Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia PIT-28 - Ostatnia szansa na złożenie w terminie

Koniec rozliczenia PIT-28 2018-2019 - Ostatnia szansa na złożenie w terminie

▪ 31 stycznia 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 2 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Początek nowego roku to początek wchodzenia w życie zmian związanych z podatkami. Przede wszystkim chodzi tu o rozliczenia za rok 2018, które odbędą się w nieco zmienionej formie, niż dotychczas. Obecnie to Urzędy Skarbowe będą dokonywały rozliczania podatników, zmieniły się także terminy składania niektórych formularzy PIT. Dowiedz się więcej.

Koniec rozliczenia PIT-28 2018-2019 - Ostatnia szansa na złożenie w terminie

Kogo dotyczy PIT-28?

O zmianie terminu składania PIT-28 wiedzieć powinny przede wszystkim te osoby, których on dotyczy. Jest to dość szeroka grupa, która obejmuje:

  • osoby mające zyski (przychody) z wynajmu lub podnajmu,
  • osoby mające zyski z dzierżawy lub poddzierżawy,
  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, indywidualną, którą rozliczają ryczałtowo,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej albo spółki jawnej i opodatkowanej ryczałtowo.

Dobrze jest wziąć pod uwagę, że PIT-28 nie może być jak wiele innych, rozliczany ze współmałżonkiem ani jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko bądź dzieci.

Obowiązek złożenia PIT-28

Osoby wymienione wyżej mają obowiązek poinformowania Urzędu Skarbowego o swoich dochodach oraz poprawnego rozliczenia się z podatków. PIT-28 albo PIT-28S trzeba rozliczyć i obowiązek skorzystania z tego formularza pojawia się, w momencie kiedy podatnik poinformował Urząd Skarbowy, że uzyskuje zyski wynikające z wynajmowania, podnajmu, poddzierżawy, dzierżawy i innych podobnych umów.

Taką informację Urząd Skarbowy musi uzyskać do 20 dnia każdego miesiąca, po otrzymaniu pierwszego wynagrodzenia ze wspomnianych tytułów. Pit-28 trzeba wypełnić także, jeżeli zawiadomiło się Urząd Skarbowy o otrzymywaniu dochodów z dochodów z działalności gospodarczej, rozliczonych ryczałtowo. Zawiadamianie Urzędu jest konieczne tylko, jeżeli właśnie rozpoczyna się taką działalność. Gdy ryczałtowe rozliczanie ma miejsce już od lat, nie jest koniecznością zawiadamianie o tym Urzędu Skarbowego w każdym roku kalendarzowym. Taka wiadomość jest istotna na początku rozliczania się w sposób ryczałtowy.

Do kiedy składać PIT-28?

Dla podatników objętych obowiązkiem złożenia PIT-28 istotne jest przede wszystkim, do kiedy mogą się rozliczyć, czyli złożyć formularz w Urzędzie Skarbowym. Obecnie, w myśl nowych przepisów niezbędne jest dokonanie tego do 31 stycznia 2019 r. Jest to znacznie wcześniej, niż w przypadku innych PITów, jednak jest to termin nieprzekraczalny i nie można spóźnić się ze złożeniem deklaracji. Opóźnienie gwarantuje problemy. Trzeba jednak pamiętać, że w liczeniu i składaniu PIT-28 pomóc może Internet. Co więcej zaleca go Urząd Skarbowy, wymagający coraz częściej rozliczenia właśnie w formie elektronicznej. Sam urząd w taki sposób od tego roku będzie rozliczał deklaracje wszystkich podatników. Istotne jest pamiętać, że jeżeli jako podatnik przekroczyłeś w danym roku podatkowym przychody, uzyskując ich ponad 250 tys. euro, to w danym roku możesz rozliczyć się używając PIT-28, lecz w następnym już nie. Wtedy zasada ryczałtowego rozliczania się już nie będzie Cię obowiązywać.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00