Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Druki PIT PIT-36L

PIT-36L - dla kogo i jakie ulgi?

620x100 dziecinnie proste

Deklaracja podatkowa PIT-36L kierowana jest dla wszystkich podatników, którzy za metodę swojego rozliczania wybrali podatek liniowy. Przedsiębiorcy, którzy wybrali tę właśnie formę opodatkowania, muszą pamiętać, że 30 kwietnia 2019 roku mija termin złożenia zeznania podatkowego.

PIT-36L - dla kogo i jakie ulgi?

Jest to najprawdopodobniej ostatni rok, kiedy to przedsiębiorca musi samodzielnie złożyć deklarację podatkową PIT-36L, ponieważ Krajowa Administracja Skarbowa już w przyszłym roku planuje rozszerzyć funkcjonalność usługi “Twój e-PIT" także na podmioty prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się deklaracją PIT-36 lub PIT-36L.

Deklaracja PIT-36L przeznaczona jest więc tylko i wyłącznie dla:

  • osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach liniowych,
  • wspólników działających w spółkach osobowych,
  • osoby rozliczające tzw. działy specjalne produkcji rolnej, które złożyły oświadczenie do 22 stycznia 2018 r. i zadeklarowały chęć opodatkowania podatkiem liniowym.

W 2019 roku, za pomocą deklaracji podatkowej PIT-36L, rozliczają się przedsiębiorcy, którzy posiadają pełne prawo do stosowania w swym rozliczeniu, metody liniowej oraz uwzględniania stawki podatku 19%.

Prawo do rozliczania się za pomocą formy liniowej daje złożenie w terminie do 20 stycznia 2019 roku specjalnego oświadczenia, w którym należy wyrazić chęć stosowania takiego sposobu opodatkowania oraz potwierdzenie spełnienia wszystkich warunków uprawniających do opodatkowania metodą liniową.

PIT-36L a rozliczenie wspólnie z małżonkiem

 

Rozliczając się za pomocą metody liniowej, składając deklarację podatkową PIT-36L, nie ma możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Za pomocą deklaracji PIT-36L nie można także rozliczyć innych przychodów, które rozlicza się zwykłym PIT-37 lub PIT-36.

Ulgi i odliczenia w PIT-36L

 

W PIT-36L za błąd zostanie uznana chęć zastosowania ulg i odliczeń. W PIT-36L nie wykazujemy odliczeń zarówno od podatku, jak i od dochodu. Jedyną możliwością jest dokonanie odliczenia od składek ZUS, zastosowanie ulgi na działalność badawczą lub rozwojową, na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz składkami na ubezpieczenie zdrowotne. W deklaracji PIT-36L podatnik może także odliczać koszty ponoszone w celu uzyskania przychodów lub ich zabezpieczenia. Przychód podlega więc obniżeniu o koszty, jakie zostały poniesione celem jego uzyskania.

 

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00