Pandemia COVID-19 sprawiła, że praca zdalna stała się niezwykle popularnym rozwiązaniem – wygodnym tak dla pracodawców, jak i dla pracowników. Pomimo że aktualnie pracodawcy mogą kierować pracowników do pracy zdalnej na podstawie ustawy covidowej z marca, wśród przepisów Tarczy Antykryzysowej nie znalazły się dotychczas szczegółowe regulacje dotyczące tej formy wykonywania pracy.
Rozpoczęte w czasie jesieni prace legislacyjne nad kwestią pracy zdalnej mają doprowadzić w I kwartale roku 2021 do zmian w kodeksie pracy. Projekt zmian w kodeksie pracy dotyczących pracy zdalnej został przedstawiony Radzie Dialogu Społecznego jeszcze jesienią.
Regulacje dotyczące pracy zdalnej zastąpią w kodeksie pracy wcześniejsze zapisy dotyczące telepracy, jednak wciąż nie są znane szczegóły związane z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, a także kosztami wykonywania pracy zdalnej.
Według rządowych zapowiedzi zapisy regulujące pracę zdalną mają być na tyle ogólne, by pozwolić pracownikom i pracodawcom indywidualnie ustalać wiele szczegółowych kwestii.
Jak zaznaczyła wiceminister Iwona Michałek w komunikacie dla PAP, rząd chce zapewnić możliwości uregulowania pracy zdalnej między pracodawcą a pracownikiem. Oznacza to, że szczegółowe rozwiązania dotyczące pracy w domu, zgodnie z potrzebami różnych branż oraz specyfiką poszczególnych zakładów pracy będą mogły się znaleźć w porozumieniach i regulaminach.