Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia PIT-BR - załącznik z kosztami na działalność badawczo-rozwojową

PIT-BR - załącznik z kosztami na działalność badawczo-rozwojową

▪ 12 listopada 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 19 listopada 2019 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

Składanie zeznania podatkowego jest obowiązkiem każdego podatnika. Sam podstawowy formularz PIT to czasami za mało, zwłaszcza, gdy chce się odliczyć ulgę. Jeśli prowadzisz działalność badawczo-rozwojową przyda Ci się załącznik PIT-BR.

PIT-BR - załącznik z kosztami na działalność badawczo-rozwojową

Czym jest PIT-BR?

PIT-BR to załącznik do standardowego formularza, związany jest z działalnością badawczo-rozwojową. Dołącza się go do deklaracji podatkowej składanej za konkretny rok jako załącznik. W ramach PIT-BR wykazuje się ulgę dotyczącą badań i rozwoju. Z tej ulgi skorzystać mogą przede wszystkim przedsiębiorcy. Pozwala ona odliczyć tzw. koszty kwalifikowane. Nie wszyscy, ale ci, którzy zajmują się działalnością naukową oraz w związku z nią mają określone wydatki, przeznaczane na nowe odkrycia i innowacje.

Rozliczenie na załączniku PIT-BR może zostać złożone nawet, jeśli przedsiębiorca w wyniku swoich działań badawczych wykazuje stratę, zamiast przychodu. Jednocześnie istotne jest, że rozliczenie może nastąpić w ciągu sześciu następujących po sobie lat.

Niezbędne jest pamiętać, że w formularzu powinny zostać wykazane także koszty z lat poprzednich, których wcześniej nie można było odliczać. Jest to istotne, ponieważ pozwala nawiązać do uzyskiwanych wówczas przychodów i strat, dając całościowy obraz nakładów finansowych poniesionych na badanie albo badania i rozwój.

Z jakim formularzem składa się PIT-BR?

Załącznik PIT-BR nie jest wykorzystywany do każdego rodzaju PIT-ów. Stosuje się go przede wszystkim do PIT-36 albo PIT-36L. Pierwszy z nich związany jest z podatnikami, którzy przy opłacaniu podatku korzystają ze skali podatkowej, natomiast drugi dotyczy podatników liniowych. Warto pamiętać o wybraniu odpowiedniego formularza podatkowego, aby urząd skarbowy nie musiał wzywać o jego korektę bądź wymianę. Złożenie kompletu dobrze wypełnionych dokumentów przyśpieszy poprawne rozliczenie oraz naliczenie ulgi.

Przy składaniu deklaracji trzeba pamiętać, że małżeństwa powinny złożyć PIT-BR oddzielnie, nawet jeśli rozliczenia podatkowego dokonują wspólnie.

Co wskazać w PIT-BR?

Samo złożenie PIT-36 z załącznikiem PIT-BR to jeszcze za mało, trzeba go przede wszystkim poprawnie wypełnić i wykazać odpowiednie kwoty. Powinny one dotyczyć wyłącznie wydatków, jakie dany przedsiębiorca poniósł na prowadzoną przez siebie działalność badawczą i rozwojową. Należy przestrzegać przy tym zasady, że ulga nie będzie odliczona od podatku, jeśli okaże że poniesione koszty nie zostały zwrócone wcześniej. Chodzi tutaj o dotacje.

W formularzu PIT-BR konieczne jest zapisanie wszystkich kosztów przedsiębiorcy, które są wymagane i zgodne z zasadami wytyczonymi przez ustawodawcę. Wśród kosztów znajdują się koszty za:

 • ekspertyzy wykonane w związku z prowadzonymi badaniami,
 • kupno materiałów niezbędnych do badań,
 • kupno surowców niezbędnych do badań,
 • płace dla pracowników zatrudnionych przy badaniach.

W zależności od rodzaju prowadzonych przez siebie działań badawczych i rozwojowych można wpisać inne koszty poniesione na ich cel.

Zasady wypełniania druku PIT-BR

Chęć skorzystania z druku oznacza konieczność prawidłowego wypełnienia formularza PIT-BR. Należy pamiętać o kilku zasadach ich wypełniania, tj.:

 • wskazać, czy firma ma status ośrodka badawczo-rozwojowego (ma to istotny wpływ na naliczaną ulgę),
 • wskazać koszty działalności badawczo-rozwojowej, miejsce na podanie tych informacji jest w dziale dotyczącym kosztów kwalifikowanych, koszty powinny być podane zarówno w kwotach szczegółowych, jak i całościowo. Pozycja formularza dotycząca podania kosztów jest również miejscem na podanie wspomnianych wcześniej, kosztów z lat poprzednich, które nie zostały wówczas rozliczone,
 • wskazać wartość kosztów do odliczenia w kolejnych latach, w przypadku, gdy okaże się, że podane kwoty przekraczają podstawę opodatkowania znajdującą się w rocznym zeznaniu podatkowym.

Formularz PIT-BR poza danymi o kosztach wypełnia się o standardowe informacje, dlatego nie jest on szczególnie skomplikowany i nawet niewielkie przedsiębiorstwo z powodzeniem sobie z nim poradzi.

Pomoc Techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

 • 22 330 0 330
 • pn-pt 7:00-18:00