Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Niedopłata podatku PIT za 2020 rok tylko do 30 kwietnia

Niedopłata podatku PIT za 2020 rok tylko do 30 kwietnia

▪ 26 kwietnia 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 26 kwietnia 2021 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Jeżeli roczne rozliczenie PIT za 2020 rok wykazało niedopłatę podatku PIT, należy zapłacić ją w urzędzie skarbowym w terminie do 30 kwietnia 2021 roku. Zobacz, jak uregulować niedopłatę podatku PIT za 2020 rok.

Niedopłata podatku PIT za 2020 rok tylko do 30 kwietnia

Jak co roku, podczas rozliczenia PIT za 2020 rok należy zwrócić uwagę na ważne informacje zawarte w podsumowaniu deklaracji PIT podatnika. Jeżeli w deklaracji PIT za 2020 rok pojawi się informacja o konieczności dopłacenia podatku na konto urzędu skarbowego (tzw. niedopłata podatku PIT za 2020 rok), należy terminowo opłacić zobowiązanie podatkowe, by nie narazić się na dodatkowe odsetki podatkowe. Uregulować niedopłaty nie musimy jednak w tym samym momencie, kiedy rozliczamy PIT-y.

Skąd bierze się niedopłata podatku PIT za 2020 rok?

Jeżeli w deklaracji PIT za 2020 rok pojawiła się informacja o niedopłacie podatku dochodowego, oznacza to, że opłacony w 2020 roku podatek PIT był niższy od kwoty należnego podatku. Często zdarza się, że podatnik uzyskuje przychody z wielu źródeł rozliczanych według 17% podatku dochodowego, ale po ich zsumowaniu następuje przekroczenie stopnia skali, co skutkuje 32% opodatkowaniem. Zdarza się też, że zaliczki pobierane są od początku według błędnego, niższego stopnia skali podatkowej i podczas rocznego rozliczenia należy wyrównać niedopłatę.

Do kiedy zapłacić podatek PIT za 2020 rok?

Jeżeli deklaracja podatkowa PIT za 2020 rok wskazuje niedopłatę podatku PIT, ostatecznym terminem na uregulowanie zobowiązania jest 30 kwietnia 2021 roku. Jakiekolwiek opóźnienie poskutkuje odsetkami za zwłokę. Co ważne, urząd skarbowy nie wskaże wysokości odsetek – trzeba je będzie samodzielnie obliczyć. Jednocześnie należy pamiętać, że termin złożenia deklaracji podatkowej nie jest terminem zapłaty zaległego podatku. Oznacza to, że jeśli złożyliśmy deklarację np. w lutym, niedopłatę podatku możemy uregulować nawet w ostatnim dniu kwietnia.

Jak zapłacić niedopłatę podatku PIT za 2020 rok?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami niedopłatę podatku należy przelać na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy. Co zrobić, jeśli nie znamy swojego mikrorachunku? Wystarczy wejść na stronę https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego i wygenerować swój mikrorachunek w automatycznym generatorze mikrorachunków podatkowych (można też załatwić to w każdym urzędzie skarbowym).

Opłać zaległy podatek PIT przez e-Urząd Skarbowy

Niedopłatę podatku można opłacić bezpośrednio na platformie e-Urząd Skarbowy. Na podstronie Twój e-PIT wystarczy wybrać deklarację podatkową, za którą chcemy zapłacić podatek PIT i odnaleźć przycisk umożliwiający szybką zapłatę PIT (niestety usługa nie jest dostępna we wszystkich bankach).

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00