Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Rozliczenie PIT 2020 – rozliczenie PIT po 30 kwietnia i odsetki za zwłokę

Rozliczenie PIT 2020 – rozliczenie PIT po 30 kwietnia i odsetki za zwłokę

▪ 21 kwietnia 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 21 kwietnia 2020 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

W 2020 roku z powodu stanu epidemii podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą się rozliczać do 1 czerwca. Czy rozliczenie po 30 kwietnia będzie wiązać się z koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę w przypadku niedopłaty podatku?

Rozliczenie PIT 2020 – rozliczenie PIT po 30 kwietnia i odsetki za zwłokę

W tym roku w związku z wyjątkową sytuacją w kraju podatnicy PIT mają możliwość przekazania rozliczenia podatkowego do urzędu skarbowego w późniejszym terminie niż zwykle, tj. do 1 czerwca – bez żadnych konsekwencji karnych. Pomimo że początkowo rozwiązanie to budziło szereg wątpliwości (np. możliwość przekazania 1% dla wybranej organizacji pożytku publicznego), kolejne odsłony Tarczy Antykryzysowej w większości je rozwiały. Kwestią nie do końca wyjaśnioną pozostaje jednak ewentualność odsetek za zwłokę w przypadku niedopłaty podatku.

Tarczy Antykryzysowa w obecnym kształcie nie mówi o zaniechaniu poboru odsetek za zwłokę w przypadku deklaracji złożonych po 30 kwietnia. Z kolei z opublikowanego 20 kwietnia przez resort finansów projektu rozporządzenia wynika, że zaniechanie dotyczyć będzie jedynie deklaracji złożonych pomiędzy 15 lutego a 30 kwietnia – co oczywiście nie może automatycznie odnosić się do rozliczeń przeprowadzonych po 30 kwietnia. W takiej sytuacji ustalenie, które rozliczenia będą się kwalifikować do zaniechania może być – według opinii prawników – trudne.

Ponadto, nawet jeśli dane rozliczenie kwalifikować się będzie do zaniechania, zaniechanie to dotyczyć może tylko odsetek od wpłat dokonanych od 1 maja do 1 czerwca. Wynika z tego, że wpłata podatku np. 2 czerwca sprawi, że odsetki naliczone zostaną od 30 kwietnia i nie zostaną objęte miesięcznym zaniechaniem. Innymi słowy, wpłaty dokonane po 1 czerwca nie skorzystają zaniechania poboru odsetek za zwłokę.

Nieco inaczej wygląda sytuacja podatników, których zeznania zostaną automatycznie przygotowane i zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT 30 kwietnia. Jeśli w wyniku rozliczenia pojawi się niedopłata podatku – podatnicy zostaną o tym poinformowani najpóźniej 31 maja. Następnie od momentu otrzymania informacji będą mieli 7 dni na zapłacenie niedopłaty podatku i dopiero w przypadku niedotrzymania tego terminu zostaną im naliczone odsetki.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00