Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Rozliczenie za 2019 rok

Rozliczenie za 2019 rok - PIT w 2020 roku

▪ 25 marca 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 3 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Na każdym podatniku uzyskującym jakiekolwiek przychody, ciąży obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego. Podatnik jest obowiązany do zrobienia tego na odpowiednim dla tytułu pozyskiwanych przez niego przychodów, formularzu podatkowym. Ze względu na dość szybko zmieniające się przepisy prawne, w kwestii rozliczeń podatkowych, należy mieć świadomość, że co roku dochodzi do kilku – mniejszych lub większych, zmian w zasadach rozliczania się podmiotów.

Rozliczenie za 2019 rok - PIT w 2020 roku

PIT za 2019 rok

Mając na uwadze rozliczenie za 2019 rok, czyli kwestię wypełniania deklaracji PIT w 2020 roku, należy być świadomym tego, iż rząd planuje wprowadzenie kilku istotnych modyfikacji, których nieuwzględnienie może skutkować w najgorszym wypadku poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz wysokimi karami, wraz z ustawowo naliczanymi odsetkami za opóźnienia w zwrocie nienależnie pobranych świadczeń lub np. niezapłaconych mandatów skarbowych.

Plany modyfikacji podatkowych PIT 2020 dotyczą głównie podatników uzyskujących swoje przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.  Jakich zmian mogą się spodziewać?

Jednorazowe odliczenie straty

Nie tylko osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogły do tej pory w okresie 5 następujących po sobie lat odliczać straty z lat minionych. Podatnicy Ci musieli jednak pamiętać, że na jeden rok rozliczeniowy, przypadała możliwość odliczenia straty w wysokości nie większej niż jej połowa, czyli 50%. Po wprowadzonych zmianach, w PIT 2020 możliwym będzie dokonanie odpisu straty dla kwoty będącej równowartością nie 50%, a 100% straty. Możliwość ta będzie jednak przypadać każdemu podatnikowi jednorazowo, czyli odliczając stratę w wysokości 100% w roku 2020, podatnik nie będzie miał możliwości odliczenia pełnej kwoty straty np. Rok lub trzy lata później.

Koszty służbowe a wynagrodzenie osoby współpracującej

Jak do tej pory wynagrodzenie małżonka, będących dziećmi małoletnimi, a także pracy wykonywanej samodzielnie i osobiście przez podatnika, nie mogło być wliczonym do kosztów uzyskania przychodów, które w stopniu znacznym mogłyby wpłynąć na obniżenie kwoty zaliczki na podatek dochodowy, czego konsekwencją mogłaby być możliwość uzyskania większego zwrotu podatku podczas rozliczenia deklaracji PIT. W tym jednak momencie, ta kwestia traci już na znaczeniu i najprawdopodobniej w 2020 roku, przedsiębiorca będzie mógł zastosować tego typu odliczenie.

Ryczałt przy najmie – zmiana stawki!

Wszyscy podatnicy uzyskujący przychody z tytułu wynajmu mieszkania i jako formę rozliczenia z organem skarbowym, wybierające metodę ryczałtu ewidencjonowanego, jak do tej pory mogły płacić podatek w wysokości 8,5%. Mając na uwadze wprowadzone zmiany dla rozliczeń podatkowych w 2020 roku, ta stawka może ulec zwiększeniu do 12,5%. Modyfikacja ta nie będzie jednak obejmowała wszystkich podatników. Skorzystać z tego będą mogli jedynie podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągnęli przychody z tytułu najmu w wysokości powyżej 100 000 złotych.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00