Jesteś tutaj: Strona główna Historia aktualności

Kwota wolna od podatku w roku 2017

Przez lata kwota wolna od od podatku dochodowego pozostawała na tym samym poziomie dla wszytkich podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych. Jednak w wyniku interwencji Trybunału Konstytucyjnego z roku 2015 wprowadzono zmiany, których efekty poznamy w bieżącym rozliczeniu podatkowym. W tym roku, po raz pierwszy, kwota wolna od podatku będzie mieć zmienną wysokość.

Czytaj więcej

Zasiłki opodatkowane i zwolnione z PIT

Podatnicy, którzy w 2017 roku pobierali różnego rodzaju zasiłki i zapomogi, nie mają obowiązku wykazywania tych kwot w deklaracji PIT  nie są one opodatkowane. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady – np. zasiłek chorobowy, macierzyński, zasiłek dla bezrobotnych.

Czytaj więcej

Czy stypendia sportowe są opodatkowane?

Większość wypłacanych stypendiów jest zwolniona z podatku w całości lub w części, pomimo że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikuje stypendia jako przychód podlegający opodatkowaniu. Stypendia sportowe podlegają tym samym regułom.

Czytaj więcej

Stypendia i jak je rozliczyć w rocznej deklaracji PIT

Stypendia zasadniczo zwolnione są z opodatkowania, jednak z pewnymi wyjątkami i ograniczeniami. Stypendyści samodzielnie powininni rozstrzygnąć, kiedy należy uwzglednić stypendium w rozliczeniu PIT, a kiedy można je całkowicie pominąć.

Czytaj więcej

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00