Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności W tym roku nie będzie przesunięcia terminu rozliczenia PIT

W tym roku nie będzie przesunięcia terminu rozliczenia PIT

▪ 2 kwietnia 2021 r. ▪ Zaktualizowano: 2 kwietnia 2021 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Został nam jeszcze miesiąc na dopełnienie obowiązku rocznego rozliczenia PIT. W tym roku nie możemy spodziewać się przesunięcia terminu, które w związku z pandemią COVID-19 nastąpiło w roku ubiegłym.

W tym roku nie będzie przesunięcia terminu rozliczenia PIT

To już pewne – ostatecznym terminem rozliczenia PIT 2021 będzie zgodnie z przepisami 30 kwietnia. Ministerstwo Finansów nie planuje żadnych zmian w tej kwestii. Dla podatników oznacza to, że na rozliczenie i wysłanie swoich deklaracji podatkowych mają jeszcze zaledwie miesiąc.

Jak pamiętamy z ubiegłego roku, rozliczenie podatku dochodowego PIT 2020 zostało wydłużone o cały miesiąc, tj. do 31 maja. Było to uzasadnione sytuacją epidemiczna związaną z pierwszymi miesiącami zagrożenia COVID-19. W efekcie – niezależnie od wybranej formy rozliczenia podatkowego – mieliśmy więcej czasu na dopełnienie formalności raportowych związanych z PIT i zapłacenie należnego podatku.

Biorąc pod uwagę fatalną sytuację epidemiczną w okresie wiosny 2021, należałoby się spodziewać podobnego mechanizmu również w tym roku. Niewątpliwie zwiększona zachorowalność może odbić się na zdolności części podatników do dotrzymania terminu rozliczenia.

Jednak – jak poinformował resort finansów – tego rodzaju plany nie zostały poczynione: „MF nie prowadzi prac legislacyjnych, których celem jest wydłużenie terminu złożenia rocznych zeznań podatkowych PIT za 2020 r., który upływa 30 kwietnia br.”.

W związku z powyższym należy przyjąć, że wszystkie deklaracje, które zostaną złożone po 30 kwietnia 2021 – zostaną potraktowane jako złożone po terminie. W praktyce ma to jednak znaczenie jedynie dla osób, nie zdecydują się na skorzystanie z automatycznego rozliczenia w rządowej usłudze Twój e-PIT lub z racji specyfiki źródeł swoich dochodów nie mogą z niej skorzystać. Wszystkie automatycznie przygotowane rozliczenia w usłudze zostaną zaakceptowane 30 kwietnia 20201 – jeśli nie nastąpi żadna aktywność ze strony podatnika.

Szybkie, sprawne i możliwe do przygotowania nawet w „ostatniej chwili” rozliczenie PIT 2021 oferuje PITax.pl Łatwe podatki. Zapraszamy do 30 kwietnia – do godziny 24.00.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00