Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia PIT/O

PIT/O - kto rozlicza Załącznik do PIT-37?

▪ 22 kwietnia 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 2 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Wśród mnogości formularzy podatkowych oraz załączników trudno się odnaleźć. Nawet wypełnianie deklaracji podatkowej przez Internet nie oznacza, że zawsze jest prosto. Istotnie, jest łatwiej, lecz nadal trzeba orientować się, które formularze wybrać, m.in. do czego służy załącznik PIT/O.

PIT/O - kto rozlicza Załącznik do PIT-37?

Co to jest PIT/O?

PIT/O zwany również PIT-em 0 to załącznik do podstawowego rozliczenia podatkowego, dzięki któremu możesz skorzystać z wybranych ulg podczas rozliczania się. Jak wspomniano, to załącznik do zeznania głównego, jakim jest przede wszystkim PIT-37 (najpopularniejszy z używanych). Jednocześnie załącznik można wykorzystać przy rozliczaniu się na formularzu PIT-36 albo PIT-28.  Podobnie jak PIT-37 załącznik jest najczęściej składnym załącznikiem z dostępnych. Istnieją jednak wyjątki, kiedy nie można niego skorzystać związane z rozliczaniem się w specyficzny sposób, czyli podatkiem liniowym, dla którego przeznaczony jest PIT-36L.

Co odlicza się załącznikiem PIT/O?

Skoro załącznik służy do odliczania ulg warto wiedzieć do jakich. Ostatnimi czasy ulg, których może skorzystać ogół podatników nie jest już tak wiele, jednak nadal funkcjonują i pozwalają na zmniejszenie naliczanego podatku. Wśród takich, które odlicza się przy pomocy PIT/O, najchętniej stosowanymi są:

 • ulga związana z wydatkami na nowości technologiczne,
 • ulga internetowa,
 • ulga rehabilitacyjna tj. powiązana z wydatkami poniesionymi na rehabilitację, np. sprzętem do rehabilitacji i pomocy w wykonywaniu codziennych, niezbędnych dla  funkcjonowania czynności,
 • ulga związana ze zwrotem świadczeń nienależnie pobranych,
 • darowizny tj. na pożytek publiczny, na cele charytatywne, religijne.

Przy tym ta grupa ulg odliczana jest przy pomocy załącznika od dochodów. Istnieje bowiem druga grupa ulg jednak odliczana od podatku, w tym:

 • ulga abolicyjna,
 • ulga na dziecko (prorodzinna)
 • ulga związana z umową aktywizacyjną,
 • ulga na szkolenie i przygotowanie zawodowe uczniów szkolących się do zawodu.

Jedną z ulg, których nie można rozliczyć przy pomocy załącznika PIT/O jest ulga mieszkaniowa.

Rozliczenie małżeńskie

Małżeństwa czasami nie do końca wiedzą, w jaki sposób dobrze i korzystnie rozliczyć podatek. W przypadku chęci wspólnego rozliczenia się i jednocześnie skorzystania z wybranych ulg, para wypełnia tylko jeden załącznik PIT/O, ale wypełnia go wspólnie. Z kolei jeśli rozliczenie podatkowe następuje osobno, wówczas każdy wypełnia załącznik samodzielnie. Jeden z małżonków nie ma możliwości wypełnienia jednego PIT/O za żonę lub męża.

Jaka jest wielkość odliczenia?

Wielkość odliczenia w ramach ulg jest różna, jednak ma również określone zasady. Jeżeli chcesz odliczyć ulgi od dochodu, wówczas nie mogą one wynosić więcej niż wartość dochodu po odliczeniu od niego składek zusowskich i strat. Przy ulgach odliczanych od podatków wartość nie może być wyższa niż kwota podatku po poprawnym odliczeniu od niego składek ubezpieczenia zdrowotnego.

Chcąc skorzystać z ulgi albo ulg poprzez PIT/O trzeba koniecznie udokumentować, że ma się do nich prawo. Nie oznacza to ich fizycznego dołączania do rozliczenia głównego ani załącznika, ale trzeba je przechowywać, żeby móc wykazać w razie potrzeby, że ulga jest prawidłowo wykazana i przede wszystkim ma się dowody na poniesienie kosztów, np. za Internet.

Pomoc Techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

 • 22 330 0 330
 • pn-pt 7:00-18:00