Wcześniejsze rozporządzenie, pomimo że formalnie dawało możliwość skorzystania ze wsparcia także przez młode firmy, zawierało niedoskonałości. Rozporządzenie zostało skonstruowane w ten sposób, że przedsiębiorcy musieli porównywać ze sobą miesiące, w których zakazano im działalności. W efekcie większość przedsiębiorców nie miała możliwości wykazania 40% spadku przychodów.
Po opublikowaniu poprzedniej wersji rozporządzenia Rzecznik MŚP zwrócił uwagę na tę kwestię i w piśmie do Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dn. 1 lutego 2021 r., zasugerował, by można było porównywać spadki obrotów do września 2020 r.
Nowe rozporządzenie opublikowane 26 lutego 2021 r. daje przedsiębiorcom możliwość porównania aktualnych przychodów do września 2020 r., czyli do ostatniego miesiąca, w którym obowiązywały nieznaczne obostrzenia epidemiczne.
Dzięki temu zapisowi wiele firm, które rozpoczęły działalność dopiero w 2020 roku, może otrzymać zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe lub dopłatę do wynagrodzeń pracowników.
Rozporządzenie daje możliwość uzyskania wsparcia także za grudzień i styczeń. Dzięki rozporządzeniu również młode firmy będą mogły otrzymać rekompensatę za ograniczenie lub zamknięcie działalności gospodarczej.
Źródło: Rzecznik MŚP