. E-usługa zdejmuje z podatnika ciężar rozliczania się i wypełniania deklaracji PIT-37 lub PIT-38. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla osób, które do tej pory miały problem z wyborem lub właściwym wypełnieniem deklaracji, czy po prostu mogły o tym zapomnieć.

PITy 2019: Rozliczenie programem czy skorzystanie z Twój e-PIT?

“Twój e-PIT” to najlepszy wybór dla osób rozliczających się indywidualnie, którym nie przysługują żadne ulgi i odliczenia oraz takich, które posiadają źródła dochodu, o jakich wiedzę posiada Urząd Skarbowy.

W takim przypadku, podatnik po uprzednim sprawdzeniu prawidłowości danych, może zatwierdzić deklarację podatkową. W przypadku jednak np. chęci rozliczania się wspólnie z współmałżonkiem czy potrzeby zastosowania ulg i odliczeń lub też naniesienia poprawek w części dotyczącej osiągniętych przychodów w roku podatkowym 2018, podatnik będzie zmuszony dokonać modyfikacji zeznania.

Nie należy pomijać faktu, że w przypadku błędnej modyfikacji zeznania podatkowego czy nie zastosowania w terminie zmian, które byłyby zgodne ze stanem faktycznym, Podatnik ma możliwość złożenia korekty zeznania. W razie jednak jej braku, pamiętaj, że to Podatnik ponosi pełną odpowiedzialność za błędnie wypełnione zeznanie podatkowe, czego konsekwencją może być zwrot nienależnie pobranych świadczeń, wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę!

E-PIT online – samodzielne złożenie deklaracji

Standardowy sposób złożenia deklaracji podatkowej, czy to w formie elektronicznej (bez ingerencji usługi “Twój e-PIT"), czy w formie papierowej, we właściwym miejscowo Urzędzie Skarbowym, to do tej pory jedyne możliwości rozliczenia się.

W tym roku – od 15 lutego 2019 roku, mamy możliwość powierzenia tego Urzędowi Skarbowemu, który wypełni za nas deklarację samodzielnie. “Twój e-PIT" nie jest jednak dla wszystkich.

Samodzielne złożenie deklaracji zalecane jest osobom, które chcą się rozliczyć przed 15 lutego 2019 roku i tym samym szybciej otrzymać należny zwrot podatku. W przypadku samodzielnego złożenia deklaracji, zwrot podatku nastąpi najpóźniej do 01 kwietnia 2019 roku, a nie jak w przypadku automatycznego generowania deklaracji w “Twój e-PIT", od 30 kwietnia do 15 czerwca 2019r.

W przypadku chęci samodzielnego wypełnienia deklaracji podatkowej, można po prostu nie logować się do systemu “Twój e-PIT" i nie wykonywać żadnych działań w tej usłudze. W takim przypadku, jeśli do 30 kwietnia 2019 roku Podatnik złoży deklarację podatkową samodzielnie, to zostanie ona uznana za właściwą - nie ta, sporządzona w "Twój e-Pit".

Jak możemy zauważyć, każda z opcji, czy to samodzielne wypełnienie i złożenie deklaracji podatkowej, czy zatwierdzenie jej w usłudze “Twój e-PIT", mają swoje plusy. Z jednej strony krótszy czas oczekiwania na zwrot podatku, z drugiej wygoda w postaci braku potrzeby wypełniania deklaracji okupiona jednak rezygnacją z pewnych ulg.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00