Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Jak poprawić błędy w złożonej deklaracji PIT 2020

Jak poprawić błędy w złożonej deklaracji PIT 2020

▪ 29 kwietnia 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 29 kwietnia 2021 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Do jutra ogromna większość podatników złoży swoje zeznania podatkowe za rok 2020. W jaki sposób poprawić deklarację, jeżeli już po jej wysłaniu okazało się, że zawiera błędy?

Jak poprawić błędy w złożonej deklaracji PIT 2020

Do 30 kwietnia można składać deklaracje podatkowe za rok 2020. W pospiesznie przygotowanej w ostatniej chwili deklaracji – co zapewne będzie udziałem niektórych podatników – zdarzyć się mogą różnego rodzaju błędu związane z podaniem nieprawidłowych danych lub nieaktualnych informacji. Jak należy postępować w przypadku wykrycia błędów we własnej deklaracji już po wysłaniu jej do urzędu skarbowego?

Korekta zeznania podatkowego

W razie wykrycia błędu we własnej deklaracji podatkowej, która została już złożona, a jej przyjęcie przez urząd skarbowy zostało potwierdzone Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, podatnik ma prawo do jej skorygowania. Przykładowymi błędami mogą być: wpisanie nieprawidłowych zaliczek na poczet PIT lub nieuwzględnienie wszystkich uzyskanych przez podatnika przychodów. W celu poprawy deklaracji podatkowej należy złożyć ją ponownie (z prawidłowymi danymi) jako „korektę zeznania” – taką informację należy zaznaczyć w rubryce „cel złożenia formularza”. Korektę zeznania podatkowego można także przygotować w programie do rozliczeń PIT oraz w usłudze Twój e-PIT.

Korekta, która nie jest składana w czasie trwania postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, nie musi być w żaden sposób uzasadniana – będzie skuteczna nawet bez uzasadnienia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by jednak podać jej cel – jeśli podatnik zdecyduje się na to, powinien opisać błąd, który popełnił podczas składania pierwszej deklaracji, a który obecnie zamierza poprawić.

Czas na złożenie korekty

Podatnik ma prawo do przygotowania i złożenia korekty zeznania podatkowego nie tylko bezpośrednio po złożeniu oryginalnego zeznania. Według aktualnie obowiązujących przepisów złożenie korekty jest możliwe aż do momentu jej przedawnienia, tj. przez okres 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym ją złożono. W efekcie zeznania złożone w tym roku będą podlegać korekcie aż do końca 2026 roku.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00