Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Twój e-PIT w 2020 roku

Twój e-PIT w 2020 roku - jak będzie wyglądać platforma?

▪ 25 marca 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 18 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Usługa Twój e-PIT to ogromne ułatwienie dla milionów podatników, którzy nie muszą już samodzielnie się rozliczać - urząd skarbowy zrobi to za Was!  "Twój e-PIT" to jeden ze sztandarowych, najpopularniejszych ostatnio rozwiązań Ministerstwa Finansów na rok 2019, mających ułatwić funkcjonowanie i poruszanie się podatnikom w środowisku podatków i finansów.

Twój e-PIT w 2020 roku - jak będzie wyglądać platforma?

Dzięki e-usłudze Twój e-PIT, nie musisz składać zeznania podatkowego i rozliczać się samodzielnie, zastanawiając się czy wybierasz odpowiednią deklarację i w odpowiednie rubryczki wpisujesz prawidłowe dane. Wszystkie wymagane czynności wykona za Ciebie Fiskus – podatnikowi pozostaje jedynie sprawdzić ich poprawność.

Program "Twój e-PIT" to jednak usługa dostępna nie dla wszystkich. "Twój e-PIT" dotyczy jedynie deklaracji podatkowych PIT-37 i PIT-38 oraz osób, które nie posiadają żadnych dodatkowych dochodów, kosztów oraz nie mają praw do ulg podatkowych innych, niż te o których wiedzę posiada Urząd Skarbowy Ministerstwo Finansów poinformował, jak będzie wyglądać usługa Twój e-PIT w 2020 roku. System Twój e-PIT zostanie rozszerzony o deklaracje PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Minister Finansów Teresa Czerwińska, podczas jednej z konferencji prasowych, poinformowała: "Zamierzamy od przyszłego roku rozszerzyć system o deklaracje PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Chcemy, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły również się w ten sposób rozliczyć. Liczymy, że liczba podatników, którzy skorzystają z Twojego e-PIT-a będzie nie mniejsza niż w ubiegłym roku, kiedy 11,4 mln osób wybrało rozliczenie w formie elektronicznej".

Platforma Twój e-PIT nie zmieni się znacząco

Jedynymi modyfikacjami, jakie zajdą w usłudze Twój e-PIT będzie możliwość rozliczenia się podatników nie tylko deklaracjami PIT-37 i PIT-38, ale również PIT-28, PIT-36 i PIT-36L. Nie ma na chwilę obecną żadnych informacji, dotyczący pozostałych modyfikacji.

Jak już wiemy, modyfikacji ulegnie liczba deklaracji, rozliczanych automatycznie przez urzędy skarbowe. Rozszerzenie to będzie dotyczyło oprócz formularzy PIT-37 i PIT-38, także dokumenty rozliczeniowe PIT-28, PIT-36 i PIT-36L.

Z Ministerstwa Finansów spływają zapewnienia, że już w 2020 roku, za pomocą e-usługi “Twój e-PIT", będą mogły rozliczać się również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Krajowa Administracja Skarbowa planuje więc jeszcze bardziej ułatwić życie obywatelom.

Twój e-PIT 2020 w praktyce

Jak e-usługa będzie działać w praktyce? Od 1 stycznia 2020 roku, każdy podatnik - zarówno ten zatrudniony na podstawie umowy stosunku pracy, umowy cywilno-prawnej jak i prowadzący działalność gospodarczą (wraz z podatnikiem rozliczającym się liniowo) oraz osiągający przychód z tytułu najmu mieszkania, będzie mógł zalogować się na swoje konto i sprawdzić oraz zatwierdzić lub zmodyfikować odpowiednią deklarację podatkową PIT, wypełnioną automatycznie przez urząd skarbowy.

Warunkiem zatwierdzenia wygenerowanej przez Fiskusq deklaracji jest brak konieczności rozliczania się wspólnie z małżonkiem oraz brak praw do ulg i innych odliczeń od podatku. W razie konieczności modyfikacji, zawsze można to zrobić np. zmieniając sposób rozliczenia na “wspólnie z małżonkiem” lub w przypadku chęci wyboru OPP, gdzie Podatnik zechce przekazać swój 1% podatku

Także podatnik chcący skorzystać z ulg i odliczeń przysługujących mu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, będzie musiał wprowadzić do formularza odpowiednie modyfikacje. Nie będzie to jednak trudnym zadaniem, bowiem platforma Twój e-PIT została skonstruowana w taki sposób, aby nikt nie miał problemów z jej użytkowaniem.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00